Dušan Kokot za Insajder: Nastavnici su pokazali kičmu, ali rešenja za školsku godinu i dalje nema (VIDEO)

Osim rešenja za izlazak iz političke i društvene krize, traži se i rešenje za to kako da školska godina ne propadne. Prosvetni radnici i učenici suočeni su sa novim rokom Ministarstva obrazovanja – 7. aprilom, kada bi nastava trebalo da bude nastavljena. Da li je ovo realno rešenje ili još jedan vid pritiska? Kakvu poruku šalju smene direktora koji su podržali štrajk? Dok vlast tvrdi da je izlaz u dogovoru, prosvetni radnici upozoravaju na dugogodišnje probleme u obrazovnom sistemu. O pritiscima, političkom uticaju na škole i mogućim rešenjima za emisiju Marker, na Insajder televiziji govorio je predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, Dušan Kokot.

Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, Dušan Kokot. Foto: Insajder

Iako se u medijima pominje 7. april kao neki novi rok Ministarstva za povratak na redovnu nastavu, jer bi se u suprotnom išlo na razredne ispite, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije vidi to kao još jednu praznu pretnju. 

“Mislim da je to samo još jedan vid pritiska na zaposlene da se vrate. Možete li da zamislite situaciju da zbog, kako vlada i ministarstvo kažu, dva ili tri posto nastavnika koji su obustavili celu godinu, nastavna godina u Srbiji propadne. Kako bi to tehnički izgledalo sledeće godine ako treba da se upišu novi đaci, a postojeći su i dalje su u školi. Da li imamo kadrova? Da li imamo prostora? Mislim da je to jedna prazna pretnja koja treba samo da vrati nastavnike i učenike, pre svega završnih godina, da vrati nazad u učionice”.

Kokot smatra da su neki nastavnici prekinuli štrajk zbog odgovornosti prema deci, a ne zbog pretnji i pritisaka od strane ministarstva.

“Ono što smo do sada videli jeste da su zaposleni koji su se vratili, ali ne zbog svakodnevnog pritiska i pretnji koji dolaze iz ministarstva, već pre svega iz odgovornosti koja zapravo nije na nama, ali je svaki nastavnik oseća zbog učenika koji već zaista predugo nisu u školi. Nažalost, kao što kažem, to jeste odgovornost ministarstva. Da bi se nastavna godina nastavila kako treba, dovoljno je samo da ispune zahteve studenata i ništa više od toga”.


Sagovornik Insajdera kaže su obustave nastave pre svega pokazale integritet nastavnika.

“Mislim da su ove obustave rada do sada pokazale snagu i sposobnost ovog društva, pre svega prosvetnih radnika koji su posle decenija gaženja i ponižavanja konačno pokazali da imaju kičmu. Ja vas podsećam da je 20. januara predsednik vlade, tadašnji, rekao da ćemo svi da dobijemo otkaze. Na kraju je on, kao što vidimo, dobio otkaz. Sve te pretnje i ucene nisu proizvele nikakvu reakciju na prosvetne radnike." 

Kokot dodaje i šta je po njemu nedostajalo da štrajk i sam bojkot budu uspešniji. 

“Ono što je nedostajalo da bi rezultat svih ovih obustava bio društveno mnogo povoljniji jeste da se pridruže i drugi neki segmenti društva, ne samo prosveta. Prosveta naprosto nije u mogućnosti da sama nosi ovu vrstu promene, koja je društvu neophodna. Da se tu pridružilo zdravstvo, kultura, socijalna zaštita, javna neka preduzeća, sigurno da bi ova obustava rada trajala mnogo kraće, a da bi rezultati po društvo bili mnogo ranije vidljivi”

Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije kaže, da nije poznato da li će biti promena sastava školskih odbora, ali smatra prosvetni radnici imaju se manje poverenja u odluke ministarstva.

“Videli smo u nekim pripremama sednica Skupštine grada da se radi na promenama članova školskog odbora. Još uvek je po zakonu tripartitno upravljanje školom, odnosno tri predstavnika lokalne samouprave, tri predstavnika roditelja i tri predstavnika zaposlenih. Tu nije bilo nikakvih promena, odnosno ne znamo da li se neke promene spremaju iza zatvorenih vrata, ali to bi bilo zaista skandalozno. Pogotovo jer pričamo sada o tehničkoj vladi. Ipak ono što je potpuno jasno je da je upliv politike u škole toliko dubok i toliko traje već odavno da prosvetni radnici više nemaju prostora da veruju baš u svaku situaciju, odnosno da ne vide problem u svakoj situaciji. 

Kokot je podsetio i na nedavnu situaciju sa smenom direktora osnovne škole u Omoljici, zbog otvorene podrške nastavnicima koji su stupili u štrajk. 

“Pogledajmo samo situaciju iz osnovne škole u Omoljici, gde je direktor koji je potpuno jasno stao u svoj kolektiv i podržao ih u obustavi rada i jasno ukazao na probleme sa kojima se oni tamo suočavaju, koji utiču na bezbednost svih učesnika obrazovno-vaspitnog rada, na kraju razrešen. A na njegovo mesto je postavljen čovek koji je odbornik Srpske radikalne stranke trenutno u parlamentu grada Pančeva. Politika i škola su odavno ruku pod ruku, ne od strane nastavnika, kako to danas pokušava vlast da predstavi, da zapravo nastavnici koji su u obustavi rada reaguju politički. Ovo je odbrana, samoodbrana nastavnika od političkog uticaja koji je prethodnih godina toliko vidljiv da je to zaista već odavno postalo skandalozno” zaključuje predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.