Dve godine od železničke nesreće u Grčkoj: Građani iskazuju bes na ulici, nezadovoljni tokom istrage (VIDEO)

Zbog izostanka pravde, tačno dve godine posle železničke nesreće u kojoj je poginulo 57 ljudi, u Grčkoj su u toku 24-časovni masovni protesti. Zaustavljeni su vazdušni, pomorski i železnički saobraćaj; zatvorena su preduzeća i pozorišta, a ne rade ni lekari, advokati i nastavnici. Pod sloganom „Nemam kiseonika“, što su bile poslednje reči jedne žene iz voza kada je pozvala hitne službe, hiljade ljudi – procenjuje se da ih je oko 200.000 – okupilo se na Trgu Sintagma u Atini kako bi odali počast stradalima u najvećoj železničkoj nesreći u istoriji Grčke. Međutim, došlo je i do nereda, a povređeno je nekoliko desetina ljudi. O situaciji u Grčkoj za "Svet i mi" govori novinarka Ivana Simić Apostolu, koja se javlja iz Atine.

Neredi u Atini, foto: Tanjug/AP Photo/Petros Giannakouris

Na ulicama glavnog grada Grčke jr oko 200.000 građana i oko 5.000 policajaca. Kolikog su obima neredi?

„Hiljade građana okupilo se na Trgu Sintagma, ali i širom Grčke, zahtevajući pravdu za žrtve i odgovornost nadležnih. Iako su protesti počeli mirno, situacija je eskalirala, naročito u Atini i Solunu, kada su demonstranti počeli da bacaju molotovljeve koktele i kamenice, što je dovelo do sukoba s policijom. Tokom nereda uhapšeno je najmanje 120 osoba, među kojima je mnogo pripadnika anarhističkih organizacija. Prema poslednjim informacijama, oko 40 osoba zatražilo je medicinsku pomoć. Protest je bio masovan i u njemu je učestvovalo mnogo ljudi“, kaže sagovornica emisije "Svet i mi".

Danas je u Grčkoj sve stalo. Ta nesreća danima je jedna od glavnih tema, a među građanima vladaju tuga i razočaranje, navodi Apostolu i dodaje da je većina prodajnih objekata, restorana i klubova zatvorena. Otkazane su i pojedine zabavne manifestacije.

„Iako se ovakvi protesti obično vode kao politički ili sindikalni, građani su danas izašli na ulice iskreno pogođeni ovom tragedijom. Želeli su da pokažu da postoje i oni koji su duboko dirnuti svim ovim događajima i da, ako je ovo način da skrenu pažnju na problem, makar jedan dan odvoje da izađu na trgove i ukažu na to šta je potrebno preduzeti kako se ovakve nesreće ne bi ponavljale“, navodi naša sagovornica.

Na pitanje dokle je stigla istraga o nesreći u kojoj su se sudarili putnički i teretni voz, odgovara:

Većina žrtava, među kojima je bilo mnogo studenata, poginula je u sudaru vozova, dok je sedmoro stradalo u požaru. Dugo očekivana istraga, čiji su rezultati objavljeni u četvrtak, pokazala je da su za nesreću krivi ljudski faktor, zastarela infrastruktura i veliki sistemski propusti. Ono što najviše zabrinjava Grke jeste to što bezbednosni propusti do danas nisu otklonjeni.

Vlast negira odgovornost, dok opozicija optužuje da se dokazi prikrivaju. S druge strane, vlast optužuje opoziciju i građane da izazivaju nestabilnost u zemlji.

U ovonedeljnoj anketi, 82 odsto građana Grčke izjavilo je da je železnička nesreća jedno od najvažnijih, ako ne i najvažnije pitanje u zemlji, dok 66 odsto ispitanika nije zadovoljno time kako napreduje istraga. Do sada su optuženi samo železničari.

"Evo, prošle su dve godine, a gotovo ništa se nije pomerilo s mrtve tačke“, zaključuje naša sagovornica Ivana Simić Apostolu koja se javila iz Atine

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.