Istraživanja litijuma u Bogatiću: Vlast, opozicija i građani protiv, ali uz tenzije i nepoverenje (VIDEO)

Današnji upad meštana i aktivista u zgradu Opštine Bogatić vratio je temu eksploatacije litijuma na dnevni red javnosti, i to razbijanjem opštinskih vrata. Upadom u zgradu Opštine, građani i aktivisti sprečili su održavanje javne rasprave o Nacrtu prostornog plana 2025-2035, koji bi se odnosila i na istraživanje litijuma. I vlast i opozicija i građani kažu da su protiv iskopavanja, ali su tenzije i nepoverenje očigledni.

Protest u Bogatiću. Foto: BETAPHOTO/GG Pobeda za Mačvu

Predsednik Skupštine opštine Bogatić iz redova SNS-a Dragoslav Josipović kaže za Insajder da su građani izmanipulisani i da će se odbornici većine izboriti za to istraživanja litijuma ne budu deo Prostornog plana. Josipović ističe da su odbornici već podneli primedbe na Nacrt prostornog plana.

"U zvaničnoj proceduri smo podneli primedbe i zatražili da istraživanja litijuma ne budu deo tog dokumenta. Odbornici većine neće glasati za prostorni plan u kojem će biti bilo šta vezano za istraživanje litijuma i nećemo dozvoliti da najplodnija srpska zemlja bude predmet eksploatacije litijuma", izričito poručuje predsednik Skupštine Opštine Bogatić u izjavi za Insajder.

U Nacrtu prostornog plana je navedeno da je Ministarstvo rudarstva i energetike, Sektor za geologiju i rudarstvo, "odobrilo Aplikaciju za istraživanje litijuma i bora, preduzeća Edelweis Mineral Exploration doo Beograd, na lokaciji Petlovača". I pored toga, Ministarstvo se 5. februara oglasilo saopštenjem u kojem ističe da su "tvrdnje o ’kopanju’ litijuma i bora zasnovane na proizvoljnom i pogrešnom tumačenju javnog dokumenta", te da se time "javnost navodi na pogrešne zaključke i podstiče širenje dezinformacija".


"Građani ne veruju institucijama"

Ova reakcija Ministarstva, međutim, nije umirila ni građane ni aktiviste, koji trenutno rade na analiziranju dostupnih dokumenata i podnošenju prigovora. Među njima je i udruženje "Mame Šapca", koje se bavi ekološkim temama na tom području, i koje je okupilo, kako navode, tim stručnjaka koji će podneti prigovore. Olivera Kikanović iz tog udruženja kaže za Insajder da građani žele da veruju, da su odbornici većine iskreni u svojim izjavama da će sprečiti istraživanja i iskopavanja litijuma, ali da sumnjaju u to.

"Građani ne veruju institucijama. To je razlog zašto su tako danas odreagovali. Podnećemo konkretne primedbe na Nacrt prostornog plana, a one se svode na pravne propuste i finansijsku sposobnost kompanije koje žele da sprovode istraživanja i eksploataciju. Ne možemo dovoljno naglasiti bogatstvo Mačve – to je vodom najbogatiji region u Srbiji. Mačva ima potencijal za organsku proizvodnju hrane, flaširanje vode i eksploataciju geotermalnih izvora. Tu nema mesta za eksploataciju litijuma", dodaje Kikanović.

Najavljeno je da će dostavljanje primedbi na Nacrt prostornog plana trajati do 25. februara, a 5. marta se očekuje i javna sednica opštinske Komisije za planove. Deluje da i građani i lokalna vlast Bogatića imaju isti cilj – da kopanja litijuma na području Mačve ne bude. Međutim, meštani i aktivisti su oprezni, upozoravajući na to d- a su istraživanja u okolini Bogatića deo širih planova eksploatacije litijuma u Srbiji, te da je ovo samo početak.

Potraga za blagom – bez pravila

Istraživanje Insajdera objavljeno u serijalu "Potraga za blagom – bez pravila" pokazalo je da Srbija danas nema stratetegiju upravljanja rudnim bogatstvima koja pripadaju svim građanima, iako smo prvi zakon imali još pre 600 godina. Sve vlasti su najvrednijim resursima upravljale od danas do sutra, rukovodeći se time šta je popularno, a ne šta je korisno za zemlju i građane.

U takvoj situaciji nije problem samo jedan rudnik litijuma, problem je i 40 različitih rudnika čije se otvaranje planira u skorijoj budućnosti. Detalje istraživanja pogledajte u nastavku.


Novinarka Dijana Babić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.