Deo opozicije predlaže vladu narodnog poverenja, vlast je naziva "Đilasovom vladom" (VIDEO)
Poslanici dela parlamentarne opozicije pozvali su na formiranje Vlade narodnog poverenja, koja bi bila oročena na devet meseci i čiji bi zadatak bio ispunjenje studentskih zahteva i uslova za raspisivanje parlamentarnih izbora. Nakon isteka mandata i ispunjenja zacrtanih ciljeva, usledilo bi raspisivanje parlamentarnih izbora. Vlast sa druge strane, ovakav predlog naziva “Đilasovom vladom” i optužuje opoziciju da želi da dođe na vlast bez izbora.

Vladu narodnog poverenja, oročenu na devet meseci predlaže deo parlamentarne opozicije. Kažu da je suština te vlade, stvaranje uslova za ispunjenje studentskih zahteva i organizovanje slobodnih i poštenih izbora. Poslanica opozicije iz Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević kaže da je to poziv za široki društveni konsenzus.
“Ovo je poziv za uspostavljanje širokog društvenog konsenzusa oko vlade narodnog poverenja i za kandidate za premijera, odnosno premijerku, ministre, odnosno ministarke, koji bi u vladi morali zapravo svojom stručnostima, integritetom, ali i činjenicom da smo svi stali iza njih, mogli da obezbede povratak poverenja u naše institucije”, izjavila je Đorđević.
Kandidat za mandatara, objašnjavaju, morala bi da bude nestranačka ličnost, oko koje bi se usaglasili svi politički akteri u Narodnoj skupštini. Zbog krize u zemlji, navodi Miroslav Aleksić poslanik Narodnog pokreta Srbije, vlast više nije u stanju da upravlja državom, jer su izgubili legitimitet.
“U ova četiri meseca videli smo način na koji se oni ponašaju i taj legitimitet se vidi u tome da je pala vlada, da se raspadaju sve institucije, da oni više nisu u stanju da kontrolišu državu. Nisu ispunili studentske zahteve, niti ih mogu ispuniti. Fakulteti su blokirani, škole ne rade, lekari, poljoprivrednici, advokati, svi građani su ustali, zajedno su na protestima i svi se danas bore za normalno uređeno društvo”, rekao je Aleksić.
Kao jedan od uslova koje bi trebalo ispuniti tokom mandata vlade narodnog poverenja, opozicija navodi i smenu kompletnog rukovodstva RTS-a, a poslove nadležnosti REM-a preuzelo bi Ministarstvo informisanja.
Komentarišući predlog dela opozicije o prelaznoj vladi, predsednica Narodne skupštine, je rekla da se radi o stvaranju “Đilasove vlade”. Ana Brnabić navodi da opozicija traži vlast bez podrške naroda i izborne volje, niti žele referendum o poverenju predsedniku države Aleksandru Vučiću. Opozicija je, kaže, postavila ultimatum, da dođe na vlast.
“Mi želimo sebe da ustoličimo i to vam je tako. A pitanje - ne moje, nego većine građana Srbije, a to je a na osnovu čega, kog prava, na osnovu kog ustava, to nije ustavno vec je izricito protiv Ustava Republike Srbije, kojih zakona vi to trazite? Ili zakoni i Ustav nisu važni kada dođemo do toga da treba da vi postanete vlast", rekla je Brnabić.
Vučić je sinoć u Briselu poručio da će nova Vlada biti formirana zakonski, u skladu sa voljom većine, ili će se ići na nove izbore. Međutim, iako vlast od početka kategorički odbija koncept prelazne vlade, prvi put smo čuli da za to ipak postoji mogućnost.
“To da bude neka prevarantska ili prelazna vlada, možda i bude ako ljudi iz SNS ne budu želeli da me slušaju i kažu ne interesuješ nas, mi ćemo da donesemo odluku mimo tvoje volje i to je to. Nema filozofije. Moguće je da budu u praVU, moguće je da im neko izađe u susret. Ja neću, dok sam živ necu. Ne postoji ko na to može da me natera”, izjavio je Vučić.
U predlaganju vlade narodnog poverenja, iz opozicije nisu učestvovali, Mi snaga naroda, Mi glas iz naroda, Ekološki ustanak i Demokratska stranka.
Novinarka Ana Mihaljčić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.