Goraždevac: Jedan u nizu zločina bez kazne, "u nedostatku dokaza“

Danas se navršava 21 godina od ubistva dvoje i ranjavanja četvoro dece srpske nacionalnosti u selu Goraždevac kod Peći; na decu koja su se kupala u Bistrici ispaljeno je 87 metaka! Predstavnici međunarodne zajednice tada su saopštili da će "prevrnuti svaki kamen“ da pronađu ubice. Pretreseno je stotinak kuća, na informativni razgovor privedeno 75 osoba, ali za zločin niko nije odgovarao. Zbog nedostatka dokaza. I to nije jedini zločin bez epiloga.

Foto: Radio Goraždevac

Zajedničko gotovo svim zločinima nad Srbima na Kosovu i Metohiji u poslednjih četvrt veka jeste da se ne znaju ni ubice, ni nalogodavci.

Mesec i po posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma, 23. jula 1999. godine, ubijeno je 14 Srba iz sela Staro Gracko u Opštini Lipljan, dok su žnjeli pšenicu na svojim njivama. Tadašnji šef Unmika Bernar Kušner izjavio je da će počinioce izvesti pred lice pravde, bez odlaganja.

Osam godina kasnije, 2007-me godine, Unmik policija je uhapsila Mazljuma Bitićija zbog sumnje da je učestvovao u tom masakru, ali je posle dva meseca pušten, usled nedostatka dokaza.

Februara 2001-ve godine, u selu Livadice kod Podujeva, dignut je u vazduh prvi autobus iz konvoja u kojem su bili raseljeni Srbi, koji su iz Niša krenuli u Gračanicu, na Zadušnice. Poginulo je 12 Srba,
a više od 40 njih je ranjeno.

Sedam godina kasnije, 2008-me godine, za taj zločin je osuđen Fljorim Ejupi na 40 godina zatvora, ali ga je Apelacioni sud u Prištini oslobodio, zbog nedostatka dokaza. Zbog umešanosti u zločin bilo je privedeno još troje Albanaca ali su pušteni pre presude, takođe zbog nedostatka dokaza.

Juna 2003. u Obiliću je ubijena tročlana srpska porodica, u svojoj kući, koju su počinioci posle ubistva zapalili. Unmik je tada ponudio 50 hiljada evra za informacije o počiniocima. Do danas, niko nije odgovarao.

Glavni i odgovorni urednik RTV KiM iz Čaglavice Goran Avramović kaže za Insajder da su svi ti zločini, i ono što je usledilo, doveli do potpunog nepoverenja Srba u međunarodnu zajednicu i Prištinu.

"Razni policijski, vojni i ostali zvaničnici godinama su obećavali da će ’prevrnuti svaki kamen’ kako bi se počinioci pronašli, ali su sve najtragičnije epizode ostale bez epiloga: Livadice, Staro Gracko, Goraždevac, 17. mart 2004. godine... Ni slučajevi koje su policija i pravosudni organi doveli do kraja nisu ubedili žrtve u dostupnost pravde za sve. Podsetiću da su za brutalnu egzekuciju mladića Dimitrija Popovića u centru Gračanice bili optuženi Aljbert Krasnići i Ljabinot Gaši iz Prištine. Tada maloletni Krasnići je osuđen na devet i po godina zatvora, a Gaši je oslobođen krivice. Pouzdano znam da su Srbi sa raznih instanci predstavnicima međunarodnih misija na Kosovu i Metohiji tokom godina prenosli poruku da neće biti poverenja u njihov rad ukoliko mnogobrojni ’mirnodopski’ zločini ne budu rasvetljeni. Međutim, to se nikada nije dogodilo ", kaže za Insajder Goran Avramović.

Od dolaska međunarodnih vojnih, policijskih i civilnih predstavnika u okviru misija Kfora, Unmika i Oebsa, odnosno od kraja juna 1999. godine, počinjeno je više zločina nad Srbima na Kosovu i Metohiji.

Pretnjama i prebijanjima, ne zna se broja. Sve je to doprinelo i iseljavanju.

"Nedostatak jasne državne politike za Kosovo i Metohiju i njeno isključivo reakciono, a nikada proaktivno delovanje, fenomen prodaje zemlje, 17. mart 2004. godine, Banjska, institucionalni i svi drugi pritisci na Srbe koji su dolazili i dolaze iz Prištine, lako se mogu pročitati i kao poruka "idite odavde, Kosovo nije vaše“. Život omeđen ubistvima, pritiscima sa svih strana i gotovo svakom zamislivom vrstom neslobode jeste život ispod granice ljudskog dostojanstva i potpuno je razumljivo da ima mnogo ljudi koji su od njega odustajali tokom vremena, tražeći mir i sreću na drugom mestu. Ukoliko se broj Srba na Kosovu i Metohiji u dogledno vreme približi onom koji može da se smatra statističkom greškom, biće vrlo zanimljivo videti reakciju međunarodne zajednice. Najmanje jedan njen deo i danas često i rado javno govori
o Kosovu kao multietničkom društvu svih njegovih građana“, kaže za Insajder glavni i odgovorni urednik RTV KiM iz Čaglavice, Goran Avramović.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.