Branković (CRTA) u Marker razgovoru: Izveštaj ODIHR-a pokazuje količinu problema koji ima izborni proces u Srbiji (VIDEO)
Tamara Branković, zamenica programskog direktora CRTE gostujući u emisiji Marker razgovor istakla je da izveštaj ODIHR-a "nedvosmisleno pokazuje količinu problema sa kojima se izborni proces suočava u Srbiji“, te da je, kako kaže, premijerka izgovorila "ozbiljnu laž" kada je na konferenciji rekla da je izveštaj ODIHR-a stavio tačku na izbornu krađu.

Izveštaj ODIHR-a o decembarskim izborima vlast i opozicija tumače različito. Za vlast - izveštaj stavlja tačku na, kako kažu, sve laži i besmislice oko izbornih neregularnosti, dok za opoziciju potvrđuje izbornu krađu. Zamenica programskog direktora CRTE na osnovu analiziranja samog izveštaja ODIHR-a naglašava ga je zaključak njihove istraživačke misije da su izbori održani u neravnopravnim uslovima.
"Izveštaj, pre svega, vrlo nedvosmisleno pokazuje količinu problema sa kojima se izborni proces suočava u Srbiji. I ti problemi, ne da su mali, nego ODIHR vrlo lepo i precizno crta šta su sve tačke kroz koje se zapravo buši taj izborni integritet, odnosno zakonske institucije koje umesto da sprečavaju odnosno budu brana od manipulacija, su same izmanipulisane na način da su se na ovim izborima, potpuno otpuštene te kočnice i mehanizmi koji bi zapravo trebalo da sprečavaju izborne manipulacije i promenu volje građana. Zapravo su one u ovom slučaju bile u toj službi“, objašnjava Tamara Branković.
Sagovornica Insajdera ističe da je vrlo je zabrinjavajući stav predstavnika države prema izveštajima i međunarodnih i domaćih posmatračkih misija, ali i načina koji je prezentovan izveštaj ODIHR-a.
"Umesto da čujemo kako je stvarno stanje stvari, mi smo videli da je premijerka propustila da ukaže na to šta su problemi koje je ODIHR identifikovao i da je zapravo sama činjenica gde je ta rečenica da je ODIHR potvrdio da je sa izborima sve u redu, da su oni regularni, da je stavio tačku na izbornu krađu, jedna ozbiljna laž. Mi smo sada navikli na to da čujemo neistinite i poluistinite informacije od predstavnika naše države proteklih godina, međutim ovo sada postavlja neku novu lestvicu, zbog toga što potvrda toga šta je ODIHR zaista napisao može svako od nas da pristupi preko jednog klika na sajtu ODIHR-a gde svako od nas može da pročita šta je zapravo tamo napisano, međutim ono čime se zapravo pribeglo i šta smo mi mogli da čujemo na toj preliminarnoj konferenciji vlade Srbije jeste dakle jedno potpuno izokretanje činjenica i manipulisanje činjenicama koje se u tom izveštaju nalaze“, ističe zamenica programskog direktora CRTE.
U ODIHR-ovom izveštaju stoji da je neophodna ozbiljna, detaljna revizija biračkog spiska. Oni takođe pozivaju i preporučuju da se u taj proces uključe svi politički akteri, zainteresovane strane, dakle civilni sektor. Na pitanje koliko je realno da se to zaista i dogodi, naša sagovornica odgovara da svakako mora da postoji politička volja da bi se taj proces uradio onako kako treba.
"Sa druge strane ta suštinska spremnost mora da se pokaže upravo i u odnosu prema, građanima, prema civilnom društvu, prema posmatračkim misijama. Što mi u ovom trenutku ne vidimo. Nažalost, birački spisak nikada nije verifikovan i nikada nije urađena ta revizija. Mi sada čujemo u javnosti od strane vlasti dezinformacije o tome da je birački spisak verifikovan u međuvremenu itd. i to je takođe još jedna manipulacija koju je premijerka spominjala na konferenciji tokom jučerašnjeg dana. Međutim, to nije istina. 2019. godine formirana je radna grupa vlade koja je trebalo da verifikuje birački spisak u kome su sedeli i predstavnici vlasti, ali i predstavnici međunarodne zajednice, civilno društvo, posmatračke misije. Dakle napravljen je tada taj prvi korak ka jednoj platformi za razgovor, međutim nakon nekoliko održanih sastanaka, ta radna grupa je prestala sa radom", pojašnjava Tamara Branković.
