Ima li malo više mesta za kulturu u Srbiji? (VIDEO)

Muzeji širom Srbije bili su u sredu adrese na koje su otišli brojni predstavnici Vlade – ne samo iz Ministarstva kulture, već su i ministri finansija, poljoprivrede, državne i javne uprave, odbrane, građevinarstva, pa i premijerka – obilazili izložbe.

Narodni muzej i pozorište u Beogradu. Foto: Srđan Ilić

Za to vreme u Beogradskoj filharmoniji održavao se koncert za bebe. Karte za koncert za najmlađe koji se održava 30 puta godišnje su veoma tražene. Užitak i za publiku i muzičare izuzetan.

Svetlana Stančev Radovanović je prva violina Beogradske filharmonije za koju nastupa 38 godina. Kaže da je predugo svedok istog odnosa prema kulturi.

"Skoro 40 godina skoro da se ništa nije promenilo u kulturi. Kad god smo se obraćali, ko god bio na vlasti a to moram da naglasim, zato što uporno pokušavaju da nam nametnu neku priču da ovo ima veze sa aktuelnom vlašću-to nije istina. Zato što to traje decenijama unazad. Uvek dobijete isti odgovor od institucija – dajte malo strpljenja, pokažite malo razumevanja. Ako je neko strpljiv to sam ja – evo 40 godina“, kaže Stančev Radovanović.

Dodaje i da svi muzičari rade po nekoliko poslova da bi mogli da prežive, jer su plate u Beogradskoj filharmoniji, koja ove godine slavi vek postojanja - ispod republičkog proseka.

Da država izdvaja za kulturu ispod svakog proseka, nema dilemu i Marijana Cvetković iz Asocijacije Nezavisne kulturne scene Srbije.

"Već godinama pričamo o tom elementu naše kulturne politike, da su izdvajanja za kulturu više nego bedna i da  su za jedno društvo u 21. veku izdvajanja za kulturu nedopustiva. Mi smo zemlja koja po glavi stanovnika ima najmanja izdvajanja po glavi stanovnika za kulturu u čitavom regionu o naravno na dnu smo lestvice u Evropi“, navodi Cvetković za Insajder.

 A kada su budžeti mali onda se novac troši za gašenje požara, kakav je trenutno u Beogradskoj filharmoniji, i za isplatu tekućih troškova. 0,12% ukupnog budžeta, koliko je namenjeno kulturi, govori o odnosu prema njoj. Prva violina Beogradske filharmonije nije našla adekvatnu reč da opiše taj iznos.

"Pa ne znam da li da kažem da je to katastrofalno, jadno ili tužno. Ima tu još jedna stvar – naši problemi bi vrlo lako mogli da budu rešeni, samo kad bi nas nadležni prvi put čuli ili videli. Pominju se neka otvorena vrata, nego da vas neko dočeka sa poštovanjem koje zaslužujete“, ističe Stančev Radovanović.

Konkursi koji otvaraju afere, obećanja stara decenijama o novim objektima kulture, apeli kulturnih radnika da stvaraju u lošim uslovima - slika su i prilika kako izgleda stub društva koji se u razvijenim zemljama  tretira kao najvažniji. Stub kulture.

Izvor: Insajder 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.