Dekan FEFA fakulteta Milan Nedeljković u Markeru: Građani moraju da budu svesni da će na kraju oni sve platiti (VIDEO)
Dekan FEFA fakulteta Milan Nedeljković gostujući večeras u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji je naglasio da svi mi treba da budemo svesni da će „oni na kraju sve platiti“.

„Dakle ključni rizik u ovom trenutku je inflacija u ovoj zemlji. Da bi se inflacija zaustavila neophodno je da smo u situaciji da trošimo manje, a da bi smo trošili manje to znači da će kamatne stope biti veće, odnosno da će krediti biti skuplji i to je jedna cena koju moramo da platimo“, objašnjava Nedeljković.
Projekcije inflacije Narodne banke Srbije u prethodnom periodu su uvek bile niže od stvarne inflacije. Nedeljković ističe da će u narednom periodu inflacija da padne ali da to ne znači da ćemo da živimo bolje.
„Ako sam imao visok rast cena u decembru 2021. godine naravno da za taj isti nivo cena rasta u 2022. meni će inflacija padati kao takva ali da li ću ja imati manje, imaću manje. To znači ako mi je inflacija šest odsto to ne znači da će mi sada biti bolje nego samo znači da će umesto 14 odsto cene porasti šest odsto“ kaže Nedeljković.
Na pitanje Insajdera da li u Srbiji postoji osnov za toliko podizanje cena Nedeljković odgovara de je to klasičan efekat prelivanja.
„Vidim da ostali podižu cene i ja onda pratim ostale i ako nužno nemam potrebu za tim. Imamo primere određenih javnih preduzeća ovde u Beogradu koji su podigli cenu dnevne karte gde ne postoji apsolutno ni jedan razlog da bi se one podigle ništa nije povećano kod njihovih troškova“, naglasio je Nedeljković.
Fiskalni savet je još u aprilu predao svoj izveštaj Narodnoj skupštini, međutim o njemu se raspravljalo na sednici odbora za finansije tek šest meseci kasnije. Profesora Nedeljkovića toliko ne zabrinjava ta činjenica jer kako kaže Fiskalni savet nema izvršnu ulogu već samo savetodavnu.
„Da budem iskren ja nisam siguran da ljudi koji sede u odboru za finansije u Skupštini imaju toliko dovoljno i znanja i izvršne moći koja bi im omogućila da postupaju po onim savetima koje daje Fiskalni savet“, ističe Nedeljković.
U izveštaju Fiskalnog saveta između ostalog stoji i da će zaduženje Srbije da raste, a u ovom trenutku ono iznosi oko 30 milijardi evra. Ekonomski stručnjak Nedeljković kaže da cifre u ekonomiji i biznisu ne znače preterano i predlaže rešenje.
„Optimalno rešenje je da budemo prodentni sa javnim finansijama. To znači da nemamo one nepotrebne potrošnje čiji smo svedoci u prethodnom periodu koji se tiču neefikasnosti u javnim preduzećima, koje se tiču davanja novca na poklon ljudima kojima on nije potreban“ kaže profesor FEFA fakulteta.
Dekan FEFA fakulteta smatra da je dobar potez države što se okrenula ka Međunarodnom monetarnom fondu i sklapanju stendbaj aranžmana.
„Bitno je zbog dve stvari. Jedna stvar je da Srbija u tom slučaju ima rezervnu opciju da može, ako bude bilo potrebno zbog stabilnosti javnih finansija pozajmi novac po povoljnijim uslovima nego što može potencijalno da dobije na tržištu, a druga stvar jeste taj signalni efekat a to je da ako vi znate da Međunarodni monetarni fond prati ono što radi makro-ekonomska politika jedne zemlje onda ja kao investitor mogu smatrati da je zemlja manje rizičnija“ naglašava Nedeljković
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.