Godinu dana čekanja na istinu o sudbini Danke Ilić: Osumnjičene ubice u pritvoru, nema potvrđene optužnice, ni pokrenute istrage o ubistvu u borskom pritvoru (VIDEO)
Dvogodišnja Danka Ilić nestala je pre tačno godinu dana u Banjskom Polju. Deset dana kasnije, policija je saopštila da je Danka ubijena. Dvojica osumnjičenih za ubistvo su od tada u pritvoru. Treći osumnjičeni je na slobodi. Četrvti je posle niza propusta i grešaka koje je policija pravila u ovom slučaju, bio žrtva i najtežeg krivičnog dela koji su počinili pripadnici MUP-a. Ubijen je u borskom pritvoru. Ko ga je ubio još nije utvrđeno. Telo nestale, i kako tvrdi policija, ubijene Danke Ilić - do danas nije pronađeno.

Godinu dana javnost čeka istinu o tome šta se desilo Danki Ilić. Suđenje je, međutim i dalje neizvesno. Protiv trojice osumnjičenih Dejana Dragijevića, Srđana Jankovića i Radoslava Dragijevića, Više tužilaštvo u Zaječaru dva puta je podizalo optužnice. Obe je potvrdio Viši sud u Zaječaru, ali je Apelacioni sud u Nišu, krajem prošle godine ukinuo rešenje o potvrđivanju prve optužnice. Sada se čeka odluka Apelacije o drugoj optužnici.
Milinko Jovanović, advokat osumnjičenog Radoslava Dragijevića kaže da ukoliko Apelacioni sud potvrdi optužnicu, sledi zakazivanje suđenje, odnosno glavnog pretresa.
"Ukoliko Apelacija ponovo odbije rešenje o potvrđivanju, optužnica se vraća Višem tužilaštvu, koje ponovo donosi odluku", kaže advokat Jovanović.
Tela devojčice, za koju policija i tužilaštvo tvrde da je ubijena, kao ključnog materijalnog dokaza ubistva, nema. Ni veštačenja DNK tragova, snimaka sa video nadzora i kretanja vozila borskog vodovoda u kome su bili Dejan Dragijević i Srđan Janković u trenutku kada su na ulici, kako tvrdi tužilaštvo udarili Danku, nisu donela nijedan materijalni dokaz. A tužilaštvo tvrdi da je Janković, kao vozač na ulici udario Danku, da je zatim suvozač Dejan Dragijević njeno telo sa ulice uneo u gepek službenog vozila i tu je zadavio. Telo su zatim zajedno bacili na deponiju.
"Dokaza za opravdanu sumnju nema, zato ceo postupak i traje tako dugo i nema potvrđene optužnice", kaže advokat Milinko Jovanović.
Prema optužnici, telo Danke Ilić je, posle zločina, sa deponije uzeo Dejan Dragijević i sa bratom Daliborom i ocem Radoslavom sakrio ga na drugom mestu. Na kom mestu nije otkriveno ni posle hapšenja Dalibora i Radoslava Dragijevića. Hapšenje se završilo ubistvom Dalibora Dragijevića u borskom pritvoru, dok je Radoslavu Dragijeviću određen pritvor, koji mu je kasnije ukinut.
Ubistvo Dalibora Dragijevića, koje je do sada nerešeno, pokazalo je samo jedno: da su pojedini policajci spremni da počine zločin, ali i da je vrh policije spreman da zaštiti krivce u svojim redovima, najpre time što je tvrdio da je smrt Dalibora Dragijevića prirodna, a zatim i time što uporno ne rešavaju slučaj.
"Situacija je takva da ne postoji telo ubijena Danke Ilić, a da je tužilaštvo podiglo optužnicu, a da u slučaju ubistva Dalibora Dragijevića, čije je nasilna smrt potvrđena obukcijom, postupka uopšte nema", kaže advokat Jovanović.
Posle ubistva Dalibora Dragijevića 7. aprila prošle godine, i dvojica osumnjičenih Dejan Dragijević i Srđan Janković povukli su prvobitna priznanja zločina, tvrdeći da su ih dali pod batinama i pretnjama.
Slučaj zbog kog je u Srbji prvi put uključen sistem "Pronađi me" i godinu dana kasnije daleko je od rezrešenja i presude koja bi za počinjeni zločin morala da bude dokazana van svake razumne sumnje.
Novinarka Tamara Subota Marković
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.