Dopunski rad lekara dozvoljen zakonom, a ministarka kaže da je koruptivan (VIDEO)

Prema podacima Instituta „Batut“, samo za pet godina zdravstveni sistem napustilo je više od 1 300 specijalista. Slična situacija je i kada je reč o drugim zaposlenima u tom sektoru. Neki rešenje nalaze u odlasku u inostranstvo, a drugi u paralelnom radu u državnom i privatnom sektoru - što nova ministarka zdravlja naziva koruptivnom praksom.

Danica Grujičić. Foto: Srđan Ilić

„Mislim da je izvor korupcije što je dozvoljeno da lekar radi i u privatnoj i u državnoj službi“, kaže ministarka zdravlja Danica Grujičić. 

Međutim, dopunski rad lekara dozvoljen je Zakonom o radu, a dodatno uređen Zakonom o zdravstvenoj zaštiti. Prema tom zakonu, da bi mogli da zasnuju ugovor o dopunskom radu - do trećine punog radnog vremena - zdravstveni radnici moraju da imaju saglasnost direktora ustanove u kojoj rade. Zdravstveni radnik može da potpiše najviše tri ugovora o dopunskom radu.

„Kada bi sve funkcionisalo kako treba i kada bi zdravstvena zaštita onako kako zakon to nalaže, onda ne bi bilo nikakvog spora raditi i u državnom i u privatnom. Često pitam građane, pacijente da li bi želeli da ih pregleda najbolji profesor, ali da je pre podneva radio u državnom, onda je bio do fakulteta i popodne stigao da radi privatno“, kaže za Marker Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta.


Sve slabosti zdravstvenog sistema Srbije izašle su na videlo tokom pandemije korona virusa. Pre svega niske plate i preopterećenost zaposlenih, glavni su razlozi zbog kojih državni zdravstveni sistem gubi kadrove.

„Prvi razlog za odlazak u privatni sektor je u svakom slučaju finansijski, plate u zdravstvenom sektoru lekara su ograničene bez obzira na sva ova povećanja koja su fingirana tokom pandemije a broj lekara je dramatično smanjen u zadnjih desetak godina tako da je obim posla za toliko povećan. Oni koji imaju dovoljno hrabrosti, oni napuste državnu praksu i rade privatno ali kako god okrenete deficitarni su lekari i u državnoj i u privatnoj praksi“, kaže za Marker lekar Aleksandar Radojević.

Za početak, kažu u Sindikatu lekara i farmacuta, primena Zakona o platnim grupama i razredima poboljšala bi položaj zdravstvenih radnika; plata lekara u državnom sektoru bila bi veća i do 30 odsto.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.