Finska ušla u NATO, granica Rusije sa Alijansom danas udvostručena (VIDEO)

Rusija je pre godinu dana započela invaziju na Ukrajinu uz obrazloženje da, između ostalog, želi da demilitarizuje tu zemlju i zaustavi širenje NATO-a ka svojim granicama. Godinu dana kasnije, kraj rata u Ukrajini nije na vidiku, a dužina granice Rusije sa zemljama članicama NATO-a od danas je udvostručena - duža je za više od 1 300 kilometara. Na 74. rođendan NATO-a, Finska je postala članica Alijanse. Najavljujući kontramere, iz Moskve poručuju: širenje NATO-a pretnja je bezbednosti i interesima Rusije.

Finska je postala članica NATO. Foto: Tanjug/Markku Ulander/Lehtikuva via AP

Posle Drugog svetskog rata, u kojem je učestvovala na strani Nemaca protiv Sovjetskog Saveza, Finska je uspela da sačuva nezavisnost tako što je proglasila vojnu neutralnost. Osam decenija kasnije, zbog ruske invazije na Ukrajinu, Finska je odustala od takve politike.

"Ovo je veliki dan za Finsku, a verujem i za NATO. Bezbednost i stabilnost su osnovni elementi srećnog života, a znate da su Finci veoma srećni ljudi", izjavio je Sauli Ninisto, predsednik Finske.

"Predsednik Rusije Vladimir Putin želeo je manje NATO-a na svojim granicama, želeo je da zatvori vrata Alijanse drugim zemljama, a dobio je upravo suprotno. Na istočnom delu Alijanse imaće više kopnenih, pomorskih i vazdušnih NATO snaga", izjavio je Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a.

Pre godinu dana, potencijalno članstvo Finske u NATO-u bila je tema o kojoj nije bilo širokog društvenog konsenzusa. Međutim, od početka rata u Ukrajini, javno mnjenje naglo se promenilo.


"Situacija u Evropi se mnogo promenila u poslednjih godinu dana. Mislim da će članstvo Finske u NATO-u ponuditi bolji bezbednosni okvir. Dugo smo se oslanjali na našu neutralnost, a onda smo uvideli da to nije put za budućnost", rekao je stanovnik Helsinkija.

"Mislim da promene zbog članstva u NATO-u nećemo primetiti odmah, međutim, sigurno da ćemo se na duže staze osećati bezbednije", kazala je stanovnica glavnog grada Finske.

"Biće bezbednije živeti u Finskoj posle članstva u NATO-u, jer imamo dugu granicu sa Rusijom koju ne smatramo uvek bezbednom", naveo je stanovnik Helsinkija.

Pored Finske, vojne neutralnosti tokom Hladnog rata, a i posle njega držala se i Švedska. Međutim, iz istih razloga kao Finska, i Švedska je odlučila da napravi zaokret u bezbednosnoj politici.

"Ovo je veliki dan za Finsku. Međutim, osiguraćemo da i Švedska postane članica NATO-a. Sve članice NATO-a već su potpisale pristupni protokol Švedske, a sada čekamo ratifikaciju u parlamentima članica", izjavio je Jens Stoltenberg.

Članstvo Švedske u NATO-u i dalje koči Turska, bez čije podrške nije moguće proširenje Alijanse. Iz Ankare optužuju Stokholm da je suviše naklonjen grupama koje ona smatra terorističkim, uključujući i kurdske militante za koje tvrdi da su umešani u pokušaj puča u Turskoj 2016. godine.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.