Gavrilović (BIRODI): Prenos Vučićevog "skoka u budućnost" na više od 40 televizija indikator uticaja na uređivačku politiku medija (VIDEO)

Okrenete jedan kanal – Vučić, okrenete drugi – opet Vučić i tako više od 40 puta. Više od 2 sata, veliki broj televizija u nedelju je prenosio predsednikov plan za "skok u budućnost“. Da li je to indikator da postoji "nevidljiva ruka“ koja zapravo diktira medijsku scenu?

Foto: Tanjug/Marko Đoković

"Skok u budućnost“ – plan predsednika Aleksandra Vučića za Srbiju do 2027. godine prenosila je uživo 41 televizija – od nacionalnih frekvencija do lokalnih televizija. Da jedan isti događaj prenosi toliko televizija, indikator je da nešto nije u redu sa uređivačkom politikom, kaže izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja Zoran Gavrilović, a sve sa ciljem – da se pokaže moć.

"Ono što naši monitorinzi pokazuju jeste da mi ovde već dugi niz godina, u stvari, nemamo informisanje nego imamo propagandu, a da biste imali propagandu neko mora da stoji iza nje i ono što mi u stvari pozivamo REM jeste da radi svoj posao i da vidimo prosto ko je stvarni urednik medija“, izjavio je izvršni direktor BIRODI-ja Zoran Gavrilović.

Regulatorno telo za elektronske medije, prema medijskim zakonima, nadležno je da utvrdi da li je u Srbiji narušen medijski pluralizam i da li postoji uticaj na uređivačku politiku medija. Pravo na informisanje garantuje i Ustav.

"Svako ima pravo da istinito, potpuno i blagovremeno bude obaveštavan o pitanjima od javnog značaja i sredstva javnog obaveštavanja su dužna da to pravo poštuju“, navedeno je u članu 51 Ustava Republike Srbije.

Vučić je dva sata, u prisustvu premijerke i ministara u tehničkom mandatu, predstavljao završene i planirane projekte, nabrajao cifre i pričao o budućim uspesima, na čelu sa izložbom "Ekspo" 2027. godine. Time je, objašnjava Gavrilović iz BIRODI-ja,  zapravo, na televizijama uživo prenošeno kršenje Ustava, jer je predsednik radio posao Vlade.

"Jedna od posledica ovoga što mi imamo, ove vlasti Aleksandra Vučića jesu u stvari, te utihnute i ubijene institucije. I ovo što se dešava u Srbiji trenutno nije toliko borba samo za fer izbore, ja pre svega vidim kao borbu za obnovu javnosti. Zato su nam bitni slobodni mediji, jer strategija ove vlasti jeste da apolitizuje društvo, da ubije javnost, da prosto onda građani uopšte nemaju potrebu za medijima na onaj način na koji radite vi, na koji radi jedan broj medija u Srbiji koji rade profesionalno, nego da prosto imaju potrebu za televizijama kao što su Pink, Hepi, Prva i B92“, ocenio je Gavrilović.

A iz Regulatornog tela za elektronske medije ćute. Nisu odgovorili na pitanje Insajdera da li će ovim povodom pokrenuti istragu, kao nezavisna institucija koja bi na adekvatan način trebalo da prati rad medija. I nije prvi put da ćute. Brojni su odgovori koje je ovo telo poslednjih meseci, ali i godina ostalo dužno javnosti.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.