Insajder Debata: Potrebna je solidarnost kako bi došlo do društvenih promena koje studenti i prosvetni radnici traže (VIDEO)

Prošlo je više od četiri meseca od pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici kada je 15 građana poginulo, a dvoje teško povređeno. Prošlo je i 100 dana otkako su studenti pet univerziteta u Srbiji stupili u blokadu obrazovnog procesa na svojim fakultetima. O potrebnoj solidarnosti i povezanosti različitih društvenih grupa, kako bi došlo do ispunjena studentskih i prosvetnih zahteva, ali i promena u društvu za Insajder Debatu govorili su student Pravnog fakulteta u Beogradu Uroš Delić, poljoprivrednik iz Udruženja za opstanak poljoprivrede Mileta Slankamenac, advokatica Sara el Sarag i nastavnica iz neformalne organizacije PULS Aleksandra Stanković. Oni su osudili nasilje i naglasili potrebu za dijalogom i institucionalnim rešenjima.

Foto: Insajder

Student Pravnog fakulteta Uroš Delić kaže za Insajder debatu da nakon izveštaja ekspertske komisije koju je formirao Rektorski kolegijum beogradskog univerziteta, a koja procenjuje meru ispunjenosti studentskih zahteva, može da tvrdi da zahtevi nisu ispunjeni.

“Nema govora o tome da su prvi i drugi zahtev ispunjeni. I dalje fale neki bitni delovi ugovora, aneks i tako dalje, vezano za spornu dokumentaciju. Što se tiče drugog zahteva protiv jednog broja lica, od 73 do sada, ukupnog broja napada na naše kolege i profesore,  protiv 50 je pokrenut uopšti postupak. Tako da u tom smislu zaista ne bismo mogli da kažemo da su prva dva zahteva ispunjena. Što se trećeg pak tiče, određena lica protiv kojih se vodio krivični postupak jesu pomilovana, to postoji kao mogućnost u krivičnom zakoniku, ali to nije način na koji smo mi hteli da ta lica budu ekskulpirana, da zapravo ne budu gonjena za nešto za šta su suštinski nisu kriva. I u tom smislu, tek je na plenumima da u narednim danima odluče da li će taj treći zahtev smatrati ispunjenim", naveo je on za Insajder debatu.

Poljoprivrednik iz Udruženja za opstanak poljoprivrede Mileta Slankamenac  ističe da su oni sa kolegama iz drugih udruženja podržali studente u njihovoj borbi, ali i odlučili da ih brane od napada svojom mehanizacijom i da će to činiti dokle god to bude bilo potrebno. Smatra i da se akademci bore za to da institucije profunkcionišu i počnu da rade svoj posao, čime bi, kaže i njihovi zahtevi bili ispunjeni.

“To rešenje da institucije počnu da rade svoj posao je negde 70 do 80 odsto naših zahteva. To znači da inspekcije kontrolišu kako će nam meso ući u Srbiju, kako mleko i tako dalje. Sve to, da oni jednostavno počnu da rade svoj posao. Taj sam finansijski aspekt, te subvencije i to je samo ne plati na mostu, platićeš na ćupriji, gde monopoli zauzmu tržište i uslovljavaju nas cenama, repromaterijalom. Znači, dokle god studenti imaju volju, a vidim da imaju volju, i ne bih se složio kada će ovom doći kraj. Ovo je tek počelo. Nama predstoji jedna mukotrpna borba, pogotovo nama, aktivistima, u narednim godinama. Promena vlasti, ne mora da znači da će institucije početi da rade svoj posao, jer ljudi koji dođu na vlast osete moć”, kazao je Slankamenac za Insajder debatu.

Nastavnica u Osnovnoj školi “14.oktobar” i članica neformalne organizacije PULS Aleksandra Stanković naglasila je potrebu za unapređenjem obrazovnog sistema, a ne samo rešavanjem finansijskih pitanja.

“Želimo da se mi pitamo kako će izgledati taj obrazovni sistem i kako će kvalitetno obrazovanje biti za svu decu. Ali Ministarstvo nas gleda samo kroz novac. I mi smo izašli na ulice upravo zbog toga da bi se borili za ta neka naša prava još u septembru. Nama svaki 1. septembar liči na dan mrmota. Nikakvih krucijalnih stvari nije bilo u pregovorima reprezentativnih sindikata sa Ministarstvom. Ono na to nije obraćalo pažnju. Imam utisak da njih suštinsko obrazovanje, ono pravo životno obrazovanje, ne zanima”, istakla je Stanković za Insajder debatu.

Advokatica Sara el Sarag rekla je da su kolege i ona u obustavi rada do sada 40 dana, zbog podrške studentima i njihovim zahtevima. Prema njenom mišljenju, advokatska profesija je nezavisnija u odnosu na druge, jer su oni, kako je rekla “sami sebi poslodavci”.

“Advokati su uvek na udaru države, pa makar i najbolja vlast bila, mi smo nekako na udaru, jer smo još uvek, da kažemo, slobodni. Podrška studentima u vezi sa njihovim zahtevima je ono što je pravno pitanje i pitanje odgovornosti u skladu sa zakonima naše zemlje i nama su vrlo logični i prihvatljivi. Bilo bi, da kažem, nehigijenski da mi nismo stali uz to, jer mi kao profesija svaki dan doživljavamo represiju i bezakonje kroz naše predmete i kroz naša postupanja", navela je ona za Insajder debatu.

Govoreći o incidentima u Skupštini Srbije u ponedeljak, student Uroš Delić je rekao da ga to ne čudi, budući da prema njegovom mišljenju, živimo u društvu nasilja i nerazumevanja, gde jedna strana nije spremna da sasluša drugu.

“Predsednica parlamenta je rekla da podržava studente. Lepo je svakako što je to rekla, ali pitanje je - šta to u praksi znači? Na koji nas to način podržavaju? Da li tako što su dva meseca huškali građane na nas? Što policija nije obezbeđivala naše skupove koji, makar bili neprijavljeni, moraju da budu obezbeđeni. I sad uzgred budi rečeno, kad vidim policiju na petnaestominutnim blokadama i na Autokomandi, razmišljam kako smo mi izdržali toliko dugo da nije bilo ozbiljnijeg nasilja? Za šta je takođe odgovorna država. I sad ako neko samo kaže da podržava nas, studente, lepo, hvala mu, ali potrebno je preći sa reči na dela”, izjavio je student Pravnog fakulteta Uroš Delić u Insajder Debati.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.