Budžet Srbije puni se i porezom na donacije hrane (VIDEO)
Godišnje bacimo dva miliona kilograma hrane. Dobar deo tih količina iz prodavnica, restorana, firmi… mogao bi da bude preusmeren ka najugroženijima, ali se u Srbiji na donacije - plaća porez.

Koliko je gladnih u Srbiji, pitanje je na koje statistika ne daje odgovor. Razmere tog problema znaju samo oni koji ugroženima pomažu na terenu. Među njima su i aktivisti Solidarne kuhinje, koji od početka pandemije gladnima obezbeđuju siguran obrok.
„Svake nedelje nam se povećava broj ljudi, što je i normalno s obzirom na sadašnju krizu. Tako da vikendom sad bez izuzetka delimo oba dana preko 200 obroka. To znači preko 200 ljudi da se pojavi”, kaže Milica Marjanović, aktivistkinja Solidarne kuhinje.
Oko 300 volontera Solidarne kuhinje učestvuje u pripremi i deljenju obroka. Pomoć im je uvek dobrodošla ali, ističe Milica, donacije primaju samo od pojedinaca.
„Naša odluka je da ne sarađujemo sa firmama, kompanijama, ambasadama ili bilo kime takve vrste. Samo prihvatamo pojedinačne donacije običnih građana, zato što smatramo da su oni deo naše solidarne mreže”, kaže Marjanović.
Izuzetak je roba pred istekom roka, koju Solidarna kuhinja ponekad prihvata. Međutim, kako na donaciju i takve robe mora da se plati porez, kompanijama se više isplati da namirnice - bace. Da je to potrebno zakonski izmeniti, odnosno ukinuti porez na donacije, pre dve godine apelovale su organizacije okupljene u Koaliciju za dobročinstvo. Predlog izmene Zakona o porezu, kaže Željko Mitkovski iz Fondacije „Ana i Vlade Divac”, dostavili su kabinetu Vlade i narodnim poslanicima.
„S obzirom da se radilo o pandemijskoj godini, dakle 2020. i 2021. su bile obeležene pandemijom tako da smo dobili odgovor da sada još uvek nije trenutak da se to razmatra. S obzirom da smo sad dobili novu Vladu, mi ćemo nastaviti da dostavljamo predloge i, pre svega, da tražimo da razgovaramo kako bismo pronašli najadekvatnije zakonsko rešenje”, kaže Mitkovski.
Da je to izvodljivo, pokazalo se tokom vanrednog stanja kada je, po hitnom postupku, doneta Uredba kojom je poreza oslobođena roba i hrana donirana bolnicama. Međutim, uredba je bila na snazi samo dva meseca.
„Ako se ne plaća PDV kada se hrana baci nakon isteka roka trajanja zašto da ne ostavimo taj jedan period pred istek kada bi ta hrana mogla da dođe da kažemo do najugroženijih. 05:02 + Koalicija za dobročinstvo je sprovela cost benefit analizu koja je pokazala da bi se donacije hrane povećale u Srbiji za čak 160 miliona dinara na godišnjem nivou ukoliko bi se ukinuo PDV na donacije hrane”, kaže Mitkovski.
Dvadeset od 27 država članica Evropske unije ukinulo je porez na donacije hrane. Da li će to učiniti i Srbija - iz kabineta Vlade nisu nam odgovorili.
izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.