Ima li više demokratije u Skupštini tri godine posle bojkota? (VIDEO)

Nedostatak demokratije i dijaloga, kao i nasilje u Parlamentu, bili su razlozi većeg broja opozicionih poslanika da 2019. napuste skupštinske klupe i započnu bojkot Skupštine. Tri godine kasnije, a nakon višegodišnjeg međustranačkog dijaloga sa i bez posrednika, opozicija se vratila u Skupštinu ali slike nisu ništa bolje – vladajuća većina, kako tvrde, vrši nasilje nad većinom.

Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić

Novi, 13. saziv Skupštine Srbije, u avgustu je počeo svečano. Nakon dve godine bojkota, u parlament su se vratile opozicione stranke. Uz imenovanje potpredsednika Skupštine iz redova opozicije, na čelo pet skupštinskih Odbora došli su opozicioni poslanici. Delovalo je kao da će parlamentarni život u Srbiji izgledati drugačije – predstavnike opozicije predlagala je i za njih glasala - vlast.

Dva meseca kasnije međutim  - upravo taj skupštinski odbor u gotovo isto vreme održao je sednicu na dve lokacije. Jedan predvođen opozicijom bio je u Loznici i drugi, zakazan na zahtev zamenika predsednika odbora iz redova vladajuće stranke – u Beogradu. Da skupštinski odbori ne treba da budu ogledalo velike skupštinske sale, tvrdi u razgovoru za Insajder Marko Atlagić, predsednik Odbora za obrazovanje iz redova Srpske napredne stranke.

„Odbori ne bi trebalo da deluju stranački. Pogotovu ovaj koji ja vodim i mislim da tu korektno radimo i opozicija i pozicija. Bilo je u početku možda političkih tih ali smo upozorili jer to je zajednički interes i opozicije i pozicije. I mislim da ćemo imati tu uspeh u budućnosti“, kaže Marko Atlagić iz Srpske napredne stranke.

Da će imati uspeh verovali su i predstavnici opozicije kada su na dnevni red skupštinskog odbora za kulturu i medije pokušali da stave slučaj intervjua osuđenog silovatelja listu Informer. 

„Po hitnom postupku Orlić zakazuje u roku od 24 sata održavanja sednice. Da bi smo podneli dopune dnevnog reda i mi imamo rok najkasnije od 24 sata pre održavanja sednice. Mi u istom minutu moramo da predamo, mi smo uredno čekali, oni predaju saziv, mi dođemo sa našim predlozima i ide procedura kao što ide. I moram da kažem, ovo čak ni Maja Gojković nije sebi dozvoljavala u čuvenom mandatu 2016-2018 , gde sam takođe bila poslanica“, kaže Tepić za Marker.


Nije se u prethodnih 60 dana mnogo razgovaralo ni u velikoj skupštinskoj sali. Umesto o utvrđenom dnevnom redu, koji je u najvećoj meri sastavljala vladajuća većina jer predlozi opozicije nisu usvajani, govorilo se o optužbama ko je šta i za vreme čijeg mandata upropastio, a ko šta ukrao. 

Nakon višemesečnog gašenja mikrofona, nadgurivanja poslanika i optužbi za seksizam - sve je kulminiralo u četvrtak, trećeg dana objedinjene rasprave o budžetu sa još 30 tačaka. Član Vlade i ministar finansija optužio je opoziciju da radi protiv svoje države.

Opozicija je reagovala ujedinjeno - pokretanjem postupka interpelacije Siniše Malog. Više od 50 poslanika zatražilo je od Vlade da se izjasni o izjavi Malog, nakon čega se o tom odgovoru očekuje i rasprava i glasanje Narodne skupštine. Predsednica Vlade i ostali članovi vladajuće stranke o zahtevu opozicije kao ni o spornoj izjavi ministra – nisu se oglašavali.

 Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.