Dragana Đurica (Evropski pokret) za Insajder: Evropski sud vrlo ozbiljno shvatio situaciju u Srbiji povodom incidenta na protestu 15. marta (VIDEO)

O porukama nakon susreta predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, zahtevu Evropskog suda za ljudska prava da se ispita incident na protestu 15. marta, kao i o apliciranju kompanije Rio Tinto za listu strateških projekata Evropske komisije za emisiju "Marker” na Insajder televiziji govorila je Dragana Đurica iz Evropskog pokreta u Srbiji.

Dragana Đurica iz Evropskog pokreta u Srbiji Foto: Insajder

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na mreži Iks nakon susreta s predsednikom Srbije istakla je neophodnost da Beograd sprovede reforme u vezi sa evropskim putem, naročito da preduzme odlučne korake ka slobodi medija, borbi protiv korupcije i izbornoj reformi. Đurica kaže da ova poruka ukazuje na to da su to krizne teme u kojima nema pomaka godinama unazad, što i sama Evropska komisija upozorava kroz svoje zvanične izveštaje o napretku Srbije i o pristupanju Evropskoj Uniji. 

Upitana da li misli da bi bilo bolje da Evropska Unija jasno iskaže stav, Đurica ističe da je Evropska komisija oprezna u ocenama, ali da je prema tonu jučerašnje izjave jasno da je sastanak bio oštar i zahtevan. Dodaje i da su druge evropske institucije izrazile vrlo jasan stav.

"Evropski ekonomski i socijalni komitet je od početka vrlo jasno, direktno i decidno stao uz zahteve koje iskazuju studenti iz Srbije kao zahteve za poštovanjem fundamentalnih vrednosti Evropske Unije. Imali smo i vrlo žustru raspravu u Evropskom parlamentu gde je većina parlamentaraca vrlo jasno iskazala podrška studentima i predlogom teksta rezolucije o čijoj sudbini će se tek odlučivati. Ono što ostaje nedefinisano ili nedovoljno definisano je stav Evropske komisije od koje se očekuje reakcija. Naročito posle 15. marta“, navodi ona i dodaje da Evropska komisija jako vodi računa o tome da su to unutrašnja pitanja Srbije. 

"To bi eventualno podstaklo nečija razmišljanja o obojenim revolucijama i uplivu stranog uticaja, i što bi izazvalo histeriju u medijima koji se bave tom temom na takav način. Tako da su to sve stvari koje čine Evropsku komisiju veoma opreznom, ali ne umanjuju značaj i ona očekivanja od građana Srbije da Evropska komisija može makar na neki način da kaže da su vrednosti koje se ističu ovim zahtevima, zapravo one vrednosti fundamentalne Evropske Unije koje i ona traži“, kaže Đurica.

Povodom zahteva Evropskog suda za ljudska prava da Srbija odgovore o tome da li je korišćeno sonično oružje 15. marta na ulicama Beograda kaže da taj sud ima mandat za to, kao i da smatra da je Evropski sud "vrlo ozbiljno shvatio ovu situaciju“.

"Srbija je kao zemlja potpisnica Evropske konvencije o ljudskim pravima i upravo ovo je način kako Evropska unija funkcioniše. Evropska unija je igrač na duge staze. Oprezna je u izjavama, ali sa druge strane traži pravne načine da ispita stvari i ne pokreće takve vrste istraga na osnovu priča, rekla, kazala, nego na osnovu podataka koje samo oni znaju kakve imaju“, navodi Đurica.


Kada je reč o vesti da je Rio Tinto kandidovao svoj projekat Jadar za listu strateških projekata Evropske komisije kaže da se čeka odluka EU o strateški važnim projektima u trećim zemljama i da nisu kompletne potrebe tržišta EU zadovoljene, a da potražnja raste.

"Ono što je sigurno je da je ovo veliki test kredibiliteta EU u Srbiji i da EU procenjuje rizike. To je na neki način već izjavom gospođe fon der Lajen dato do znanja, ali da li će EU sada prevagnuti ka bilateralnim ekonomskim interesima ili vrednostima vladavine prava i standarda koje zastupa i koje bi trebalo da zastupa, to ostaje da vidimo“, zaključuje Đurica. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.