Ima li zakonskog osnova za optužbe za rušenje ustavnog poretka? (VIDEO)
Osobe privedene u akciji policije u nedelju uveče na protestu u Beogradu, njih 38, policija danas ponovo privodi, ali iz pritvora na saslušanje u Više tužilaštvo u Beogradu. Kako je Ministarstvo unutrašnjih poslova ranije saopštilo, uhapšeni se sumnjiče za dva krivična dela: nasilno ponašanje na javnom skupu i poziv na nasilno rušenje ustavnog uređenja koje, tvrdi struka, neće biti moguće dokazati.

Privedeni demonstranti se, od jutros, u grupama dovode na saslušanja u Palatu pravde, odnosno u prostorije Višeg tužilaštva u Beogradu. Sa njima su, na saslušanjima, advokati po službenoj dužnosti, ili branioci koje su izabrali u vreme zadržavanja u policiji. Među privedenima su i četvorica studenata.
"Krivičnom prijavom njemu se stavlja na teret da je u nedelju, dakle kritičnog dana, negde oko 17 časova, bacio jednu kamenicu, jednu kocku u pravcu Skupštine. Krivična prijava se zasniva na policijskom izveštaju, od nekoliko stranica teksta, koji je očigledno generisan i za ove druge krivične prijave, i za druga lica. Moj branjenik je negirao izvršenje dela, jer mu zaista nije jasno šta je uradio i na koji način je uradio. Ono što je karakteristično izgleda za sve ove slučajeve, a to je jedan jasan stav tužilaštva, da se svim licima, za sva lica, predloži pritvor", izjavio je za Marker Ivan Ninić, advokat studenta Dimitrija Popovskog.
O određivanju pritvora, posle saslušanja osumnjičenih, a na predlog tužioca, odlučuje sudija za prethodni postupak. Kada je u pitanju krivično delo pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka, prema Krivičnom zakoniku, zaprećena je kazna do 12 godina, a za nasilničko ponašanje do pet godina zatvora.
"Imajući u vidu sudsku praksu i društvene događaje proteklih 20 godina, teško je ovaj događaj kvalifikovati kao nasilno pozivanje na promenu ustavnog poretka i rušenje državnog uređenja, jer to ne proizilazi iz onoga što je javnost mogla da vidi i da doživi u nedelju", naveo je Ninić.
I advokat Milan Antonijević smatra da nema zakonskog osnova da se dokaže krivično delo pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka, koje se osumnjičenima stavlja na teret.
"Ovde govorimo više o prekršajima i o načinu što treba da bude na taj način završeno. Ukoliko ima uništavanja imovine i lomljenja prozora, to nije ni na koji način zaista element ovog krivičnog dela. Govorimo o nameri koja se mora utvrđivati i kažem, ukoliko dođe do suđenja, a ne sporazum o priznanju krivice, mislim da oni su mogu biti oslobođeni. Ono što je dobro, to je da postoje jako mnogo snimaka i verujem da će se na osnovu toga moći doneti odluke koje bi ipak išle ka oslobađanju", izjavio je za Marker Milan Antonijević, advokat za ljudska prava.
Saopštenje Višeg suda o tome da li će privedenima biti određen pritvor ili će biti pušteni da se brane sa slobode, očekuje se kasno večeras.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.