Detalji istrage protiv Duška Šarića: Vodio finansije klana, plaćao osumnjičene policajce

Brat Darka Šarića, Duško Šarić protiv koga je svojevremeno u Crnoj Gori vođen postupak za pranje novca, bio je glavni računovođa u poslovima za koje se ovaj klan tereti novom istragom, pokrenutom nakon hapšenja Darka Šarića u aprilu ove godine, otkriva dokumentacija do koje je došao Insajder.

Darko Šarić. Foto: Srđan Ilić

Duško Šarić, tako je prema istrazi koju je Tužilaštvo za organizovani kriminal protiv njega pokrenulo tri meseca kasnije, bio i glavni finansijer dvojice pripadnika MUP Srbije, osumnjičenih da su Šarićevom klanu odavali poverljive policijske podatke ali i podatke Bezbednosno-informativne agencije.

Osumnjičeni pripadnici MUP-a, Danilo Stojanović i Milutin Radovanović, koji su bili na čelu Službe za kriminalističko obaveštajne poslove, za podatke koje su dostavili klanu Šarić dobili su, kako tvrdi Tužilaštvo, 53.000 evra. 

Vođenje rashoda koji su nastali u funkcionisanju kriminalne grupe, Duško Šarić je radio po nalogu svog brata Darka Šarića, koji se vreme izvršenja krivičnih dela koja se navode u naredbi za istragu, nalazio u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.

„Duško Šarić je postupao po nalozima Darka Šarića, koje je dobijao preko kriptovanih telefona sa instaliranom aplikacijom SKY. Vršio je obračun rashoda i u više navrata je davao novac za pripadnike MUP-a Danilu Stojanoviću i Milutinu Radovanoviću, ili je izmirivao troškove izgradnje i opremanje njihovih vikendica u mestu Nemenikuće na Kosmaju”, navodi Tužilaštvo u zahtevu za istragu protiv Duška Šarića. 

Kako je Šarić imao mobilne telefone u pritvorskoj ćeliji, još nije utvrđeno.

Primopredaja snimljena telefonom

Danilo Stojanović bio je načelnik Službe za kriminalističko-obaveštajne poslove, a Radovanović njegov zamenik. Prema dokazima Tužilaštva, oni novac nisu direktno dobijali od Duška Šarića, već od njegovog kuma Aleksandra Boškovića, koji je kao posrednik, svaku primopredaju novca snimao telefonom. Bošković je, inače, u aprilu uhapšen kao član kriminalne grupe Darka Šarića.

Svaka primopredaja novca koji je išao ka dvojici osumnjičenih pripadnika MUP-a izvršena je po naredbi Darka Šarića.

„Po nalogu Darka Šarića, okrivljeni Duško Šarić je preneo nalog okrivljenom Aleksandru Boškoviću da pripadnicima MUP-a, Stojanoviću i Radovanoviću najpre obeća novčanu ili drugu korist za dobijanje poverljivih podataka, na šta su obojica pristali. Nakon njihovog pristanka, okrivljeni Bošković je u tri navrata, u martu i aprilu 2020., Stojanoviću i Radovanoviću dao najmanje 50.000 evra. Novac su Boškoviću po nalogu Darka Šarića dali Duško Šarić i Danilo Odović“, navodi se u zahtevu za istragu.

Danilo Odović je takođe okrivljeni u istrazi protiv Darka Šarića, kao član organizovane kriminalne grupe. Upravo je on, prema tvrdnjama Tužilaštva, osumnjičenim pripadnicima MUP-a Stojanoviću i Radovanoviću, dao dva mobilna telefona sa instaliranom SKY aplikacijom. 

Takođe, po nalogu Darka Šarića, Duško Šarić je Stojanoviću platio i troškove proslova u restoranu „Konzulat”. Tako je, prema dosadašnjim tvrdnjama Tužilaštva, Stojanović dobio 28.000 evra, a Radovanović 25.000 evra.

