Insajder dokument večeras u 21h: "Kočani, 59 žrtava" (VIDEO)

Gotovo 200 povređenih u požaru u diskoteci u Kočanima u Severnoj Makedoniji, pre desetak dana, oporavljaju se u bolnicama u Skoplju i više zemalja koje su zbrinule najteže povređene, dok su neki već pušteni na kućno lečenje. Iako istraga tragedije u kojoj je poginulo 59 osoba još traje - privedeno je nekoliko desetina osoba - jasno je da objekat u kojem je bila diskoteka, nije zadovoljavao nijedan bezbednosni standard. Kako je moguće da diskoteka godinama radi bez dozvole ili sa falsifikovanom dozvolom? Zašto su ćutali svi, od lokalnog do republičkog nivoa? Time se bavi Insajder dokument u emisiji: "Kočani: 59 žrtava", koja je na programu večeras u 21 sat.

Rano u nedelju izbio je veliki požar u klubu Puls u Kočanima, Severna Makedonija, foto: AP Photo/Boris Grdanoski

Jedan od nastradalih u diskoteci "Puls" u Kočanima u noći između 15. i 16. marta je Andrej Stojanov. Njegov otac, Tončo, kaže da je bio veoma ambiciozan mladić, veliki drug, da je bio društven i human.

"Odgovorni su vlasnik lokala i oni koji su mu dali licencu da radi. I obezbeđenje. I redari. I policija. Ako je taj objekat bio za 200 ljudi, bilo ih je 1200. Ko će da nam vrati našu decu od 25 godina", kaže Tončo Stojanov.

Građani Kočana na severoistoku Severne Makedonije kažu da je ceo grad zavijen u crno i da jedni drugima više ne govore "dobar dan, brate, kako si, šta radiš" već "laka im zemlja."

Dekan Građevinskog fakulteta u Skoplju Goran Markovski kaže da diskoteka, "ako je uopšte možemo nazvati diskotekom", nije zadovoljavala niti jedan standard, posebno kada je reč o zaštiti od požara.

"Na žalost, ona je tako radila punih 12 godina i sad se ustanovilo da nema nikakvih zaštitnih mera za ovakve slučajeve”, kaže dekan Građevinskog fakulteta.

Profesorka Fakulteta bezbednosti u Skoplju Svetlana Nikoloska napominje da je ovde reč o tome da su "svi nadležni, a niko operativan."

"Znači, taj objekat radi kod nas već 10 godina, možda i više. I to je bila jedna od najpopularnijih diskoteka u tom gradu. Najposećenija. A to su svi znali, a niko nije reagovao", kaže profesorka Nikoloska.

Sagovornici Insajdera kažu da inspekcije uglavnom rade po prijavi građana.

"Ko će u Kočanima da prijavi nekog mafijaša koji ima diskoteku? Svi se znaju između sebe, grad je veoma mali", kaže Martin Panovski, bivši predsednik Udruženja arhitekata Severne Makedonije.

U Severnoj Makedoniji je, od prošle godine, ponovo na vlasti VMRO-DPMNE, a tokom istrage zbog požara u Kočanima, priveden je ministar ekonomije iz prethodne Vlade koju je predvodio Socijaldemokratski savez Makedonije, kao i tadašnja državna sekretarka tog ministarstva koja je marta 2024. potpisala falsikovanu licencu za rad diskoteci u Kočanima.

"Ne poznajem političku elitu koja nije učestvovala na jedan ili na drugi način u eroziji sistema koja je sada na delu. Tako da je istinito pitanje koja politička elita ili koja partija može sprovesti uopšte istragu. Tu se moramo osloniti na ljude, na građane. Oni su sad u žalosti, međutim, to se može pretvoriti u ozbiljan revolt. Njihov pritisak i pritisak medija, pritisak javnosti je nešto što može omogućiti bolju istragu", smatra Arsovski.


Građani Kočana koji su govorili za Insajder kažu da je to mesto bilo najčistije u zemlji, da je u njemu živeo najkulturniji narod, a da Kočani sada liče na Ukrajinu.

"Mi ne pamtimo ovo u makedonskoj istoriji. Mi smo imali građanski rat, nije bilo tako kao što je ovo. Ovo je strahota, ovo je neviđeno“, kažu meštani Kočana.

Novinarka Nataša Mijušković

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.