Druga polovina plate prosvetnih radnika: Još uvek nejasan obračun zarade - konkretno obrazloženje izostaje; Najavljeno podnošenje tužbi
Prosvetnim radnicima koji su u obustavi rada, prema informacijama Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS), druga polovina plate za februar, kao i prva, je u većini slučajeva umanjena. Potpredsednik NSPRS Nikola Ćurčin izjavio je da se pripremaju tužbe. Konkretna obrazloženja u vezi sa obračunom plata za zaposlene u školama - izostaju. Ivana Cmiljanović Kosovac iz neformalne organizacije “Puls” i predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dimitrijević saglasne su da su takvi obračuni "protivni svakom pravilniku".

Predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dimitrijević kaže za Insajder da su različita obrazloženja na koji način i šta je plaćeno, kao i da oni uopšte nisu dobili rešenja o zaradi. Dodaje i da se neki direktori "nisu ni udostojili da pokušaju da objasne, već da izvršavaju naređenja ili uputstva koja su dobili od Ministarstva".
"Što se tiče tužbi, ovo je svakako protivzakonito jer mi pritom nismo dobili uopšte rešenja. Pre plate morate potpisati rešenja o zaradi. Mi nismo dobili ni prošli put, ni danas, u velikom broju škola nismo dobili rešenja. Morate potpisati rešenje da biste bili obavešteni o tome kako je obračunata zarada, kad nemate rešenje, nemate pojma šta je neko uračunao u zaradu, tako da je to takođe prekršaj. U mojoj školi konkretno, a mislim i u nekim drugim, direktori su pokušali da objasne šta su oni tu računali, ali to je protivzakonito, to je nekih šest efektivnih sati", govori Ana Dimitrijević.
Sa druge strane, kako objašnjava učiteljica Osnovne škole "Ivo Andrić“ Ivana Cmiljanović Kosovac iz neformalne organizacije “Puls”, situacija u školi u kojoj ona radi je potpuno drugačija.
"Konkretno za moju školu nije leglo ništa, zato što je direktorka rešila da radi isključivo po zakonu, da ne prijavljuje nikakve sate koje su tražili iz Školske uprave, jer je to protivno svakom pravilniku. Ona je poslala da smo mi radili sve vreme, tako da mi konkretno iz naše škole nismo dobili ni dinara za platu. Jedino ćemo možda dobiti te dve hiljade za državni praznik što se dobijalo. Ja nemam uopšte evidenciju da mi je išla danas plata. Tako da očigledno da ćemo mi dobiti nula dinara, zato što direktor koji je rešio da radi po zakonu, onako kako je jedino ispravno - oni to ne žele da uplate", pojasnila je Cmiljanović Kosovac.
Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije kaže da će tužbe biti podnete, kao i da postoje dve vrste postupaka koje će voditi.
"Jedna je postupak zbog nezakonito umanjene zarade. Podsećam da su zaposleni bili u obustavi rada zbog ugrožene bezbednosti, odnosno na osnovu i stava Vlade Republike Srbije od 20. decembra. Prošle godine kada je nasilno završeno prvo polugodište, znači nismo bili u štrajku, već u obustavi rada, zarada nije mogla i smela biti umanjena bez provođenih postupaka. Pošto postupci nisu bili sprovedeni, potpuno je jasno da je zarada uskraćena i umanjena suprotno zakonu. Zbog umanjene zarade će biti podneta tužba protiv škola. Takođe, tamo gde su direktori saučestvovali u celoj toj priči, odnosno svojom voljom, omogućili državi da umanje zarade praveći liste od plata, onakve kakve ne bi smele biti", izjavio je za Insajder Dušan Kokot.
On je dodao da su stvari sada jasne, isplaćen je drugi deo februara, "jasno je da je država rešila da koristi sva sredstva, prisile, prinude, ne obazirući se previše na zakonske odredbe".
Predsednica Foruma beogradskih gimnazija kaže za Insajder da su razgovarali o tužbama, ali da još čekaju da svima legnu plate. Ipak, sudeći po onim plata koje jesu legle do sada, ona objašnjava, da su i dalje u pitanju različite sume koje su uplaćene na žiro račune prosvetara.
"Nekima je leglo manje, nekima malo više u odnosu na prethodnu uplatu. Direktori su to po svom nahođenju radili kao i prošli put. Nekima je leglo čak više nego što je po uputstvu Ministarstva. Ne znam da li je neko poštovao to uputstvo ili se to proizvoljno računalo. U svakom slučaju, mi sad čekamo da sve članice kod nas dobiju ovaj drugi deo zarade i da se onda dogovorimo šta nam je činiti. Tužbe su, naravno, ideja kako ćemo se odnositi prema ovome", navela je Ana Dimitrijević.
Dušan Kokot komentarišući tužbe, istakao je da ne može da postoji jedinstvena tužba za sve zaposlene, već da će najverovatnije biti podnete na nivou škole.
"Ne mogu biti zajedničke tužbe, zajedničke tužbe eventualno mogu da postoje na nivou škole, a ne može da postoji jedinstvena tužba za sve zaposlene, iz razloga što smo mi zaposleni u školama, a ne u Ministarstvu prosvete. Tako da vi možete kroz sudski postupak jedino da teretite vašeg poslodavca, a neki zaposleni imaju i tri, četiri, pet poslodavaca, zavisno od toga u koliko škola rade. Znači, nekom kome je umanjena plata u dve škole i radi u dve škole, podneće dve tužbe", zaključuje Kokot.
Ivana Cmiljanović Kosovac osvrnula se i na pomoć koju su dobili prosvetni radnici, te je rekla da je sve proteklo po planu.
"Ono što je sigurno jeste da je mreža IT zajednice “Solidarnost za prosvetu” već uveliko ostvarila svoj cilj da spoji donatore sa nastavnicima koji su prijavljeni na tu mrežu i da se uplate već uveliko vrše. Takođe, Fondacija “Alek Kavčić” svoj iznos koji je dogovorila sa predstavnicima srednjih škola uplačuje mnogo brže, par dana po prijavi. U tom smislu prosvetni radnici su dobili pomoć koja je bila planirana", rekla je za Insajder Cmiljanović Kosovac.
Potpredsednik NSPRS Nikola Ćurčin danas je najavio da je prikupljanje dokumentacije za tužbu u procesu.
“To je ogroman posao, a rok zastarevanja je tri godine. Verujem da će oni koji žele da podnesu tužbe, praktično ući u taj proces tužbi", rekao je Ćurčin.
Dodao je i i da će taj sindikat pružiti pravnu podršku svima koji žele da pokrenu tužbe. On je istakao da je "na snazi totalni haos" i nema nekog posebnog kriterijuma, a umanjene zarade dobijaju i oni koji su držali skraćene časove i oni u totalnoj obustavi nastave.
Posle izjave premijera u ostavci Miloša Vučevića i ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović da neće biti isplaćen prvi deo februarske plate prosvetnim radnicima koji štrajkuju - na žiro račune prosvetara legle su različite sume novca. Ovakav, po svemu sudeći nepreciziran model obračunavanja, preneo se i na drugu polovinu plate.
Novinarka Nina Jović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.