Istraga ubistva Olivera Ivanovića: Ako nismo tražili od nemačke vlade, da li smo podatke tražili od druge nemačke službe? (VIDEO)
Posle Ambasade Nemačke u Beogradu i Vlada u Berlinu, kako navodi Dojče vele, odbacuje "insinuacije" srpskog ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i za njegovu izjavu traži objašnjenje od srpskih vlasti. Podsetimo ministar Gašić je pre dva dana u skupštini rekao da je su srpske službe utvrdile ko je ubica, da su tražili podatke od Nemačke pod čijom je zaštitom osumnjičeni. Juče je međutim rekao da nije tačno da je optužio Nemačku jer nije izneo tvrdnju već postavio pitanje.

Berlin je zatražio hitno objašnjenje srpskih vlasti povodom optužbi koje je na račun Nemačke izrekao ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić. U odgovoru redakciji Dojče velea dodaju i da Nemačka ne zna ko je ubio Olivera Ivanovića.
"Odlučno odbacujemo insinuacije da počinilac stoji pod zaštitom nemačkih organa. Savezna Vlada nema saznanja o tome ko je ubio Olivera Ivanovića 16. januara 2018. godine i zamolila je srpsku Vladu da što je pre moguće razjasni optužbe srpskog ministra unutrašnjih poslova", navodi se između ostalog u odgovoru nemačke Vlade redakciji Dojče velea.
Iz Vlade u Berlinu nisu odgovorili međutim odgovorili na pitanja Dojče Velea šta je konkretno Srbija tražila i šta su nemačke službe prosledile povodom ubistva Ivanovića.
Podsetimo, iz nemačke Ambasade u Beogradu juče su između ostalog naveli da Savezna vlada nije primila zahtev srpskih vlasti po ovom pitanju.
Iz Tužilaštva za organizovani criminal nisu mogli da odgovore na pitanje Insajdera da li je i kakav zahtev upućen nemačkim institucijama jer je slučaj u fazi predistrage i nosi oznaku strogo poverljivo. Dok je ministar Gašić dan kasnije tvrdio da nije optužio Nemačku da štiti osumnjičenog za ubistvo već je u njegovom izlaganju postojao znak pitanja, tvrdnju da je Srbija uputila zahtev za pravnu pomoć čak je i ponovio.
"Tražili smo međunarodnu pravnu pomoć, tražili izručenje lica za koje imamo nedvosmislenu potvrdu da je izvršilac ubistva", rekao je juče ministar Gašić.
Zanimljivo je i to da je nakon saopštenja Ambasade Nemačke u Beogradu da srpske vlasti nisu uputile nikakav zahtev za pravnu pomoć vladi u berlinu, Gašić je naveo nekoliko medijskih izveštaja iz kojih bi se moglo zaključiti da je komunikacija sa određenim delovima nemačke države postojala.
Između ostalog se pozvao na izveštaj kosovske televizije da je iz nemačke službe bezbednosti "BND" srpskim kolegama javljeno da automobil "astra" nije korišćen u ubistvu Ivanovića, ali da je imao ulogu da skrene trag. A onda se pozvao i na druge medijske izveštaje.
"Sećate se da smo molili, pošto je tada od strane tzv. 'kosovske policije' izašla tvrdnja da su DVR iz prostorija Ivanovićeve stranke dali u Visbaden na veštačenje, ok, dajte da možemo i mi da dobijemo snimke da bi mogli istragu da sprovedemo do kraja", jedan je od izveštaja na koji se juče pozvao ministar Gašić.
A ko je osoba koju su ga su srpske službe označile kao osumnjičenog da je izvršio ubistvo Olivera Ivanovića?
Pozivajuči se na nezvanična saznanja Dojče vele danas piše da je Beograd za ubistvo sumnjiči jednog nemačkog državljanina albanskog porekla.
Predstavnici vlasti u Beogradu nikada nisu direktno nekoga optužili za ubistvo, ali je u svom izlaganju 2019. predsednik Srbije Aleksandar Vučić pre svega pomenuo ime Fljorim Ejupi.
"Zašto ne možemo da dobijemo podatke o tajnom kretanju lica po imenu Fljorim Ejupi, koji je inače u Nemačkoj pod prismotrom. Šta, kako i na koji način je on radio na aerodromu u Tirani, zatim se kretao ka Kosovu i Metohiji, ponovo nestao i vraćen u Nemačku sa istog aerodroma Rinas, sa aerodroma u Tirani", rekao je predsednik Srbije 3. jula 2019. godine.
Fljorim Ejupi bio je optužen da je 2001. podmetnuo bombu pod autobus Niš Ekspres, pun Srba raseljenih sa Kosova i Metohije. Tom prilikom poginulo je 12, a povređene su 23 osobe.
Fljorim Ejupi u Prištini je prvo osuđen na 40 godina, a potom 2009. pravosnažno oslobođen zbog nedostatka dokaza.
Slučaj je pratio ceo niz neobičnih događaja, pa i bekstvo Fljorima Ejupija iz pritvora iz pritvora u Američkoj bazi Bondstil na Kosovu.
Sporno je međutim to što su tokom pet godina o detaljima u vezi sa ubistvom Olivera Ivanovića u Srbiji u javnost izlazili samo političari, dok je slučaj u tužilaštvu i dalje storgo poverljiv.
Kosovsko tužilaštvo je sa druge strane 2019. podiglo optužnicu, ali niko nije optužen za ubistvo već za pomaganje u ubistvu. Ova optužnica tereti organizovanu kriminalnu grupa predvođenu Milanom Radoičićem i Zvonkom Veselinovićem da je odgovorna za ubistvo Ivanovića, ali iako se pominju, njih dvojica nisu optuženi i nisu dostupni kosovskom tužilaštvu s obzirom na to da su u centralnoj Srbiji. Suđenju u Prištini još se ne nazire kraj.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.