Bori li se opozicija u Srbiji među sobom, ili protiv vlasti? (VIDEO)
Bori li se opozicija u Srbiji među sobom, ili protiv vlasti? Izgleda, i jedno i drugo. Predizborne aktivnosti pretvorile su se u međusobne obračune najpre u opoziciji - i to oko proceduralnih pitanja. Povod su izborne liste koje se obaraju, pa proglašavaju - i tako u krug. I taman kad se činilo da je došlo vreme da se čuju i politički programi na lokalu, lista “Kreni - promeni” na Vračaru ponovo je oborena, što je otvorilo novi sukob, ovoga puta na relaciji Savo Manojlović - Dragan Đilas. Koliko predizborna zbrka dodatno urušava već poljuljano poverenje birača u legalnost izbornog procesa?

Ko će se sve naći na izbornom listiću 2. juna - malo ko bi smeo sa sigurnošću da odgovori na to pitanje. Ono što je sigurno - lista Kreni - promeni na Vračaru neće biti opcija, posle odluke Višeg suda da poništi tu listu zbog manjka validnih potpisa.
Lider tog pokreta Savo Manojlović tvrdi - iza obaranja liste stoji Dragan Đilas.
“Ja ne razumem uopšte toliku želju da se ubije izlaznost na ovim izborima, jer je očigledno da je ubijanje izlaznosti veštačko disanje da režim Aleksandra Vučića preživi u Beogradu”, smatra Manojlović.
Dežurni krivac, kako sam sebe naziva Dragan Đilas, u odgovoru na društvenoj mreži “X” te optužbe odbacuje, a Savu Manojlovića naziva čovekom službe.
Lista Kreni - promeni na Vračaru već je jednom bila oborena - tada zbog neravnopravne zastupljenosti polova, pa potom ipak proglašena.
Podsetimo, slične probleme imale su liste Biram borbu, i lista dr Branimira Nestorovića ali, kako tvrde u opoziciji, i liste vladajuće koalicije kojima se u tima situacijama, kažu, gledalo kroz prste.
Podele u opoziciji, ko tradiktorne informacije, a potom i povlače i proglašavanje lista koje traje danima - sve to, ocenjuje naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać, moglo bi da demotiviše birače.
“Ja verujem da prosečan glasač u Beogradu više ni ne zna šta je politička ponuda na njegovoj opštini, i to će sigurno uticati, kako na izlaznost tako i na njihove glasačke odluke. Tako da rekao bih da celokupna komunikacija izborne ponude sa strane opozicije nije dobro pripremljena za ove lokalne izbore, bar što se tiče grada Beograda, ali to se preliva i na ostatak zemlje”, objašnjava Bursać.
Dodatnu pometnju prave i liste zbunjujućih naziva koje podsećaju na imena javnosti od ranije poznatih stranaka i pokreta. Tako da birači mogu da glasaju i za Kreni Promeni, ali i za listu Pokrenimo Okrenimo, za Aleksandar Vučić - Bačka Topola sutra, i opozicionu Bačka Topola prekosutra.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.