Stari dokazi za nova hapšenja potvrđuju pravilo - čuvanja u fiokama (VIDEO)

Nedavno hapšenje bivšeg vršioca dužnosti EPS-a Milorada Grčića i biznismena koji su dobijali poslove u tom javnom preduzeću samo je još jedna potvrda da je u Srbiji politika biznis, a država partijski plen. U istoimenom serijalu, Insajder se pre čak pet godina bavio upravo poslovima zbog kojih je Tužilaštvo pre nekoliko dana počelo da hapsi. Dok jedni tumače da je hapšenje rezultat dodvoravanja pobunjenim studentima i građanima, drugi da je to dokaz borbe protiv korupcije, činjenica je da su sporni poslovi kojima se Tužilaštvo tek sada bavi - poznati već godinama.

Foto: Insajder

Nekada se "kraduckalo" manje, nekada više, a kontrola poslovanja - pre svega - javnih preduzeca kojima upravljaju partijski kadrovi – gotovo i da ne postoji. 

Svaka vlast, osim što postavlja svoje kadrove, ima  i svoje biznismene. Kako se menja vlast, menjaju se i oni koji dobijaju poslove od države ili biznismeni menjaju stranu. Mehanizmi su sve savršeniji, a korupcija i zloupotrebe sve vidljiviji.

Mehanizmima zloupotreba u EPS-u Insajder se bavi više od deset godina. Za vreme bivše vlasti poslovi su se nameštali privatnim firmamam čije su mašine u državnom preduzeću Kolubara radile i po 25 sati dnevno bez prestanka. Za vreme ove vlasti, kopanje uglja zamenjeno je nameštanjem poslova sa softverima koje država kupuje od privatnih IT firmi.




Pet godina nakon što su dokazi o sponim nabavkama EPS-a u IT sektoru objavljeni u serijalu Insajdera, Tužilaštvo je tek nedavno uhapsilo 14 osoba zbog tih poslova.

Javnost je za sada obaveštena samo o tome da su uhapšeni zbog zloupotreba u EPS-u to, do nedavno najveće javno a sada državno preduzeće, oštetili za milion evra - i da su sporne nabavke iz perioda od 2018. do 2021. godine, pa se postavlja pitanje šta se do sada čekalo.

Kako je objavljeno u serijalu Insajdera, dok je Grčić bio na čelu EPS-a posao u tom javnom preduzeću dobijala je i relativno nova, ali brzo rastuća firma u IT sektoru - Tim Systems. Njen zvaničan vlasnik i direktor bio je Toni Apostolović. Međutim, kako smo otkrili, iza firme Tim Systems stajao je zapravo Aleksandar Papić.

Obojica su uhapšena sredinom ove nedelje.  

Poslovi u IT sektoru samo su neki od spornih poslova koji se dovode u vezu sa Aleksandrom Papićem.

U vreme najvećeg poslovnog uspeha, Papić je u jednoj izjavi potvrdio da je blizak prijatelj sa Nebojšom Stefanovićem.

Posle hapšenja klana Veljka Belivuka u februaru 2021, Papić je saslušavan u okviru finansijske istrage protiv tog klana. Posle toga dolazi u sukob sa Nebojšom Stefanovićem, bivšim ministrom policije, potom ministrom odbrane, a sada funkcionerom SNS-a bez javne funkcije. 

Među brzo rastućim firmama na IT tržištu koje su dobijale unosne poslove od EPS-a bila je i firma "Prointer" koja sada nije obuhvaćena istragom. 

Kako su novinari Insajdera otkrili još 2018. godine, postojali su brojni dokazi da je sa tom firmom povezan nekadašnji predsednik Fudbalskog saveza Srbije i funkcioner SNS-a Slaviša Kokeza.

Brojni dokazi o poslovima koje su pojedinci radili za državu do danas nisu rasvetljeni, a hapšenje Grčića i Papića može da bude samo početak borbe protiv korupcije.

Ono što jeste zajedničko za sve povlašćene pojedince jeste to da u određenom trenutku imaju podršku onih koji su tada na vlasti.

Milorad Grčić je, na primer, kao funkcioner SNS-a, bez kvalifikacija, najpre 2012. došao na čelo Kolubare koja je deo EPS-a, da bi u martu 2016. postao vršilac dužnosti tog najvećeg javnog preduzeća u zemlji. Posle kolapsa najveće termoelektrane, kada je u pećima umesto uglja praktično završila glina, i niza drugih havarija u EPS-u, njegovu ostavku javno je tražio predsednik države.

"Ja mislim da do Nove godine ti to stabilizuješ, a onda, Mićo, nešto drugo da radiš", rekao je predsednik države Aleksandar Vučić 26. decembra 2021. godine. 

Grčić nije smenjen, ali je 12. januara 2022. podneo ostavku. U međuvremenu je postao predsednik Opštine Obrenovac.

To je samo jedan od primera koji razotkriva kako se smenom vlasti suštinski ne menja koruptivni sistem - bilo da je u pitanju kopanje uglja, izgradnja puteva, javnih objekata ili IT sektor. 

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.