Insajder debata - Predstavnik SPC: Ovakvim zakonskim monstrumima atakuje se na našu decu ’dženderima’; Poverenica: Nije hrišćanski ne govoriti istinu (VIDEO)
Protojerej-stavrofor SPC Velibor Džomić kategorično tvrdi da postojeći Zakon o rodnoj ravnopravnosti ne može da "opstane u pravnom poretku“ Republike Srbije i traži novi dijalog koji bi doprineo donošenju "jednog opšteg zakona o ravnopravnosti“. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković odbacila je sve optužbe predstavnika SPC da se zakonom definiše rodni identitet i atakuje na brak i porodicu.

"Uopšte ne bi ovde bio problem da su u pitanju prava žena i prava muškaraca i njihova ravnopravnost u društvu. Ovde su žene, to tvrdim kao pravnik, samo sredstvo da bi se ispod radara podvlačila druga priča. Način na koji se ovaj zakon predstavlja je takva jedna društvena i medijska podmetačina. To je propis koji grubo zadire u tradiciju, običaje, identitet i kulturu, u nešto što je život ovoga naroda“, tvrdi Džomić uz ocenu da je sve to razlog za stvaranje nestabilnosti, podela i neslaganja u društvu.
"Nije hrišćanski ne govoriti istinu“, odgovorila je Poverenica Brankica Janković i dodala da je "crkva vrlo relevantan društveni činilac i važan kada se rešava veliko nerazumevanje“.
"U ovom zakonu nema nikakvih obaveza za crkvu, nema nikakvog zadiranja u našu tradiciju, u običaje, bilo šta što je vezano za verska prava i slobode. Ljude plaše pričom o nekakvih ’sto džendera’, a to nije tačno, ovaj zakon to ne uvodi“, kategorična je Brankica Janković.
"Bez obzira što je ovo sekularna država, smatram da crkva i država treba da saradjuju po pitanjima koja su važna. Da li se Crkva interesovala za druge zakone koji su isto tako važni, poput Zakona o finansijskoj podršci porodica sa decom, za koji sam za podnosila inicijativu za ocenu ustavnosti jer je drugačije tretirao položaj naših žena sa sela što je nedopustivo“, naglasila je.
Napomena poverenice da je SPC mogla da interveniše, ako već nisu bili pozvani da učestvuju u javnoj raspravo dok je zakon bio u nacrtu, izazvala je oštru reakciju predstavnika Crkve uz komentar protojereja "nije tema ovde odnos crkve i države“.
"Vi hoćete da kažete da mi imamo neke posebno dobre odnose sa Vladom pa Crkva treba da ćuti. Nije zakon sveto pismo da ne može da se reaguje i posle njegovog donošenja“, smatra Džomić.
On je kao problematičan deo zakona posebno naveo problem roda.
"Uvodi se nova kategorija roda što je za SPC neprihvatljivo. To nije ni biološki rod ni gramatički rod, to je jedan društveni konstrukt kojeg u ovom momentu ima oko stotinu, to su ’dženderi’. Sve što se tiče prava žena, njihovog boljeg položaja, vidljivosti, mi smo uz vas, ali ovde su problem dženderi“, rekao je ilustrujući tvrdnju primerom Crne Gore u kojoj, kako kaže „nije više u pitanju samo medicinska promena pola, već je u pitanju administrativna promena pola“.
Na opasku da to nije tema našeg Zakona o rodnoj ravnopravnsti, Džomić kaže da upravo to jeste tema zakona jer je on nastao, kako kaže, "na temelju ideologije rodnog identiteta“.
"Nema potrebe da se ovakvim zakonskim monstrumima i uvodjenjem rodnih identiteta atakuje na našu decu ’dženderima’“, kaže on, i iako priznaje da se termin "džender“ u zakonu ne pominje iznosi tvrdnju „da ovaj zakon otvara prostor da bude uveden“.
"Ako je rodno senzitivni jezik sada izložen nekim lingvističkim dilemama, onda je to problem lingvista. Nije ni crkve, ni države, već stručne javnosti koja treba da reši nedoumice. Ali ne treba da pravimo problem tamo gde problem ne postoji, zato što su mnoge druge odredbe zakona dobre. Nije u redu da ga svodimo na rodno osetljiv jezik i ’sto džendera’. Imamo ozbiljne probleme na tržitu rada i postojanje diskriminacije žena, imamo i slučajeve akušerskog nasilja, tako da nije u redu da se svodi samo na te dve odredbe. Naši problemi su mnogo dublji, živimo u društvu govora mržnje i diskriminacije“, upozorila je Brankica Janković.
Prema stavu predstavnika SPC izlaz iz ove situacije je novi dijalog i donošenje "jednog opšteg zakona o ravnopravnosti“. Izjašnjenje o odredbama zakona SPC je zatražila i od Ustavnog suda.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.