Gavrilović (BIRODI) u Marker razgovoru: Ne možete imati društvo koje je srećno i zadovoljno ako nemate rešeno pitanje medijskog podsistema (VIDEO)

Direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović gostujući u emisiji Marker razgovor istakao je da "ne možete imati društvo koje je srećno i zadovoljno ako nemate rešeno pitanje medijskog podsistema“, kao i da postoji veza između medijskog nasilja i dešavanja u društvu.

Zoran Gavrilović, direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI). Foto: Insajder

"Postoje razne studije koje su radile i kolege Stjepan Gredelj i Dubravka Valić, koje govore o toj vezi između medijskog nasilja i dešavanja u društvu. Vi ne možete imati društvo koje je srećno i zadovoljno ako nemate rešeno pitanje medijskog podsistema. Ako vi vidite da je medijsko nasilje, govor mržnje, govor vređanja, etiketiranja, nevaspitanja, na kraju krajeva i medijskog obračunavanja, nešto što je dobro, nešto što je društveno prihvatljivo, vrlo lako će to preći, što bi se reklo, na fizičko nasilje. To je ono što mi treba da naučimo. Zato i tu postoji obaveza regulatora da reaguje“, kaže Gavrilović.

Sagovornik Insajdera ističe da Regulatorno telo za elektronske medije mora da uredi svoju metodologiju i sastane se sa međunarodnim ekspertima.

"Regulatorno telo ima zadatak da kroz posmatranje, odnosno, monitoring, vidi da li se mediji bave izbornom deliberacijom odnosno da li daju dovoljno informacija, da li se razgovara dovoljno. Jer uloga medija u izbornom procesu jeste da pitaju umesto građana, da analiziraju umesto građana, ne umesto, nego prosto ne mogu građani doći osim ako nisu skupovi. Znači, da prosto vrše taj razgovor, dijalog, debatu tokom izbora. Sa druge strane, mediji ne smeju biti sredstvo propagande. Ono što naši monitorinzi pokazuju jeste da su mediji sredstvo propagande“, ističe Gavrilović. 


Prema Ustavu Republike Srbije predsednik Srbije bi trebalo da izražava državno jedinstvo, međutim direktor Biroa za društvena istraživanja smatra da to nije bio slučaj na izborima održanim 17. decembra prošle godine. 

"On je trebao sada da kaže, ok, s jedne strane je vlast, sa druge strane je opozicija, ajmo da vidimo šta se desilo. Međutim, naš predsednik je bio nosilac liste jedne od strana, odnosno pobednika, kako se tvrdi, i on više ne može da bude taj medijator, taj simbol državnog jedinstva. On je sada u stvari, umesto da bude, što bi se reklo, sudija na terenu, on je obukao dres i počeo da igra za jednu od strana kao sudija“, naglašava Gavrilović. 

Prema rečima direktor Biroa za društvena istraživanja svako društvo ima tzv. formalni i neformalni nivo društvenosti. 

"Očito da mi nemamo problem sa tim formalnim nivoom, zato što mi u Ustavu i u zakonima imamo sjajne stvari. Ono što je naš problem jeste što je ovde politička stranka koja je na vlasti zarobila institucije i te institucije su ustvari u funkciji realizacije njenih interesa. Takođe, kroz kontrolu medija je javnost zarobljena. I tu prosto imate da javnost kao takva ne reaguje dovoljno da štiti svoje interese“, kaže Gavrilović.

"Mislim da ova priča oko izbora nije priča oko izbora. Ovo je pokušaj da se vrati javnost, integritet i institucije u Srbiju. I ako taj proces ne završimo, kako da se reše izbori? Mi nećemo našu društvenu krizu rešiti jer naša društvena kriza nije izborna kriza. Ona je kriza jednog društva koja ima nedovršenu tranziciju“, objašnjava Gavrilović.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.