Iz medija u Ministarstvo: Dejan Vuk Stanković Macutovo rešenje za "najveću" krizu u prosveti
Na spisku predloga za sastav nove Vlade, koji je mandatar Đuro Macut danas dostavio Skupštini Srbije, našlo se jedno dobro poznato ime. Reč je o političkom analitičaru Dejanu Vuku Stankoviću koji je viđen za poziciju ministra Ministarstva prosvete. Danas, za Insajder kaže da ne može da daje komentare dok ne bude "zvanično izabran", ali je kako navodi, svestan da je "ovo najveća obrazovna kriza u istoriji ove države".

Da li je ponudu mandatara Macuta prihvatio kao čovek iz javnog života ili pak kao profesor na Učiteljskom fakultetu koji je od 2017. do danas vanredni profesor na predmetu Filozofija sa etikom, za sada je nepoznanica.
“Ne mogu da vam dajem odgovore kao što sam davao do sada, kad sam predstavljao sebe, sada predstavljam državu. Treba da prođe skupštinska debata, da se glasa, da se konstituiše Vlada, objavi se u Službenom glasniku. Treba da se upoznamo mi, članovi Vlade, da ja formiram svoj kabinet, to su sve tehničke stvari. Ne mogu pre toga fizički i psihički da učestvujem i u medijskom životu. Ja znam da će prosveta biti u piku, ovo je najveća obrazovna kriza u istoriji države”, rekao je Stanković za Insajder.
Dejan Vuk Stanković je čovek koji je poznatiji po svom pojavljivanju u medijima i analizi političkog i društvenog života nego po svom radu u prosveti. Za naš sajt kaže da sada ne može iznositi detalje u vezi sa Macutovim predlogom da se nađe u fotelji Slavice Đukić Dejanović i naglašava da sistem ima svoja "prećutna pravila".
Međutim, prećutna pravila nisu sprečila Stankovića da u izjavi za TV Prva istakne da je njegov imperativ treći zahtev "svenarodnog" skupa koji je u subotu 12. aprila održan u Beogradu.
U trećem zahtevu koji je tada pročitao predsednik Srbije Aleksandar Vučić navodi se da se "svakom đaku i studentu omogući da se školuje i studira ukoliko to želi". Ovaj zahtev je, prema rečima Dejana Vuka Stankovića, za njega "imperativ".

U izjavi za isti medij kaže da je studirao tokom devedesetih i učestvovao u protestima. Stanković je kazao da, ako su te generacije mogle da postignu “da idu na po dva protesta dnevno i u isto vreme uče i polažu ispite, mogu i današnji studenti”.
"Možete da imate stavove kakve hoćete, ali ne možete preko plenuma da vodite fakultete, da se profesori kriju iza vas", naglasio je Stanković.
Komentarišući novog mandatara Đura Macuta, Vuk Stanković ga vidi kao odmerenog, racionalnog i odgovornog čoveka.
"Mislim da ćemo raditi punom parom", rekao je Stanković i dodao da su mu glavni motivi da prihvati tu funkciju bili izazov i osećaj odgovornosti.
Stanković je rekao da je nestranačka ličnost, a da će verovatno biti član svenarodnog pokreta.
Gostujući u emisiji Insajder debata u januaru, neposredno nakon ostavke premijera Miloša Vučevića, Stanković je izjavio da takav potez nije očekivao, ali da je smena premijera trebalo da se dogodi već u prvoj nedelji krize. Komentarišući ideju o formiranju prelazne vlade, Stanković je rekao da se ne seća mnogih takvih primera iz političke prakse, osim jedne specifične situacije tokom predsedničkih izbora 2000. godine, kada je Vojislav Koštunica pobedio Slobodana Miloševića.
“Šta god i kako god izgledao ovaj pokret studenata i drugih društvenih grupa teško je te dve situacije na bilo koji način porediti. Deligimitizacija jednog poretka tako što je prvi čovek tog poretka bio poražen na izborima, a onda poražen u uličnom događanju naroda. Sada nemate nikakve izbore koji nadahnjuju i nikakvu pobedu koja nadahnjuje pobunjenike” istakao je Stanković.
Dejan Vuk Stanković - Šta je poznato
Diplomirao je filozofiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1998. godine, gde je kasnije i pohađao i postidplomske studije i odbranio magistarsku tezu i tako stekao zvanje magistra filozofskih nauka, a četiri godine kasnije, 2011. u njegov rezime ušla je i doktorska disertacija.
U periodu od 2004 - 2006 godine, Dejan Vuk Stanković učestvovao je u svojstvu istraživača, kao analitičar agencije Marten Board International, članice ESOMAR-a, čiji je fokus bio na istraživanju tržišta i javnog mnjenja licencirane licencirane od British Bureau for Marketing za program TGI“.
Od 2011. godine do danas je kako navodi u svojoj biografiji učesnik projekata Instituta za filozofiju - “Istorija srpske filozofije”, a do 2016. je u svojstvu samostalnog istraživača učesnik na inter-regionalnom projektu “Izazovi i percepcije bezbednosnih izazova u Evropi”.
Kao istraživač-saradnik na projektu “Medijametar – analiza štampanih medija u Srbiji“ analize ovih istraživanja objavljena su u “20 štampanih studija, a prezentirani, između ostalog, i u Evropskom parlamentu u Briselu”.
Jedno vreme bio je i saradnik agencije za istraživanje javnog mnjenja i tržišta Faktor Plus.
Od 2023. godine , stalni je kolumnista dnevnog lista Kurir, a objavljuje stavove i mišljenja u dnevnom listu Politika.
Krajem 2024. Podneo je kandidaturu za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Izvor: Insajder/Tanjug
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.