Insajderova dokumentarna emisija „Mržnja” na Jutjubu: Ubice glumca Dragana Maksimovića nekažnjene 23 godine kasnije (VIDEO)

Glumac Dragan Maskimović, doajen srpskog i jugoslovenskog glumišta, pretučen je u Beogradu 18. novembra 2000. godine jer su napadači mislili da je Rom. Preminuo je dva i po meseca kasnije, na današnji dan, pre 23 godine. Kako ovaj zločin ne bi bio zaboravljen, Insajder televizija objavljuje na Jutjubu dokumentarnu emisija „Mržnja”, koja obuhvata nekoliko priča o nasilju i strašnim zločinima iz mržnje, koji su ostavili trag na čitavo društvo.

Foto: Insajder

U znak sećanja na glumca Dragana Maksimovića, blizu mesta gde se nalazio restoran "Beli grad", na Zelenom vencu gde je napadnut, grad Beograd je 2006. godine postavio spomen ploču.

Napadači na njega nikada nisu uhvaćeni.

Kako je u emisiji „Mržnja“ rekla glumica Narodnog pozorišta u Beogradu Dobrila Ćirković, Maksimovićeva koleginica sa klase, on je nakon napada izjavio da su ga pretukli "navijači Rada".


Dobrila Ćirković je u dokumentarnoj emisiji "Mržnja", koja je od danas dostupna na Jutjub kanalu Insajder televizije, podelila svoja sećanja na Dragana Maksimovića, ali i na njegovu tragičnu smrt.

Dokumentarna emisija "Mržnja", obuhvata nekoliko priča o nasilju i strašnim zločinima počinjenim iz mržnje, koji su ostavili trag ne samo na pojedince, već na društvo u celini.

Krivična dela motivisana mržnjom nisu retkost. Nasilje, pa čak i ubistva, događaju se samo zato jer je neko drugačiji - drugačije boje kože, vere, seksualne orijentacije…

Udruženje „Da se zna“ objavilo je krajem januara ove godine publikaciju „Prijaviš. I ništa“, izveštaj o prijavi državnim organima incidenata motivisanih mržnjom prema LGBT + osobama u Srbiji, u periodu od jula 2020. do avgusta 2023. godine, koje je pokazalo da se našoj zemlji u proseku na svaka četiri dana dogodi barem jedan incident motivisan homo-transfobijom, a da najveći broj takvih incidenata ostane nevidljiv nadležnim organima.

Zakon o zabrani diskriminacije u Srbiji na snazi je od 2009. godine, i njime se zabranjuje „svaka vrsta diskriminacije po bilo kom osnovu“.

Od 2012. godine Krivični zakonik Republike Srbije sadrži institut „zločin iz mržnje“ kroz član 54a. Zakon predviđa da, ukoliko je neko krivično delo učinjeno iz mržnje „zbog ličnog svojstva oštećenog“, odnosno ukoliko je motiv bila mržnja, to se uzima kao obavezna otežavajuća okolnost prilikom odmeravanja kazne.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.