Da li ambasadori u Srbiji imaju moć koja im se pripisuje? (VIDEO)
Bez odgovornosti prolaze i teške reči koje godinama razmenjuju vlast i opozicija; predstavnici vlasti godinama nazivaju opoziciju stranim plaćenicima. U tome imaju podršku tabloida koji tvrde da su šefovi opozicije, zapravo, ambasadori zapadnoevropskih zemalja i Amerike. S druge strane, i deo opozicije sada optužuje ambasadore da podržavaju vlast. Kako su ambasadori u Srbiji postali tako važan faktor i kec iz rukava oba politička pola.

Odluku Stranke slobode i pravde da bojkotuje beogradske izbore, tabloidi bliski vlasti pretvorili su u navodni plan stranih službi da sklone njenog predsednika Dragana Đilasa - i tako sruše predsednika Srbije. Naime, žuta štampa piše o nekakvom planu koji podrazumeva raskol u koaliciji “Srbija protiv nasilja” i dovođenje na vlast dela opozicije koji izlazi na izbore a koji će, potom, kako se navodi, izazvati haos u prestonici i ostatku zemlje. Deo pisanja tabloida danas potvrđuje i predsednica parlamenta:
”Nije naša opozicija u stanju podela. Oni su uradili jednu, rekla bih politički izuzetno prepredenu stvar. Oni su odstranili Dragana Đilasa kao najnepopularnijeg među njima. Samo su to uradili”, rekla je predsednica parlementa Ana Brnabić gostujući na TV Happy.
Sa druge strane, i u opoziciji, doduše onoj koja bojkotuje izbore u glavnom gradu, optužuju diplomate da se mešaju u izborni proces. I više od toga:
“Pritisak ambasadora pojedinih država koje podržavaju Vučićev režim da se izađe na izbore, jasno je pokazivao da bi izbori bez opozicije bili ogroman problem i za Vučića i za međunarodnu zajednicu”, rekao je u nedavnom intervjuu Dragan Đilas, predsednik Stranke slobode i pravde.
Američki ambasador koji je javno govorio o tome zašto bojkot nije dobro rešenje, prisustvovao je sastanku vlasti i opozicije u Narodnoj skupštini, kada su pojedini iz opozicionih redova postavili pitanje zašto je tu.
“Kao i ostali u međunarodnoj zajednici, mi ne volimo bojkot kao način prevladavanja bilo čega. I mislimo da problem treba da se reši. Ali samo želim da razjasnim kako Srbija to rešava, kakve pristupe koristi, to će zaista zavisiti od Srbije i mislim da je ovaj dijalog dobro sredstvo za razmenu mišljenja, čak i ako imaju suprotstavljene stavove", kazao je ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil, posle sastanka u parlamentu Srbije.
I na to je predsednik SSP-a imao odgovor; u pismu američkom ambasadoru optužio ga je da staje na stranu Aleksandra Vučića.
„Ako već za nešto kažete da je unutrašnja stvar Srbije, onda osnovna pristojnost nalaže da o tome ne iznosite svoj stav“ – napisao je jedan od lidera opozicije Dragan Đilas.
Međusobne optužbe vlasti i opozicije da rade po nalogu ambasadora, nije novost u političkom životu Srbije i najčešće služe za unutarpolitičku borbu.
“Zbog toga što ovde pre svega u Srbiji postoji jedan taj narativ da kažemo ili da kažemo da postoji jedan osjećaj koji traje već decenijama, ako ne i duže, ali možemo da idemo i u istoriju, možda i stotinu godina i pre toga, da ovde strane sile, pre svega strane imperije, , a sada i najveće strane sile, drastično ili odučujući utiču na političke procese u zemlji, što mislim da nije istina, ne ide do tog nivoa, ali stvara se ta fama i na neki način se i sklanja odgovornost sa nekih političkih faktora unutar zemlje”, rekao je za Insajder Dušan Milenković politikolog.
Četiri dana posle decembarskh izbora, kada je opozicija odmah ocenila da izbori nisu regularni, predsednik Srbije je najavio da će obelodaniti koja se zemlja, kako je rekao, brutalno mešala u izborni proces. Do danas to nije učinio.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.