Dan borbe protiv raka dojke: U Srbiji godišnje oboli oko 4.500 žena, više od 1.700 njih premine (VIDEO)
Rak dojke je najčešći maligni tumor od kojeg obolevaju i umiru žene u Srbiji. Nacionalni dan borbe protiv raka dojke Srbija dočekujemo upozoravajućom statistikom; godišnje oboli oko 4 i po hiljade žena, a njih više od 1 700 premine. Međutim, kada se bolest otkrije na vreme, izlečiv je u više od 90 odsto slučajeva, lečenje je kraće i efikasnije, a kvalitet života znatno bolji.

Domini Spasić je pre 21 godinu otkriven karcinom dojke. Spasili su je, kaže, preventivni pregledi. Skoro deceniju i po je predsednica Udruženja žena obolelih i lečenih od raka dojke.
"Između dva kontrolna pregleda se pojavio tumor, koji je rastao, ali nije izgledao maligni, a dijagnozu sam saznala posle operacije, kad sam se probudila iz anestezije i videla da nemam dojku. Po završetku lečenja, vratila sam se na posao, imam porodicu, troje dece”, izjavila je Domina Spasić, predsednica Udruženja žena obolelih i lečenih od raka dojke “Budimo zajedno”.
U Srbiji je 2013. počeo da se sprovodi Nacionalni program ranog otkrivanja karcinoma dojke, koji je doprineo da, od tada, broj žena preminulih od raka dojke bude smanjen za oko 17 odsto.
"Ukoliko se rak otkrije na vreme, jer on se ne može izbeći, ali se može otkriti na vreme, onda je izlečenje preko 95%, a te mere sekundarne prevencije, odnosno pregledi podrazumevaju da sve dame od 40. godine života krenu sa svojom prvom mamografijom, pa se radi na dve godine. Pričam o opštem sistemu pregleda. Od 30. godine se kreće sa ultrazvukom jednom godišnje”, objasnila je Prim.dr sci.med Magdalena Radović, specijalista radiologije.
Iako manje žena umire od raka dojke nego pre 4 godine, kada je Srbija bila prva po smrtnosti u Evropi, nisu obezbeđeni svi potrebni kapaciteti. Državna revizorska institucija utvrdila je da tri četvrtine domova zdravlja nije sprovodilo organizovani skrining od 2017. do 2022. godine. Razlozi - korona virus, ali i nedostatak opreme i kadra.
"Govori se o nabavci novih mamografa, ali ja bih tu akcenat stavila na kadrove. Mi, nažalost, tih breast radiologista, odnosno subspecijalista za diagnostiku dojki, nemamo puno. Ali, prosto ja mislim da na tome treba da se radi i iz zdravstvenog sistema i akademskog, odnosno sa fakulteta, zato što je to jedini način na kojem se mogu pacijentkinje žene na pravi način pregledati. Tako da je to, u stvari, odgovor na pitanje, ne samo kupovina opreme. Oprema bez lekara ne znači zaista ništa”, ocenila je Radović.
Žene u Srbiji su, prema procenama Svetske zdravstvene organizacije, u srednjem riziku od obolevanja i visokom riziku od umiranja od karcinoma dojke. Dobra vest je da će, najkasnije u junu, kako najavljuju nadležni, u Srbiju stići i inovativni lekovi. Ipak, preventivni pregled ostaje - najbolji lek.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.