Građani tvrde da su im u javnoj upravi uglavnom zatvorena sva vrata (VIDEO)

Prema važećim zakonima, građani imaju pravo na uvid u sva javna dokumenta. Uprkos tome, kažu da su im u javnoj upravi uglavnom zatvorena sva vrata. Ukoliko su im nekim javnim radovima uskraćena prava, ili interesi, od vlasti mogu da traže status stranke u postupku. Taj status im omogućava ravnopravno učešće u donošenju odluka. U praksi, ipak, nije tako.

Foto: Insajder

Prema Ustavu i Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, građani imaju pravo na sve informacije potrebne za očuvanje i unapređenje svog zdravlja. Uvid u te, ali i sve druge javne podatke, Beograđanima je obećao i aktuelni gradonačelnik Aleksandar Šapić, i to odmah po stupanju na dužnost.

"Vi treba da uspostavite sistem zahvaljujući kojem će svaki čovek moći da dođe do neke informacije, bez obzira da li je u poziciji da poznaje nekog funkcionera, direktora, ili javnog službenika, za sve Beograđane, od toga da pitaju šta je na repertoaru nekog pozorišta, do toga da prijave neki kvar u ulici gde je pukla cev“, obećavao je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić na početku svog mandata, gostujući na TV Prva 22. juna prošle godine.


Ipak, građani Bežanijske kose mesecima ne dobijaju odgovore na brojna pitanja - ni od opštinskih, ni od gradskih vlasti. Kako im nije omogućen uvid u spise, od Opštine Novi Beograd tražili su da im dodeli status stranke u postupku, što im omogućava zakon. Zahvaljujući tom statusu, mogli bi ravnopravno da učestvuju u donošenju odluka.

"Imate pravo da predlažete i izvodite dokaze, imate pravo da dokazujete suprotno, da se protivite ovome što investitor radi, imate pravo da upozoravate, ali vi zastupate onda sopstvene interese u jednom postupku u kojem morate imati ravnopravna prava, kao i druga stranka. Običan građanin je u odnosu na stranku u postupku posmatrač, ukoliko mu organ dozvoli da bude posmatrač“, objašnjava za Insajder advokat Luka Đorđević. 

Opština Novi Beograd ne odgovara na zahtev građana Bežanijske kose da im se dodeli status stranke u postupku, iako oni strahuju da bi spalionica životinjskog otpada mogla da im ugrozi zdravlje.

"Ne, tu nismo dobili nikakav odgovor, dobili smo samo zaključak kojim je organ spojio postupke podnetih "XY“ zahteva u jedan postupak, što bi značilo da će odlučiti jednim rešenjem verovatno, ali tog rešenja još uvek nema“, kaže advokat Luka Đorđević, zastupnik Grupe građana "Bežanija ostaje, kosa prkosi – Stop spalionici“.

Kažu da će se, zbog ćutanja uprave, žaliti višem organu vlasti. 

U odgovoru "Markeru", koji je poslala novobeogradska opština, piše samo da će "odluka o dodeli tog statusa biti doneta u skladu sa zakonom“. 

Na ćutanje uprave su, kažu, naišli i građani Novog Beograda koji žive nadomak Save. Strahuju da bi kopanje rupa na Savskom keju moglo da ošteti nasip koji Novi Beograd štiti od poplava. Status stranke u postupku tražili su od gradskih vlasti. Iako kažu da su, prema usmenim potvrdama, dobili taj status, to nije mnogo pomoglo. Zvanično rešenje o statusu stranke u postupku nisu dobili do danas.

"U tom smislu nikako nam nije pomoglo jer su oni ignorisali to naše pravo i mi smo ovde već nebrojeno puta bili, pokušavali da ostvarimo to naše pravo, da nam izađu u susret, da nam pokažu dokumentaciju, da nas saslušaju, da vide da li postoje neka alternativna rešenja“, rekao je u izjavi za Insajder Branislav Tomić, 19. maja ove godine. 

"Čekamo 60 dana da dobijemo na uvid dokumenta koja su vezana za ovo nelegalno bušenje Savskog nasipa. Bili smo ovde nebrojeno puta, nailazili na zatvorena vrata, dodaje Aleksandar Salapura.

Kažu da su poslali dvadesetak dopisa gradskim vlastima i tražili da se sastanu sa gradskim sekretarom za urbanizam, ali bez uspeha. 

Tek početkom prošle nedelje, glavni gradski urbanista omogućio im je uvid u plansku dokumentaciju, projekat za izvođenje radova i elaborat o uređenju gradilišta. Ipak, za sada im nije omogućeno da utiču na - kako tvrde -  "prekršene zakonske procedure“. Na to, kao stranka u postupku, po zakonu imaju pravo.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.