Diplomate traže rešenje za situaciju na severu Kosova (VIDEO)

Srbi na severu Kosova četvrti dan drže puteve u blokadi, prelazi Jarinje i Brnjak su zatvoreni i za saobraćaj i za pešake. Predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak i specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, o krizi na severu u ovom trenutku razgovaraju u Prištini sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem. Lajčak i Eskobar sastaće se sutra u Beogradu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Foto: Insajder

Helikopteri Kfor-a povremeno nadleću sever Kosova, a škole su zatvorene. Da bi Srbi uklonili barikade, predsednik Srpske liste Goran Rakić traži da se puste uhapšeni Srbi i da se specijalna jedinica Kosovske policije povuče sa severa Kosov; ona je tu duže od godinu dana, odnosno od početka krize sa registarskim tablicama i tadašnjim barikadama. Premijerka Srbije Ana Brnabić tvrdi da Srbija stalno insistira da se policija povuče sa severa:

„ Insistirali smo svaki put i svaki put su se povlačili! Svaki put smo insistirali. Oni tamo nemaju pravo da budu! To je direktno i brutalno kršenje Briselskog sporazuma. Nemaju pravo tamo da budu. Sad se insistira, zato što se nije povukli odmah! Zato što stalno upadaju kao provokacije i onda se povuku.“

Kosovski premijer Aljbin Kurti traži od Kfor-a da ukloni barikade na severu i, istovremeno, najavljuje da će Kosovo u četvrtak aplicirati za članstvo u Evropskoj uniji. Kako kaže, Kosovo je prvo u regionu po nivou vladavine prava, slobode i demokratije. U istom danu, Vlada Srbije će, najavljeno je, na zahtev predsednika Republike odlučiti da li Kforu šalje zahtev za povratak, kako piše u Rezoluciji 1244, do hiljadu pripadnika srpskog osoblja. Bivši Predsednik Srbije Boris Tadić je za Insajder rekao da je neophodno smiriti tenzije:

“Mi u ovom trenutku nemamo samo upotrebu ove situacije na Kosovu u patriotske svrhe, naše vlasti. Već imamo i Aljbina Kurtija koji koristi ovu situaciju, na jedan potpuno neodgovoran način, demonstrirajući silu. U svakom trenutku u kojem mu se ukaže prilika. I vi sad imate i sa jedne i sa druge strane korišćenje ove situacije za unutrašnje političke potrebe. Međutim, čak i kada političari kada pokušavaju jednu ovako zapaljivu situaciju  da koriste da bi dobili neke glasove ili status ili oreol, patriota. Da li Albanaca na Kosovu, Srba u Srbiji. I ta situacija može da izmakne kontroli i tim političarima i mi možemo da osvanemo u nekom kratkoročnom ili dugoročnom ratnom sukobu na Kosovu i Metohiji.“

Povodom poslednjih dešavanja na Kosovu i Metohiji, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je njegova poruka svim zainteresovanim stranama da se uzdrže od eskalacije retorike i akcija, i da pomognu da se spuste tenzije.

 Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.