Ivan Pekić o zločinu na Cetinju: Gde je prevencija i koji su organi zakazali
Tužiteljka Andrijana Nastić potvrdila je da je ubijeno 12 osoba u Cetinju, kao i da je izvršilac zločina umro, nakon pokušaja samoubistva. Među stradalima su i dvoje dece, dečaci uzrasta 10 i 13 godina. Kako prenose crnogorski mediji, zločin je izvršen na pet lokacija - na dva mesta je ubio po četiri osobe, na trećem mestu dvoje dece, na dve lokacije po jednu osobu, a na šestom mestu je pokušao da sebi oduzme život pucanjem u glavu. Umro je na putu ka bolnici. Iz Kliničkog centra Crne Gore su nakon konferencije za medije direktora Aleksandra Radovića, saopštili da su sva četiri pacijenta ranjena u pucnjavi na Cetinju stabilno, ali da nisu isključene komplikacije. Naglašavaju da su i dalje životno ugroženi i nalaze se na odeljenju intenzivne njege.

Sve je počelo prvog dana 2025. godine u popodnevnim časovima u jednoj kafani na Cetinju. Iz, i dalje zvanično nepoznatih razloga, Cetinjanin Aco Martinović pucao je u, kako prenose mediji, prijatelje i kumove, da bi zatom pobegao sa mesta zločina. Građani Cetinja su obavešteni da ne napuštaju svoje domove, jer je napadač naoružan i opasan. Nakon višesatne potrage i policijske opsade, pokušao je da izvrši samoubistvo, nakon čega je i umro.
“Opkolili su ga, napravili obruč. Bio je u bezizlaznoj situaciji, opkoljen sa svih strana, i nakon komande da odloži oružje pucao je sebi u glavu. Nakon što je zadobio povrede, pokušan je transport u KCCG, ali je podlegao povredama", rekao je direktor Uprave policije Lazar Šćepanović.
On se zahvalio široj porodici Martinović koja im je, kako je rekao, pomogla i solidarisala se kako bi se došlo do krajnjeg ishoda i njegovog lociranja.
"Oni su kazali da je imao određene devijacije u komunikaciji i sva lica koja su smrtno stradala ili su njegovi kumovi, prijatelji, drugovi, sa kojima je najviše provodio vreme. Motiv ovog dela je još uvek nepoznat", kazao je Šćepanović.
Ovo je najveća tragedija u mirnodopskim uslovima, imajući u vidu broj žrtava, kaže profesor krivičnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore Velimir Rakočević. On za Insajder navodi da svi tuguju, te da su skamenjeni zločinom.
“Ovde smo videli da se radi o licu koje je sklono agresiji. Od nasilničkog ponašanja pre 20 godina, potom i nedozvoljenog držanje oružja što su delikti protiv javnog reda i mira. Iako država nema kapaciteta, tome se morala posvetiti posebna pažnja. Ono što je zabrinjavajuće jeste i sama činjenica da je lice uspelo, iako je teritorija mala, da na više lokacija počini zločin", rekao je profesor Rakočević.
Ovaj zločin je nešto što opominje ne samo organe bezbednosti, već i medicinu i medicinsku struku, kao i sve one institucije koji treba da brinu o ljudima koji imaju neke poremećaje, kaže Ivan Pekić iz Internacionalne policijske organizacije za Insajder.
“Veoma je važno kazati da je ubica bio u rodbinskim odnosima sa većinom od ubijenih i da je to nešto što ne pamte Cetinje i Crna Gora. Ono što je takođe bitno je da se postavlja pitanje gde je prevencija i koji su organi zakazali. To će se u danima pred nama pokazati.”, kaže Pekić.
Crnogorski premijer Milojko Spajić napisao je sinoć na mreži “X” da će na sednici Veća za nacionalnu bezbednost zakazanoj za sutra razmotriti sve opcije, pa i potpunu zabranu posedovanja oružja.
“Oružje ne sme biti na ulicama i u rukama onih koji mogu nauditi drugima. Zato ću od novopostavljenih čelnika bezbednosnog sektora tražiti da već od sutra ponude rešenja kojim ćemo osigurati bezbednost naših građana. Javni poziv za hitni prijem dodatnog broja policajaca će biti raspisan prvog radnog dana, bez čekanja mišljenja Evropske komisije i Saveta Evrope, pa ćemo kasnije objasniti hitnost”, napisao je Spajić.
Predsednik Internacionalne policijske organizacije iz Crne Gore Ivan Pekić kaže za Insajder da pozdravlja najavu premijera Spajića.
“Veliki je problem nedostatak policijskih službenika na teritoriji cele Crne Gore. Važno je ono što je najavljeno u vezi sa primanjem mlađih kadrova kako bi se nadomestili nedostaci. Pored toga, važno je da dođe i do izmene i dopune Zakona o oružju.”
Profesor Krivičnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore Velimir Rakočević kaže za Insajder da nedostaje oko 1500 policajaca što mora hitno da se reši.
“Što se oružja tiče, vrlo je delikatno pitanje, jer ovo lice nije počinilo zločine legalnim oružjem, niti je moglo da ima legalno oružje. Preko 90 posto ovih zločina se izvrši oružjem u ilegalnom posedu. Ključno je razotkriti ilegalno tržište oružja koje pravi bezbednosni problem”, kaže profesor Veličković i zaključuje da se sada svi bave posledicama, a ne uzrocima, u kojima je uvek ključ.
U Crnoj Gori je proglašena trodnevna žalost, danas, 3. i 4. januara. Novogodišnji koncerti u Baru, Budvi, Podgorici i Kotoru su otkazani, a izrazi saučešća stižu iz celog regiona.
Masakar 2022.
Ovo je drugi masovni zločin na Cetinju u poslednje dve i po godine. 12. avgusta 2022. Cetinjanin Vuk Borilović ubio je desetoro ljudi, da bi potom i on bio ubijen. Tada su takođe stradala deca, dva rođena brata Marko (7) i Mašan (11). Ubijena je i njihova majka Nataša Martinović (35), Rajko Drecun (56), Drecunovi roditelji Danica (74) i Dimitrije (81), sestre Aleksandra (52) i Danijela Radunović (51), Goran Đurišić (54) i Milan Martinović (37).
Novinarka Teodora Vasiljević/Vijesti/Agencije
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.