Da li će građanima na Severu Kosova početi da stižu računi za struju? (VIDEO)
Ugovor o snabdevanju strujom četiri opštine na severu Kosova i Metohije koji je tokom vikenda potpisala Kosovska kompanija za distribuciju električne energije - KEDS sa kompanijom “Elektrosever”, za sada samo otvara pitanja.

Struja se na sever Kosova i Metohije dugo otpremala iz centralne Srbije, i delimično iz jezera Gazivoda, ali je nedostajala naplata, kontrola otpremanja i potrošnje.
Da postoji saglasnost da se to promeni potvrđeno je još 2013. Briselskim sporazumom. U leto prošle godine je dogovorena mapa puta, i sada dogovor počinje da se sprovodi u praksi.
EPS je u kosovskom registru još 2018. osnovao preduzeće Elektrosever koje, po Sporazumu, ima pravo trgovine, uvoza, izvoza i tranzita, kao i pravo na izdavanje i naplatu računa.
Ono što nije poznato je da li će, primera radi, Elektrosever sada kupovati struju od svog osnivača EPS-a, da bi potom struju prodavao građanima na severu.
Povodom potpisanog ugovora, Kosovska kompanija za distribuciju električne energije najavljuje normalizaciju distribucije i snabdevanja električnom energijom. Postignuti dogovor ocenjuju kao „istorijski“.
„Sada KEDS čeka saradnja sa Elektroseverom koja će biti ključna za uspeh za distributivne i investicione usluge u pomenutim opštinama“, naveli su iz KEDS-a.
Iz Evropske unije poručuju da je to važan korak ka normalizaciji odnosa Beograda I Prištine. Elektrosever će, kako navode, početi da snabdeva četiri opštine na severu, čime će se okončati dosadašnja nereguliusana praksa.Za predsednika Srbije ugovor je garancija da će Srbi na Severu Kosova imati struju.
“Još gledamo detalje, sledi potpisivanje ugovora sa stanovništvom. Kao što znate, svega 11 odsto ljudi na severu je plaćalo struju, ja sam zadovoljan što su KEDS i Elektrosever postigli dogovor i time izbegavamo svaku mogućnost da narod na severu KiM ostane bez električne energije. I za nas je bilo još jedno važno pitanje, da se ovakvim sporazumom ne prejudicira pitanje imovine i mislim da su to stvari koje smo uspeli da uradimo", rekao je Aleksandar Vučić.
Zamenik kosovskog premijera Besnik Bisljimi ocenjuje da je Ugovor dalji korak ka normalizaciji snabdevanja, ali i naplate u opštinama na severu.
"Nakon što je naša strana ispunila svoje obaveze koje proizilaze iz sporazuma, Elektrosever je pristao da potpiše ugovor. Operacija će se i na severu odvijati u zakonskom i regulatornom okviru, kao i na celoj teritoriji naše zemlje. Sada moraju da se nastave ostali neophodni koraci kako bi se okončalo nezakonito neplaćanje struje posle više od 20 godina", poručio je Besnik Bisljimi putemdruštvene mreže Fejsbuk.
Može se reći da se struja na severu Kosova povremeno naplaćivala, ali za to nikako ne mogu da budu odgovorni građani. Naime, čak i onda kada su plaćali struju, novac, po svemu sudeći, nije stizao gde je trebalo, rekao je nedavno u razgovoru za Insajder Miodrag Milićević iz nevladine organizacije “Aktiv” iz Severne Mitrovice.
“Šta su pravi razlozi za tako nešto treba pitati one koji su dozvolili da mi eto 20 godina živimo u takvom jednom okruženju, bez da iole znamo šta se dešava i kada ćemo mi realno biti u mogućnosti počnemo da izmirujemo te neke dugove koje imamo za električnu energiju. Pojavio se jedan jako opasan presedan i rekao bih politika koja je nametnua u vidu retorike iz Prištine, a to je da ostatak Kosova plaća električnu energiju, odnosno ono što Srbi na Severu Kosova ne plaćaju, i to je bilo jako opasno u jednom trenutku”, kaže Miodrag Milićević.
Sagovornik Markera kaže da sada na severu Kosova niko ne izdaje račune za struju. Da bi se primenio potpisani ugovor važno je, kako kaže, da postoji vodič za građane i da se tehnički provere merna mesta, jer je to jedina garancija da će na računima biti ono što je zaista potrošeno.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.