Insajder: "Patriotska pljačka" (VIDEO)
„Kosovo je srce Srbije“ parola koja je građane poslednjih 25 godina koštala i košta na milijarde evra. Novac iz budžeta, pod izgovorom patriotizma i navodnog opstanka Srba na Kosovu odlazi bez ikakve kontrole. Rezultat su s jedne strane bogati lokalni moćnici na Kosovu, a s druge strane Srbi koji u enklavama jedva preživaljavaju i budžet Srbije koji je oštećen.

Prema istraživanju objavljenom u serijalu Insajdera Patriotska pljačka 2012, u prvih deset godina od povlačenja vojske sa Kosova 1999, u proseku je za Kosovo odlazilo dnevno 650.000 evra bez ikakve kontrole.
Za to vreme država je plaćala objekte koji nikada nisu završeni, izdvajala pomoć za ugrožene Srbe do kojih novac nikada nije stizao.
U vreme vlasti DSS-a i DS-a za robu koja se otprema na Kosovo ukinut je PDV što su pojedinci iskoristili za lično bogaćenje. Kako je pokazalo istraživanje Isnajdera, dok su branili srpstvo na barikadama, kamioni Zvonka Veselinovića prokopavali su alternativne puteve za šverc. Biznismeni sa severa 2010 ulaze u sukob sa tadašnjim vlastima Srbije, BIA istražuje njihove poslove i veze sa albanskom mafijom.
Nakon serijala Insajdera, nova vlast formira i Anketni odbor Skupštine Srbije sa zadatkom da se ispita gde je nestao novac namenjen ugroženim Srbima na Kosovu. Anketni odbor je potvrdio sva istraživanja Insajdera, ali izveštaj nikada nije usvojila Skupština koja ga je i osnovala.
" Pa verovatno je mnogo njih bilo uključeno iz raznih vlasti, ko će ga znati", izjavio je Aleksandar Vučić 13.9.2018. godine.
U međuvremenu kontrole je sve manje a izdvajanja za Kosovo sve su veća. Tako prema izjavi Aleksandra Vučića iz 2018. može da se zaključi da su izdvajanja za Kosovo dnevno u proseku dostigla oko 1,4 miliona evra.
"Računajte da mi na različite načine za Kosovo izdvajamo oko 500 miliona evra godišnje, čak i 520, 530 miliona evra," rekao je iste godine predsednik Srbije.
Poslednjih godina kao izgovor se koristi tajnost podataka uz izgovor da se tako brani Kosovo. Jedan od poslova koji se radio za vreme ove vlasti je ugradnja kamera na Kosovu. Kako je objavljeno u serijalu Nastavak Patriotske pljačke 2014 posao je dodeljen privatnim firmama bez tendera dok je na čelu kancelarije za KiM bio Aleksandar Vulin.
"Što se tiče zvečana često se dešava da su oznake za našu pokrajinu KiM strogo poverljivo upravo zbog specifične političke situacije u kojoj se nalazimo. Tako da bih molila svakog i da ima poštovanje prema toj zaštiti interesa srpskog naroda i interesa republike srbije na KiM", rekla je Ana Brnabić tada na funkciji predsednice Vlade.
2011 godine, za vreme bivše vlasti, Zvonko Veselinović je uhapšen zbog sumnje za trgovinu drogom i pranje novca, ali su na kraju on i njegov saradnik Milan Radoičić optuženi zbog prisvajanja kamiona Hipo alpe adria lizinga i 2016. pravosnažno oslobođeni U međuvremenu su postali biznissmeni, žive u centralnoj Srbiji i angažovani su na najvećim državnim poslovima, a Radoičić je kao predstavnik Srpske liste redovno prisustvovao i sastancima sa državnim vrhom.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.