Istraživanje Insajdera o zloupotrebama u EPS-u na koje su nadležni ćutali ili ćute godinama (VIDEO)
Zašto tek sada – pitanje je koje je u slučaju današnjeg hapšenja – potpuno opravdano. Dokazi o tome kako se nameštaju poslovi, kako svaka vlast ima svoje firme, i kako su javna preduzeća partijski plen – objavljeni su u serijalu Insajdera „Politika kao biznis, država kao partijski plen“ još 2020. godine.

Milorad Grčić uhapšen je zbog sumnje da je kao vršilac dužnosti direktora EPS-a učestvovao u poslovima štetnim za ovo preduzeća u periodu od 2018. do 2021. godine, a na teret im se stavljaju različita krivična dela, pa i to da su sebi i drugima pribavili imovinsku korist, koju su zatim ubacivali u legalne novčane tokove.
Sudeći po ovakvom saopštenju u pitanju su krivična dela napravljena još pre sedam godina. Kako tužilaštvo do danas nije imalo dovoljno dokaza ostaje potpuno nejasno, ako se u obzir uzme činjenica da su novinari došli do dokaza o sumnji na izvlačenje novca iz EPS-a, još pre nekoliko godina.
U najunosnije poslove u državi pa i one koje je naručivao EPS, poslednji godina spada IT sektor. Kako je otkriveno u serijalu Insajdera još pre pet godina kao relativno nova, ali brzo rastuća firma na tržištu javnih nabavki u IT sektoru istakla se i firma Tim Systems, a firma je sada u stečaju. Njen zvaničan vlasnik i direktor bio je Toni Apostolović. Međutim, kako je još tada otkriveno u serijalu Insajdera, iza firme Tim Systems stajao je zapravo Aleksandar Papić.
Firma Tim Systems odjednom dobija sve više poslova za državu, pa tako samostalno radi za Grad Beograd i gradska javna preduzeća dok je za velike sisteme poput Aerodroma i EPS-a nastupala u konzorcijumima.
Kako pokazuje istraživanje Insajdera, dobit kao i profit firme Tim Systems osnovane 2010. naglo počinje da raste od 2017. godine.
To je samo jedan od brojnih poslova Aleksandra Papića koji su se u javnosti spominjao kao sporan.
Samo mesec dana posle serijala Insajdera dolazi do hapšenja klana Veljka Belivuka, a Aleksandar Papić je saslušavan u slučaju finansijske istrage protiv ovog kriminalnog klana.
U tom periodu Papić dolazi u sukob sa Nebojšom Stefanovićem, bivšim ministrom policije, potom ministrom odbrane, a sada funkcionerom SNS-a bez javne funkcije. Papić je sam u jednoj od izjava potvrdio da je sa Stefanovićem bio blizak prijatelj.
Krajem 2023. godine u javnost je dospelo pismo Aleksandra Papića predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kojem tvrdi da su radovi na putu Ruma-Šabac-Loznica drastično uvećani, optužujući niz državnih i funkcionera SNS-a.
Posle ovoga daje intervju za jedan podkast gde negira da je autor pisma, ali tom prilikom priznaje da je imao i poslove u IT sektoru.
"Stvarno sam se bavio svim i svačim u životu nije tajna, od ugostiteljstva hotelijerstva, IT industrije, proizvodnje nameštaja", rekao je Aleksandar Papić 15. 5. 2024 za podkast ”Bez ljutnje, molim” koji prenosi sajt TV Pink.
Tim Systems nije bila jedina nova IT firma koja dobija unosne poslove od države. Među njima je u jednom periodu bila i firma Prointer, koja ovom istragom nije obuhvaćena.
Kako su novinari Insajdera otkrili još 2018, postojali su brojni dokazi da je sa ovom firmom povezan nekadašnji predsednik Fudbalskog saveza Srbije i funkcioner SNS-a Slaviša Kokeza.
Naime, 2013. vlasnik Prointera postaje Slobodan Kvrgić, diplomirani inženjer elektrotehnike. Poslovna veza između Kvrgića I Kokeze dokazana je na više načina. Osim što je Kvrgić direktor u Kokezinoj firmi Senior tim, njih dvojicu povezuje i čudna prodaja fabrike nameštaja Eurosalon. Ovu fabriku Kokeza prvo kupuje od Kvrgića, a potom je ponovo prodaje Kvrgiću za pet puta veću cenu.
Nakon pisanja Insajdera o ovim poslovima, firma menja naziv u Proret i gubi položaj na tržištu. Nakon hapšenja klana Veljka Belivuka, i izjava državnih zvaničnika da su pojedinci iz MUP-a prisluškivali predsednika države, policija saslušava i Slavišu Kokezu. Ubrzo je podneo ostavku na čelo FSS-a i od tada ga više niko od nadležnih ne pominje.
Brojni dokazi o brojnim poslovima koje su pojedinci radili za državu do danas nisu rasvetljeni, a hapšenje Grčića i Papića može biti samo početak borbe protiv korupcije.
Ono što jeste zajedničko za sve povlašćene pojedince jeste to da u određenom trenutku imaju podršku onih koji su tada na vlasti.
Milorad Grčić je na primer kao funkcioner SNS-a, bez kvalifikacija, prvo 2012. dolašao na čelo Kolubare koja je deo EPS-a, da bi u martu 2016 postao vršilac dužnosti ovog najvećeg javnog preduzeća u zemlji. Posle kolapsa najveće termoelektrane kada je u pećima umesto uglja završila praktično glina, i niza drugih havarija u EPS-u njegovu ostavku javno traži predsednik države.
"Ja mislim da do Nove godine ti to stabilizuješ, a onda, Mićo, nešto drugo da radiš."- rekao je predsednik države Aleksandar Vučić 26. decembra 2021. godine.
Grčić nije smenjen, ali je 12. januara 2022. podneo ostavku. U međuvremenu je postao predsednik gradske opštine Obrenovac.
Novinarka Irena Stević
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.