Insajder debata: Da li je Srbija država koja ima samo jedan problem – Kosovo? (VIDEO)

Funkcionisanje institucija je ključno za stvaranje atmosfere u kojoj su građani informisani o svim najvažnijim pitanjima, i slobodni da sami odlučuju kome da veruju; u sadašnjim okolnostima je lako stvoriti utisak o "neprijateljima“ i tome da je status Kosova jedina važna tema – a ne vladavina prava i izgradnja demokratskog društva – to su poruke učesnika Insajder debate u odgovoru na pitanje kako je Kosovo postalo "aršin“ kojim se meri naš put ka EU integracijama.

Foto: Insajder

Jeste Kosovo na dnevnom redu EU, ali nije samo to, jer je nametnut spin da nikom više nije važna vladavina prava, smatra Jovana Spremo, iz Nacionalnog konventa o EU.

"Pregovarački okvir je postavljen tako da moramo da rešimo i vladavinu prava i Kosovo. To su dva paralelna procesa i ne može se jedan prikrivati drugim. (...) Cilj rada na vladavini prava je da se poboljša položaj naših građana, a ne da se radi nešto što EU od nas traži. Ako mi na papiru uradimo sve što EU od nas traži u pogledu vladavine prava, a naš građanin nema kome da se obrati jer nam institucije ne funkcionišu jer su politizovane, onda ceo taj posao nema nikakvog smisla“, kaže Spremo i dodaje da smo mi imali i narativ da je Rezolucija EP o izborima rezolucija o Kosovu, i da se takav narativ bira jer je "Vladi (Srbije) to lakši put“.

Za trenutnu atnosferu u kojem građani nemaju pravu sliku realnosti, odgovoran je i dobar deo medija, kaže Radomir Diklić, jedan od osnivača Novinske agencije BETA.

"Za dobar deo medija ovaj period će ostati kao najsramniji u našoj profesiji. Non stop kod ljudi se grade neke lažne iluzije, neke priče koje nemaju osnova ni u jednom dokumentu, ni u jednoj odluci ni EU ni Saveta bezbednosti, nego sve na časnu reč vlasti i to se sve tretira kao istina. Takva atmosfera pogubna je pre svega za interese Srbije. Kosovo "tera“ neki svoj put, možemo da ih kritikujemo koliko hoćemo, ali što se nas tiče nisu oni tema, dajte da sredimo, ako možemo, naše dvorište pa da vidimo šta ćemo“, upozorava Diklić koji je i bivši diplomata.


Da je narativ da ostali problemi koje imamo nisu toliko važni dok se ne reši Kosovo nametnut, smatra dr Jovica Pavlović sa Instituta za evropske studije. On podseća da Srbiju u međunarodnim okvirima mnogi vide kao "državu koja ima samo jedan problem“ ("one issue State“), ali dodaje da to nije istina.

"Problem je što se stalno vraćamo na taj narativ ’da li je Kosovo izgubljeno’, ’zašto se to od nas traži’? Pa, prilično je jasno zašto se to od nas traži. Bio je rat (1999. godine), rat je izgubljen i sada neki računi dolaze na naplatu. Ali je istinu teško izgovoriti i lakše je da se iščuđavamo. (...) Da li mi želimo stvarno u tu EU? Ako želimo, nije tu pitanje samo Kosovo, nego i druga poput uvodjenja sankcija Rusiji. Ali ako ne želimo, da li znamo imamo li realan kapacitet i da ne uđemo u EU i da odbranimo ili očuvamo Kosovo u našim okvirima, a opet se tu postavlja pitanje šta je to Kosovo u našim okvirima jer to niko ne želi da definiše“, kaže Pavlović.

Bivši diplomata Srećko Đukić problem vidi i u stavu da je aktuelnim vlastima svejedno dokle se stiglo u reformama uslovljenim EU integracijama

"Već godinama se ne otvara ni jedno poglavlje, odnosno klasteri, niti se govori o tome. Ponekad se, jedanput u pola godine, kaže eto mi smo na evropskom putu, a Rezolucija (Evropskog parlamenta) se doživljava kao austrougarski ultimatum iz 1914. A znate šta, otkad postoje države postojale su takve misije. Nikad država nije bila nezavisna, uvek je neko ulazio u njen suverenitet. (...) Običan građanin uopšte nema jasnu sliku o EU. On stalno misli da mu nešto Evropska unija traži, da mu stalno nešto uslovljava – sad Kosovo, sad Rusiju itd, a da smo mi idealna zemlja u svetu, nikom oko nas nije idealno, samo smo mi idealni“, zaključuje Đukić. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.