Bošković: Vojska na prelazu sa KiM stvar unutrašnjeg marketinga, situacija u Banjskoj šamar srpskoj diplomatiji (VIDEO)
Grupisanje srpske vojske na administrativnoj liniji sa Kosovom i Metohijom je stvar unutrašnjeg marketinga, budući da ona nema ni snage ni mogućnosti da uđe na teritoriju KiM, rekao je u Marekeru vojni komentator Petar Bošković. Kako dodaje, međunarodna zajednica ne gleda blagonaklono na situaciju koja se dogodila u selu Banjska, te da je reč o "ogromnom šamaru" sprskoj diplomatiji.

"Grupisanje na administrativnoj liniji služi za unutrašnji marketing i slikanje predsednika Aleksandra Vučića sa vojskom", rekao je Bošković.
"Rečnikom koji je u kriznom PR-u Kurti uspeo da ubaci u Evropu, a to je borba protiv terorizma, njegova policija je dobila legitimitet na severu Kosova i oni sad rade ono što rade, 'bore se protiv terorista", dodaje on.
Kako dalje objašnjava, napredak ne možemo očekivati ako "krimogenim ljudima dajemo da prave kosovsku listu".
Bošković kaže da je manevrski prostor Srbije u takvim okolnostima izuzetno sužen.
"Manevarski prostor je diplomatija, a ovo je ogroman šamar našoj diplomatiji, prst u oko Srbiji. Ovde je u pitanju nacija, ovde je u pitanju zemlja i naš status u Evropi. Sa ovakvim stavovima, teško da šta možemo. Zato je vrlo bitno, podvlačim, da istina izađe i da nam se istina prikaže u punom svetlu, da osudimo sve učesnike u ovom lancu i to nam jedini diplomatski izlaz, ne bi li smo se vratili za pregovarački sto", kaže Bošković.
Na pitanje kakve pouke bi trebalo da izvučemo iz ove, ali i situacija iz prošlosti kada smo imali zamrznute konflikte, sagovorinik Markera odgovara:
"Kada politiku vezujete za jednog Martića, za jednog Arkana, kada se takve stvari rade, kao i u ovom slučaju što smo imali u Banjskoj, onda vi prolazite tako kako prolazite. Bojim se da ovih pet hiljada ljudi koji su sada napustili Kosovo i Metohiju, da to nije kraj i bojim se sličnog scenarija".
Komentarišući situaciju u Nagorno-Karabahu, gde je takođe vladao zamrznuti konflikt, Bošković kaže da je epilog tamošnjih dešavanja posledica jačanja Azerbejdžana.
"Oni su jedni od najvećih izvoznika nafte na svetu, oni su jednostavno izlobirali dobrim novce. Tako da ste došli u jedan apsurd, da Jermeni, kao najstariji hrišćanski narod, nema čak ni podršku Republike Srpske, ni od nas, onakvu kakvu bi trebalo da ima, za egzodus koji smo mi preživeli".
Dodaje da je čitav taj "hladni rat" sada završen.
"Vi tu nemate čak ni osudu Evrope. Zašto? Zato što svaka zemlja u Evropi je vezana za Azerbejdžan i za njihovu naftu", zaključuje Bošković.
Kako je ranije saopštio UN, u poslednjih nekoliko dana iz Nagorno-Karabaha otišlo je više od 100.000, a ostalo samo od 50 do 1.000 pripadnika jermenske etničke zajednice.
Podsećamo da je posle rata 1999, Kosovo i Metohiju napustilo stotine hiljada Srba. UNHCR tvrdi ispod 200.000, a zvanični Beograd gotovo 250.000. Za dve nedelje, od početka azerbejdžanske ofanzive, više od 100.000 Jermena napustilo je domove i uputilo se ka Jermeniji. Prema podacima Ujedinjenih nacija, u Nagorno-Karabahu, danas živi do hiljadu Jermena.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.