Branka Latinović: Ursula Fon der Lajen vodi politiku Angele Merkel (VIDEO)

Srbija je status kandidata za članstvo u EU stekla 2012. godine. Od beogradskih i od briselskih zvaničnika neprekidno slušamo da nam je tamo budućnost, ali čini se da je taj put u budućnost i dug i nepredvidiv. Kao da idemo korak napred, pa dva nazad, jer nijedan set pregovaračkih poglavlja nije otvoren više od tri godine. Poslednje poruke iz Brisela kažu da od Beograda očekuju borbu protiv korupcije, slobodu medija i izbornu reformu. Na putu ka pridruživanju raste i evroskepticizam, ako je suditi po tome da na četvoromesečnim protestima nema zastava Evropske unije. O ovim temama govorila je bivša ambasadorka u EPS-u i potpredsednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, Branka Latinović.

Branka Latinović Foto: Insajder

Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje da će u narednih mesec dana doći do značajnih pomaka u vezi sa Zakonom o biračkim spiskovima, Regulatornim telom za elektronske medije (REM) i medijskim zakonima. Ova izjava usledila je nakon njegovog sastanka sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, što, prema njegovim rečima, pokazuje poštovanje koje Evropska unija ukazuje Srbiji.

“Sudeći po njegovom jučerašnjem nastupu na RTS-u, reklo bi se da neke obaveze na koje se obavezao u Briselu nije imao toliko jako u vidu. To su obaveze koje traju, to nije nešto što je sada. Imali smo u jednoj fazi jedan objektivan razlog, to je ono kada je Makron rekao da treba predefinisati to pomeranje poglavlja na klastere, što nije mnogo promenilo. Samo je jedna metodologija promenjena, ali ne i suština. Sve kriterijume i mere vi morate i dalje da ispunjavate. I sada imamo taj jedan novi momenat – on traje od agresije Rusije na Ukrajinu – taj geopolitički momenat kada Evropska unija želi da se i ovaj prostor integriše, odnosno uključi kako politički tako i sa bezbednosnog aspekta. I to je povoljna okolnost. Neki su to dobro i brzo shvatili, a neki…”, zaključuje Latinovićeva.

Na pitanje o mogućnosti priključenja Srbije evropskim integracijama, posebno u kontekstu ubrzanog napretka Crne Gore i Albanije, sagovornica ističe da proces ne zavisi samo od donošenja zakona, već i od šireg političkog okruženja.

“Mi to shvatamo kao jednu listu obaveza u smislu donošenja zakona i odgovarajuće regulative. Međutim, to je ipak ono što se u engleskom kaže political environment. Tu se ima u vidu i rečnik koji se koristi i demokratski kapacitet vlasti. Ne samo da vlada, nego i da rešava probleme i krize na demokratski način. Upravo sada je takva situacija u Srbiji.”

Govoreći o podršci koju vlast u Srbiji dobija od evropskih zvaničnika, Branka Latinović zaključuje da Ursula fon der Lajen vodi politiku Angele Merkel.

“Glavni stub podrške ovoj vlasti je Evropska narodna partija. Oni su ti koji promovišu i stoje iza vlada koje dolaze iz partije, iz njihove porodice. Imali smo prilike pre par godina da budemo svedoci snažne podrške koju je davala Angela Merkel. Setite se da je njena oproštajna poseta regionu bila u Beogradu i na koji način je poslala poruku. Ona i Ursula su jako dobro sarađivale i Ursula je njen izbor.”


Analizirajući signale koji dolaze iz političkih krugova, Latinovićeva skreće pažnju na važnost iščitavanja poruka između redova, te ističe odsustvo konferencije za štampu nakon briselskog dijaloga.

“Čim nije bilo konferencije za štampu, znači da razgovor nije bio lak. Mislim da su doticane teme koje oni u ovom momentu ne žele da budu u prvom planu. Treba kod svega toga tumačiti da nismo odgledali intervju Marte Kos, koji je dala slovenačkoj televiziji, a koji će biti sutra emitovan. Ima tih nekih isečaka, ali mislim da je to jedan popravni koji čini preko tog intervjua, s obzirom na negativne komentare i jedan odjek u javnosti.”

Opšti utisak u javnosti, naročito poslednjih meseci, jeste da Brisel zanemaruje pitanja Balkana. Na pitanje Insajdera da li Evropska unija sada više obraća pažnju na unutrašnje političke i ekonomske probleme, posebno zbog mogućeg dolaska Donalda Trampa na čelo Amerike, Branka Latinović odgovara:

“Mislim da su se Evropska unija, odnosno zvaničnici u Briselu, pripremali za dolazak Trampa, imajući u vidu ono iskustvo iz njegovog prvog mandata, ali niko nije mogao da očekuje ovolika iznenađenja. Svi kao da su zbunjeni i kao da sada polako dolaze u poziciju da se prisaberu i deluju na pravi način.”

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.