Intervju Vladimira Putina - tumačenje istorije istočne Evrope i poruke pred izbore u Rusiji i Americi (VIDEO)

Intervju američkog novinara Takera Karlsona sa predsednikom Rusije za 18 sati, samo na društvenoj mreži Iks, videlo je više od 122 miliona ljudi. I sama najava za prvi intervju Vladimira Putina sa jednim zapadnim novinarom od početka rata u Ukrajini, a potom i objavljivanje razgovora u kojem se tumačila istorija istočne Evrope i slale poruke pred izbore u Rusiji i Americi, podelili su javnost na društvenim mrežama!

Taker Karls i Vladimir Putin. Foto: Insajder

Dvočasovni razgovor američkog novinara Takera Karlsona, nekada jednog od najpopularnijih voditelja Foks njuza, s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom počeo je očekivanim pitanjem: zbog čega je Rusija napala Ukrajinu. Odgovor ruskog predsednika, međutim, nije bio očekivan – usledilo je više od 20 minuta lekcije iz istorije u kojoj, pored ostalog, Vladimir Putin spori postojanje ukrajinske nacije.

"Ako gledate iz ugla toga koliko je trajala ta lekcija, to možda nije najsrećniji način da se iskomunicira sa širom publikom zato što to zna bude i zamorno, pogotovo kada tako dugo traje. U tom smislu je to samo pitanje toga šta je procena - da li je veći cilj da se obezbedi gledanost ili da se obezbedi da Putin kaže sve što misli da je potrebno kako bi neko ko u Americi sedi i razmišlja da li Amerika treba da podrži Ukrajinu doneo svoj sud", izjavio je za Marker Đorđe Trikoš, stručnjak u oblasti komunikacija.


Američke kolege Takera Karlsona i posle objavljivanja intervjua nazivaju propagandistom, a korisnici društvenih mreža kritikuju ga da nije dovodio u pitanje tvrdnje koje iznosio predsednik Rusije na račun Ukrajine i Zapada. Sagovornik Markera smatra je Vladimir Putin upotrebio taj razgovor da učvrsti svoj položaj pred izbore u Rusiji u martu, ali i da pošalje poruku pred američke izbore krajem godine.

"Suština Putinovog obraćanja američkoj javnosti ta da izvrši uticaj na onaj segment birača u Americi koji se protivi finansiranju rata u Ukrajini. Ako gledate iz ugla opipljivih ciljeva, pred izbore u Americi, Putinov cilj jeste da potkrepi one stavove dela Amerike koji podržava Donalda Trampa koji je konzervativniji ali i skeptičan po pitanju finansiranja ratova pa i u ovom slučaju ukrajinskog rata", rekao je Trikoš.

Razgovor Takera Karlsona i Vladimira Putina, u pojedinim trenucima postajao je direktniji - ruski predsednik se u nekoliko navrata direktno obratio novinaru i komentarisao njegovu karijeru dok je govorio o drugim stvarima na primer o tome da veruje da američka tajna služba stoji iza smene vlasti u Ukrajini pre deset godina.

"Uz podršku Cije, naravno - organizacije u kojoj ste (Taker Karlson) nekada želeli da se zaposlite, koliko znam… Treba da zahvalimo Bogu da vas nisu primili, iako je to ozbiljna organizacija", rekao je Vladimir Putin, predsednik Rusije tokom intervjua.

"To je stvar senzibiliteta publike, nekome će to biti simpatično, a meni lično je delovalo kao da se Putin postavlja iznad samog novinara i u par navrata se otima manir koji je tipičan za sve autokrate, a to je neka vrsta ne tako očigledno, ali objektivnog ponižavanja", naveo je Trikoš.

Intervju Takera Karlson sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom obara rekorde gledanosti na društvenim mrežama. Odluka da intervju bude emitovan i na Iksu, smatra da sagovornik Markera, dobar je potez za vlasnika te društvene mreže, Ilona Maska, jer je tako uspeo da dovede u pitanje položaj tradicionalnih medija. Upravo način i vreme objavljivanja razgovora kao i Karlsonova reputacija dovele su do milionske gledanosti intervjua za koji deo javnosti smatra da je "mnogo vike ni oko čega".

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.