Glavni zadatak – preusmeravanje istrage

Za dobijeni novac i mobilne telefone, zadatak osumnjičenih policajaca bio je da klanu dostavljaju poverljive policijske podatke. Te podatke dostavljali su Aleksandru Boškoviću, koji je bio glavni posrednik između njih i Duška Šarića, i za novac i za podatke. 

Podaci koje su pripadnici MUP-a, Stojanović i Radovanović dostavljali klanu Darka Šarića odnosili su se pre svega na dela kojima je klan pokušavao da diskredituje Nebojšu Joksovića. 

Joksović je glavni svedok saradnika protiv Darka Šarića u postupcima koji se protiv njega odranije vode u Specijalnom sudu za šverc kokaina i pranje para. 

Klan je tako, kako se navodi u istrazi koja je protiv Darka Šarića pokrenuta u aprilu, u avgustu 2020. postavio i aktivirao bombu ispod automobila valjevskog biznismena Gorana Nikolaševića. Za eksploziju su hteli da okrive svedoka Joksovića, i tako ga diskredituju u postupku u kojima svedoči protiv Šarića.

Upravo su podaci koje je policija dobijala radeći na rasvetljavanju eksplozije u Valjevu bili podaci koje je Aleksandar Bošković i tražio od osumnjičenih pripadnika MUP-a Stojanovića i Radovanovića.

„Stojanović i Radovanović su, kako tvrdi Tužilaštvo, prenosili podatke iz operativnih radnji policije i BIA koji su se odnosili na rasvetljavanje eksplozije u Valjevu, sa ciljem da se stvarni izvršioci ovog dela ne otkriju već da se istraga usmeri na Nebojšu Joksovića i njegove saradnike”, navodi se u istrazi.

U cilju preusmeravanja istrage ka Joksoviću najviše je delovao osumnjičeni Milutin Radovanović.

On je tako, kako se navodi u zahtevu, zvao načelnike Policijske Uprave Valjevo i PS Lajkovac, kako bi preko njih pokušao da preusmeri istragu. 

Privođenje osuđivanog navijača Uroša Mišića - problem

Za eksploziju u Valjevu, Tužilaštvo inače sumnjiči bivšeg osuđivanog navijača Uroša Mišića, koji je u međuvremenu promenio prezime u Radovanović i pripadnika klana Šarić - Marka Vukića. Interesantno je da se Vukić, odmah posle eksplozije u Valjevu odvezao za Beograd, dok je Mišić, odnosno Radovanović prenoćio u Valjevu, da bi ga sutradan zaustavila i uhapsila valjevska policija prilikom kontrole automobile na izlasku iz Valjeva.

Prema navodima istrage, tu je i nastao problem, zbog čega je klanu bila potrebna pomoć pripadnika MUP-a. Radovanović je priveden na saslušanje u valjevsku policiju, od njega su oduzete lične stvari, a zatim je o njegovom hapšenju, Bošković obavestio pripadnika MUP-a Milutina Radovanovića.

„U nameri da sredi da uhapšeni Mišić, odnosno Radovanović izbegne krivičnu odgovornost, Radovanović zove načelnika valjevske policije, ali mu on ne odgovara na pozive, nakon čega zove načelnika PS Lajkovac, Radomira Bulatovića kome, u telefonskom razgovoru kaže da prema njegovim informacijama privedeni Radovanović nema veze sa eksplozijom u Valjevu. Zatim je ponovo zvao načelnika valjevske policije Vladu Jerinića i u razgovoru sa njim insistirao da se za delo u Valjevu uhapsi izvesni Dalibor Ristić, iako je znao da Ristić nema nikakve veze sa eksplozijom”, navodi se u dokumentima Tužilaštva.

Osumnjičeni pripadnici MUP-a Stojanović i Radovanović su inače pobegli iz Srbije neposredno uoči akcije policije na hapšenje Darka Šarića i njegovih saradnika. Obojica su pobegli u Crnu Goru. Danilo Stojanović je tamo ubrzo i uhapšen, nakon čega je isporučen Srbiji, dok se Radovanović kasnije sam predao Tužilaštvu.

Osumnjičeni protiv koga se vode sudski postupci za šverc kokaina i pranje para, ali i za plan, bio je glavni finansijer.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.