U ovom postizbornom periodu iz dana u dan su se pojavljivale informacije da na nekoj adresi gde je mala kuća ili je praktično i nema ili da je tu trafostanica da je određen broj birača prijavljen i na takve navode niko od nadležnih institucija nije reagovao.
"To je ono što nas najviše zabrinjava, upravo zato što ovi navodi i ove tvrdnje bi trebalo da budu glavna motivacija za tužilaštvo, da pokrene prvi korak, odnosno da ispita sumnje i dokaze, znači da prikupi dokaze i da utvrdi da li je došlo zaista do krivičnog dela ili li nije došlo do krivičnog dela. Ono što smo mi videli jeste da tužilaštvo je jednostavno potpuno pasivno odbijalo da sprovede bilo kakvu proaktivnu aktivnost. Iako oni na to imaju i nadležnost, imaju potpuno ovlašćenja. Međutim, mi smo od tužilaštva dobili jedan zid ćutanja, prebacivanja odgovornosti sa jednog tužilaštva na drugo tužilaštvo, a onda na sam izborni dan i odgovor da tokom izbornog dana nisu počinjena krivična dela. I to je ono što je zapravo najveći problem, što mi za ove ozbiljne situacije u kojima dolazi do krivičnih dela, kršenja krivičnog zakona, kršenja prava u izborima, mi nemamo apsolutno nijedan sankcionisan slučaj. I samim tim dolazi do te promocije nekažnjivosti", kaže ona.
Kao jedan od rešenja sagovornica Insajdera ističe i to da se stane na put nekažnjivosti.
"Dakle, dok mi nemamo sankciju i dok nemamo takav sada već represivni epilog krivičnih dela koja se ponavljaju, protivpravnog ponašanja, zloupotrebe institucije i mehanizama, mi teško da možemo da govorimo o tome da ćemo ići u pravcu, odnosno da će neke druge oblasti imati smisla. Jer mi na kraju dana u ovom trenutku nemamo, mislim, mi možda imamo izbore na papiru i to je ono što ODIHR u nekim delovima svog izveštaja i komentariše. Dakle, postoje neki izborni okvir, postoje neke izborne institucije, postoje neki zakoni koji propisuju neka prava i to je ono na što se i premijerka juče vrlo fokusirala. Ali ono što je problem jeste primena, odnosno sankcija za kršenje zakona. I, naravno, građani koji znaju da štite svoje prava i koji znaju da traže od institucija da se razgovara o problemima, to je jedan korak. A zatim, ove izveštaje bi morala da koristi i Evropska unija, znamo da će da ih koristiti, u daljem radu, u odnosu na procenu da li Srbija može da se svrsta u Evropsku porodicu demokratskih društava ili ne", objašnjava zamenica programskog direktora CRTE.
Šta god da se desi sa Beogradskim izborima, koji nisu ni bili u fokusu ovog izveštaja ODIHR-a mi imamo nove izbore na proleće, odnosno početkom leta. Na pitanje Insajdera da li i šta može da se popravi do tada, naša sagovornica odgovara ako postoji politička volja.
"Možda neki delovi bi mogli da se poprave. Međutim, svi ovi ogromni problemi koji su nagrizli do kraja zapravo naše izbore i uništili njihov smisao na neki način, za to će trebati vreme. Ali ono što je tu najvažnija stvar jeste da uprko nametnutim uslovima, koje su takvi kakvi jesu, mi ne smemo da odustanemo od toga da tražimo da se izbori sprovode po zakonima, da se mehanizmi poštuju i pre svega da znamo da štitimo naša prava. Jer šta je sledeći korak?", zaključuje Tamara Branković, zamenica programskog direktora CRTE.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.