Dešifrovane komunikacije kao dokaz: U Belgiji 59 presuda, u Srbiji nijedna (VIDEO)

Telefoni sa šifrovanim komunikacijama reklamirani kao idealna zaštita za poslovnu komunikaciju, nakon dešifrovanja, postale su jedan od ključnih dokaza u brojnim postupcima protiv kriminalnih grupa širom sveta. Dok u Srbiji još nijedan sudski postupak čiji su deo podaci sa Skaj aplikacije nije završen pravosnažnom presudom, u zemljama Evropske unije takvih slučajeva je mnogo. Kako predsednik Okružnog suda u Mehelenu u Belgiji u ekskluzivnom intervjuu za emisiju Marker kaže - u Belgiji je do sada doneto čak 59 presuda koje su zasnovane i na dokazima prikupljenim sa dešifrovanih aplikacija za razgovore.

Foto: Insajder

Dok su ljudi iz podzemlja godinama mislili da su zaštićeni jer koriste posebne telefone sa kriptovanim komunikacijama, bezbednosne agencije i policije širom sveta pokušale su da im doskoče. 

U martu 2021. dolazi i do konkretnih akcija – bezbednosne agencije iz Holandije i Belgije zatvorile su kompaniju Sky jer je obezbeđivala platformu za razmenu poruka kriminalnim organizacijama. U istom periodu, FBI upada u Skay global u Kanadi i dvojicu vlasnika optužuje da su direktno pomagali kriminal time što su stvorili sistem koji je uklanjanjao dokaza o njihovim aktivnostima.

Goran Kunjadić, IT veštak za Insajder kaže da su agenti FBI-ja tada oduzeli kompletnu tehnologiju, proučili je i imali potpunu informaciju kako to funkcioniše.

"I dalje su je verovatno distribuirali i drugim policijama u okviru saradnje Interpola, pretpostavljam. Znamo da je Francuska dobila tu, aj da kažem tehnologiju, odnosno saznanja o toj tehnologiji, tako da su oni takođe u mogućnosti da dođu do podataka koji su razmenjivani Skaj aplikacijom“, kaže Kunjadić. 

Na osnovu dobijenih podataka, širom sveta i Evrope pokreću se zatim i sudski postupci. Dešfirovanje komunikacija dovelo je do rešavanja brojnih predmeta u Belgiji, kaže za Marker Teo Bil predsednik Okružnog suda u Mehelenu.

"Prva presuda u Belgiji o prihvatanju ove vrste dešifrovane komunikacije bila je 2022. Od tada imamo 59 presuda u kojima se ova vrsta dokaza prihvata u slučajevima. Tako da mogu reći da je generalno korišćenje ovakve komunikacije prihvatljivo u slučajevima kada je to, naravno, urađeno legalno“, kaže sudija iz Belgije. 

I srpskim nadležnim organima dostavljeni su podaci dešifrovanih komunikacija, ali do danas u tim postupcima nema nijedne pravosnažne presude. Podaci sa skaj telefona kao dokaz predloženi su u sudskom postupku protiv Veljka Belivuka i njegovog klana ali i u optužnici protiv Darka Šarića i klana koji je formirao 2020. dok je bio u pritvoru zbog optužbi za šverc droge i pranje novca. Dešifrovani podaci deo su optužnice i protiv bivšeg inspektora SBPOK-a Božidara Stolića koji je prvostepeno osuđen zbog odavanja poverljivih informacija iz istrage o klanu Veljka Belivuka. Osuđujuća presuda mu je međutim nedavno ukinuta i predmet je vraćen na ponovno suđenje jer je Apelacioni sud ocenio da je prvostepeni, Specijalni sud, propustio da navede jasne i argumentovane razloge u pogledu zakonitosti dostavljene Skaj komunikacije. Obaranje dokaza šifrovanih komunikacija taktika je odbrane optuženih širom sveta. 

Profesorka Pravnog fakulteta Vanja Bajović mesecima se bavi upravo dokazima prikupljenim sa skaj i sličnih uređaja i praksom policija i odlukama koje su širom Evrope donosili sudovi.

"Mi do danas imamo par presuda koje su donete u Nemačkoj i Velikoj Britaniji u vezi sa ovom enhro čat komunikacijom i može da se uspostavi izvesna analogija sa Sky komunikacijom. Sud u Berlinu nije odobrio pozivanjem na pravo na privatnost, međutim ostali nemački sudovi su odobrili korišćenje komunikacije koja je pribavljena preko enkročata i to na koji način? I tu imamo jednu caku - u okviru EU mi imamo načelo uzajamnog priznanja sudskih odluka i načelo evropskih istražnih naloga. Znači, dovoljno je da su Francuzi zakonito sproveli radnju, ona je automatski prihvatljiv dokaz u Nemačkoj“, kaže profesorka Bajović. 

Srbija međutim nije članica Evropske Unije, niti ima ovakve sporazume. U slučaju dokaza pripljenih sa skaj mreže može da koristi međunarodnu pravnu pomoć. Dokazi moraju biti zakonito pribavljeni u Francuskoj, ali i u skladu sa zakonima Srbije - da bi se mogli koristiti u srpskim sudnicama. U Srbiji a naročito u Crnoj Gori,osim u sudnicama, podaci sa Skaj telefona završavaju i u medijima. To nije slučaj u Belgiji. 

"Kada imate dešifrovanu komunikaciju van slučajeva u medijima, to je ustvari krivično delo. U Belgiji niste ovlašćeni da iznosite informacije iz krivičnih predmeta u medijima. Dakle, mogu vam reći bi tužilaštvo pokrenulo krivičnu istragu“, kaže sudija Teo Bil.

Osim za čitanost portala, skaj komunikacije u Srbiji služe i za međusobno optuživanje bivših i sadašnjih pripadnika MUP-a. Nedavno je čak u studiju emisije na nacionalnoj frekvenciji navodne presretane razgovore čitao i sam predsednik države koji je tada javnosti otkrio i da su Skaj telefone imali i neki predstavnici vlasti, ali on nikad u životu! O kome se radi nije saopštio, niti je poznato da nadležni o tome vode istragu. 

Izvor: Insajder 

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.