Biljana Slavković u Markeru: Škole zatvaraju oči i ne bave se porodičnim situacijama dece, a imaju zakonsku obavezu (VIDEO)

Psihoterapeutkinja Biljana Slavković gostovala je večeras u emisiji marker i tom prilikom ocenila je da škole „zatvaraju oči i ne bave se porodičnim situacijama dece, a imaju zakonsku obavezu“.

Psihoterapeutkinja Biljana Slavković. Foto: Insajder

„Škole se aktiviraju u onom momentu kada se desi nasilje u samoj školi , nažalost prema profesorki ili međusobno deca, ali vrlo često zatvaraju oči i ne bave se porodičnim situacijama dece, a imaju zakonsku obavezu jer ja verujem da su deca koja su izvršila nasilnički čin u nekim verovatno takvim situacijama u porodici“, istakla je Slavković.

Iskustva stručnjaka govore da je porodično nasilje izvor vršnjačkog nasilja i drugih oblika nasilja. Podaci kažu da su većinske žrtve naselja žene i deca oba pola do 18 godina.

„Imam nekako utisak da sve što se dešava u našem društvu koristi se nekako da dođe do još veće podele. Nekako sada imamo đake sa jedne strane koji su tako užasna deca koja uživaju u zlostavljanju nastavnika i imamo nemoćne nastavnike, to je neki diskus ovih dana. Mislim da je to jako pogrešno i mislim da do vršnjačkog nasilja, nasilja u školama nije došlo juče, ali nije došlo ni u proteklih 20 godina. Vršnjačkog nasilja je bilo uvek. Svi mi koji smo išli u školu možemo da se setimo“, naglasila je Slavković.

Danas u digitalnom svetu pojavili su se novi oblici, novi prostori, nova polja u kojima nasilje može da se dešava. Psihoterapeut Biljana Slavković ističe da su deca ogledalo starijih.

„Rekla bih da je izuzetno važno da se ne obrušimo na decu, jer deca su zapravo naše ogledao. Deca su rezultat, njihovo ponašanje pa i njihovo delikventno ponašanje, nasilničko ponašanje ili saučesništvo u tome, tu je naravno i onih žrtava koje gledaju ali se plaše i ne smeju da se uključe. Dakle tu imamo na više nivoa osim same profesorke“, rekla je Slavković.

U proteklih nekoliko nedelja veoma često smo čitali i gledali o vršnjačkom nasilju kroz medije. Biljana Slavković je istakla da nema lakog rešenja za ovaj problem.

„Pozivam škole da sprovode sve one zakonske obaveze koje imaju za cilj da se sete da  je obrazovanje i vaspitanje, da takođe svojim primerom pozovu decu na solidarnost, empatiju i da nekako budu jedan dobar model za njih. Nema jednostavnog rešenja i ono što bih ja volela je da pozovem stručne službe u Trsteniku da vide složenije ovaj slučaj, slažem se da decu treba disciplinovati treba izreći mere i kazne ali svaka vrsta izolacije adolescenta od njega dalje može stvoriti za njega i društvo veći problem“, rekla je Slavković.

Psihoterapeutkinja Biljana Slavković objasnila je da nema potrebe da „neki mediji kada izveštavaju o ovoj temi“ konstantno puštaju taj snimak jer onda žrtva proživljava takozvanu retraumatizaciju.

„Ne znam zašto je neophodno dok se izveštava o tome, puštati iznova taj snimak kao neki mim. Pretpostavljam da zato što mi kao ljudi imamo jedu čudnu i bolesnu radoznalost da gledamo scene gde ne možemo da zatvorimo oči i to naravno privlači pažnju i to je jedna manipulacija. Naravno različiti etički kodeksi i novinarski i zaštiti žrtava i zakonska rešenja su protiv toga jasna su ali to se nažalost dešava. Meni je žao što profesorka prolazi kroz to“, zaključila je Slavković.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.