Doktor Ilijev za Marker: Zlo doba i pogrešan sistem vrednosti kao koreni porasta nasilja među maloletnicima (VIDEO)
Povodom zločina koji je u četvrtak počinio trinaestogodišnjak u Niškoj Banji, niški psihijatar i psihoterapeut doktor Ivajlo Ilijev na pitanje da li je prestao da ga iznenađuje ovoliki porast nasilja među maloletnicima, za Marker kaže da mu se čini da u ovo, "kako bi pesnik nazvao “zlo doba”, mi nekakve znakove pored puta ne umemo da tumačimo dobro".

“Mi smo proletos imali neverovatan tragizam u našoj zemlji, ono što se izdešavalo u Beogradu. Međutim, mi to nismo dobro razumeli. Mislim da država nije napravila nikakav korak da u jednom delu učestvuje u jednom resetu, jer su to bili znaci da moramo kao društvo da resetujemo celokupni koncept jednog matriksa koji traje četrdesetak godina, koji u sebi nosi obeležje dve ključne stvari koje izazivaju ovakve stvari, a to su jedan užasno militantni ambijent u ovoj zemlji i jedno neverovatno podizanje kulta žrtve koji omogućavaju da se stvaraju jedan prostor i jedan ambijent za ovakve stvari. Na žalost, kao najgori ekvivalent svega toga je to spuštanje lestvice agresije kod dece, i to dece sve mlađeg uzrasta. Očigledno je da se na neki način bavimo nekim drugim, ja bih rekao arhaičnijim stvarima koje suštinski ništa ne doprinose budućnosti ovog naroda i ove zemlje, već plivamo u jedan sunovrat, tako da sa ovakvim tragizmima mi ćemo se, ako hitno ne napravimo neki konsenzus o promeni kompletne atmosfere u društvu i sistema vrednosti, mi ćemo se još dugo na žalost još dugo suočavati I to će biti jedna uobičajena i svakodnevna matrica”, kaže Ivanov.
Ivanov kaže da ga brinu i porast nasilja i brutalnost dela koja maloletnici čine, te njihov intenzitet, učestalost, i sadržaj.
“Ta deca su podvrgnuta nekoj introekciji modela koji je užasan, modela u kojem odrastaju uz roditelje, pa čak i dede i babe, koji su frustrirani, koji 35, gotovo 40 godina žive u iracionalnim okolnostima, u jednom društvu koje je svakodnvevno opterećeno vestima i informacijama gde u nacionalnim televizijama imamo omaže agresiji. Mislim da i jedno i drugo postaje sve intenzivnije i jače, sadržaji počinju da budu toliko brutalni i bizarni, da ponekad i u hororima ne možemo doći do takvih sadržaja. Mislim da ovo nije kraj. Mi psihijatri I psiholozi smo proletos pokušavali da skrenemo pažnju. Nekoliko puta sam rekao da uvoditi policiju u škole nije rešenje, već da treba da uvedemo jedan potpuno novi model. Treba da se pozabavimo našom kulturom i sistemom obrazovanja. Osim malih kozmetičkih reagovanja, suštinski ovo je stvarno znak da treba da se pripremimo za jedan radikalniji sistem promena za koji nemamo mnogo vremena da čekamo i koji treba da učinimo najbitnijom stvari u ovoj zemlji, a ne vezivanje za nekakve arhaične stvari koje nas vode u konalan sunovrat”, dodaje on.
Ivanov kaže da je najslabija karika u celom lancu odgovornosti država, jer ona potcenjuje sve ono što je bitno u njoj , te da od prosvete, kulture, zdravstva, sistem vrednosti mora da se menja.
“Ali država određuje fokus i prioritete. Mislim da ovakav sistem koji postoji u državi nije sposoban da promeni bilo šta, jer je i porodica uništena. U jednom konceptu potpuno ruinirane porodice možemo da očekujemo da se ta deca, kao konačni ekvivalent porodice, osećaju loše, jer agresiji prethodi ljutnja, a ovo je zemlja ljutnje, i to stalno podizanje ljutnje, mržnje, ksenofobije, apsolutno utiču na sve forme agresije koje se pojavljuju. Znači, pre svega država a onda i kompletna promena sistema u školstvu”, kaže sagovornik Markera.
Ivanov zaključuje da je sistem vrednosti na kojem počiva naše društvo je potpuno porgrešan i da nije nikakva mistika šta je tu pogrešno, već da moramo da se okrenemo nekim drugim vrednostima.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.