Dimitrijević (UGS Nezavisnost) za Marker: Do nesreći na radu uvek dolazi zbog nepoštovanja procedura bezbednosti (VIDEO)

Kada se desi neka nesreća na radu, uvek je u pitanju nepoštovanje određenih procedura bezbednosti i to će na kraju istražni organi utvrditi ko je kriv u celom lancu koji je propisan, kako unutrašnjim aktima, tako i zakonskim propisima, rekao je Saša Dimitrijević stručni saradnik za bezbednost i zdravlje na radu Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost” gostujući u Markeru.

Saša Dimitrijević stručni saradnik za bezbednost i zdravlje na radu Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost” .Foto: Insajder

"Ono što mi u ime sindikata predlažemo i uvek stojimo iza toga je da se više radi na inspekcijskoj kontroli, ali na onim kontrolama koje nisu najavljene gde bi se možda lakše utvrdile neke nepravilnosti. Ono što jeste i nekakva rak rana celog sistema, da i ono što ti inspektori utvrde,  negde procesiraju kroz neke krivične prijave, prekršajne prijave, često se minimalizuje na sudovima, pa mi nemamo adekvatnu kaznu za one koje budu uhvaćeni u nekom prekršaju ili eventualno krivičnoj odgovornosti“, objašnjava Dimitrijević za Marker.

Kako dodaje, zbog teških vremena radnici nekad svojom voljom, a nekad i prisiljeni, pristaju da rade pod uslovima koji nisu u skladu sa zakonom.

"Nažalost, negde se ta Pandorina kutija otvori tek onda kada se desi neki nemili događaj, ali ako se poštuju sve procedure, ako se rizici na radnom mestu procene kako treba onda su i uslovi rada bezbedni“, kaže Dimitrijević.


On podseća da postoji lanac odgovornosti i da svako treba da poštuje svoj deo - od vlasti, poslodavca do radnika. Dodaje da inspektorat izlazi na njihove prijave, međutim da se retko čuje za epilog nekog slučaja.

"Evo imali smo skoro konačno i tu presudu u slučaju "Milan Blagojvić“ koja je opet vraćena na neko ponovno suđenje. Znate sami koliko je to dugo trajalo. Često se dešava da te krivične prijave koje inspektori podnose zastarevaju da se negde gube u celom sistemu“, objašnjava Dimitrijević.

On dodaje da neka istraživanja relevantnih stručnjaka kažu da "20-25% svih prijava završavaju u nekom procesu i bude neko kažnjavanje“ i podseća da krivični zakonik propisuje kaznu zatvora 3-12 godina.

"Imam dosta godina i dosta rada u sindikatu i nisam još čuo da je neko osuđen od odgovornih za neku nesreću na neku drastičniju kaznu. Svakako bi to u javnosti uticalo onda da se odnos svih činilaca u ovom lancu odgovornosti promeni, da se svi malo više posvete i svakako da onim neodgovornim poslodavcima ne bi bilo svejedno ukoliko bi im bilo zaprećeno ili bi bili osuđeni za neke teže prekršaje i krivična dela“, zaključuje Dimitrjević i poručuje radnicima da obrate posebnu pažnju na radnom mestu, kao i da se obrate sindikatu.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.