Elektrodistribucija do sada isključila pet objekata na deonici pruge Novi Sad-mađarska granica, ali to nije kraj…
Elektrodistribucija Srbije isključila je do sada pet objekata na deonici pruge Novi Sad – Subotica – državna granica (Kelebija) jer je istekao rok od godinu dana probnog rada, a nisu pribavili upotrebnu dozvolu. Do kraja aprila taj rok ističe za još tri objekta, a u oktobru i za ostale od ukupno 21 sa privremenim priključenjem na ovoj trasi. Isključenje struje moglo bi dodatno da oteža radove na deonici u koju spada i Železnička stanica u Novom Sadu gde se nakon rekonstrukcije zgrade i svečanog otvaranja srušila nadstrešnica I usmrtila 16 ljudi.

Elektrodistribucija Srbije u odgovoru Insajderu navodi da je do sada isključeno pet objekata deonici pruge Novi Sad – Subotica – državna granica (Kelebija), odnosno trafostanica u sklopu objekata (UZTS).
“U februaru su isključena dva takva objekta – UZTS „Rasputnica“ Novi Sad, Sajlovo, kao i UZTS „Železnička stanica“ Kisač. U martu je isključen jedan objekat – Železnička stanica Zmajevo, a u aprilu su isključena još dva objekta – UZTS „Železnička stanica“ Novi Sad i UZTS „Železnička stanica“ Rumenka.”
U odgovoru Insajderu iz Elektrodistribucije navode da do kraja aprila ističu privremene dozvole za još tri objekta na navedenoj deonici, od ukupno 21 objekta koji su u probnom radu.
“Probni rad za poslednji od navedenih objekata na ovoj deonici ističe u oktobru 2025. godine”, navode iz Elektrodistribucije I ponavljaju da su zakonski rokovi za privremeno priključenje, kao i mišljenje Ministarstva rudarstva i energetike potpuno jasni-posle godinu dana nema produžetaka.
U tom roku je državno preduzeće Infrastrukture železnice Sbrije bilo dužno da pribavi upotrebne dozvole I Samim tim da dobije trajno rešenje o priključenju na elektromrežu.
“Svim korisnicima kojima ističe privremena dozvola, po članu 201. ili 203. Zakona o energetici, se šalje opomena da će u roku od 30 dana biti isključeni sa mreže ukoliko u tom roku ne prikupe svu dokumentaciju i pribave upotrebnu dozvolu putem objedinjene procedure”, kažu u Elelktrodistribuciji I ističu da su u skladu sa zakonom propisanim pravilima obaveštavali korisnike 30 dana pre isteka privremenog priključka.
Upotrebna dozvola se izdaje za kompletan projekat prema građevinskoj dozvoli, a trenutno je, čini se, najveći izazov zgrada železničke stanice u Novom Sadu.
Iz projekta CIP-a
Projektnu dokumentaciju za ovaj veliki projekat, koji se radi po međudržavnom sporazumu sa Kinom, gde su glavni izvođači kineske firme, uz mnoštvo podizvođača i njihovih pod-podizvođača radio je uglavnom domaći Saobraćajni institut CIP. Oni na svom sajtu navode i šta sve čini ovaj projekat, a ovo su ključni: Modernizacija i izgradnja (rekonstrukcija i dogradnja) dvokolosečne pruge, dužine 108,12km, za brzinu do 200km/h, sa kompletnom železničkom infrastrukturom i velikim brojem objekata. Vijadukt dužine 1500m kod Vrbasa, 12 stanica na pruzi, 13 mostova, 31 propust, 3 denivelisana ukrštaja, 54 putna prelaza u nivou, 11 podvožnjaka, 27 nadvožnjaka, 2 pešačko-biciklistička pothodnika. Kao najznačajnije arhitektonski objekti ističu stanične zgrade u Novom Sadu i Subotici.
Vozovi ionako ne idu tom trasom
Isključenje struje moglo bi da utiče na radove, ali ne i na putnike.
Naime, železnička stanica u Novom Sadu zatvorena je od pada nadstrešnice a u toku je provera bezbednosti zgrade , koja bi trebalo da bude završena 13. maja.
Od tada brzi voz Beograd-Novi Sad, popularni Soko vozi do pred grad Novi Sad, odnosno do Petrovaradina. Odatle je putnicima obezbeđen besplatan prevoz autobusom.
Srbijavoz na delu pruge od Novog Sada do Subotice i dalje do Kelebije, svakako nema organizovan saobraćaj vozova za prevoz putnika jer su na tom delu pruge u toku radovi na modernizaciji i izgradnji, kažu u Srbijavozu.
“Ova deonica pruge još uvek nije otvorena za redovan saobraćaj. Radovi na završetku modernizacije i izgradnje pruge Novi Sad - Subotica su u nadležnosti "Infrastruktura železnice Srbije”, navode u preduzeću Srbijavoz.
Za sve preciznije informacije o očekivanom završetku radova na ovoj deonici, kao i o drugim pitanjima vezanim za infrastrukturne kapacitete, uputili su nas na državno preduzeće Infrastruktura železnice Srbije.
”Srbijavoz će svakako pratiti dinamiku završetka radova i blagovremeno organizovati i najaviti saobraćaj vozova za prevoz putnika na ovom delu pruge, kada se od nadležnih službi "Infrastruktura železnice Srbije" dobije zvanična potvrda o otvaranju pruge za redovan saobraćaj”, kažu u Srbijavozu.
I dok jedno državno preduzeće upućuje na drugo, koje kao Investitor jeste nadležno za radove na trasi, iz Infrastrukture železnice Srbije mesecima nema odgovora ni na jedno pitanje, pa ni na molbe za sagovornika.
Da su radovi nastavljeni nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu poznato je između ostalog i na osnovu podatka da je jedan radnik stradao na rekonstrukciji železničke stanice kod Subotice, koji kako se isposatvilo nije bio ni prijavljen u firmi za koju je radio i to na lokaciji na kojoj je nadzor zabranio radove.
Inače, radovi za na rekonstrukciji i modernizaciji pruge do mađarske granice počeli su u novembru 2021. Prvobitni plan je bio da se ceo projekat, koji se zapravo sastoji od mnogo manjih projekata uključujući rekonstrukcije železničkih stanica, završi do sredine 2025, godine ali je potom rok skraćen pa je planirano da sve bude gotovo do kraja 2024.
Kako sada stvari stoje, pitanje je da li je i prvobitni rok realan.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.