Izbor istaknutih pravnika prepušten komisiji: Da li reforma pravosuđa daje rezultate? (VIDEO)

Reforma pravosuđa sačekaće još najmanje mesec dana. Od 16 kandidata za Visoke savete sudstva i tužilaštva, Skupština je dvotrećinskom većinom podržala - samo jednog. Zbog toga će o ostalim kandidatima za istaknute pravnike odlučivati petočlana komisija. Stručnjaci upozoravaju da se pravosuđe time ne oslobađa političkog uticaja, a poslanici u tome ne vide svoju odgovornost.

Sud, presuda, ilustracija / Foto: Insajder

Viši tužilački pomoćnik iz Pančeva Aleksandar Popović jedini je dobio neophodnu dvotrćinsku većinu glasova poslanika i time postao član Visokog saveta sudstva. 

Izbor svih ostalih kandidata prepušten je komisiji koju čine predsednik Skupštine, republički javni tužilac, zaštitnik građana, i predsednici Ustavnog i Vrhovnog kasacionog suda.

Goran Ilić iz Udruženja tužialaca Srbije ističe da bi bilo bolje da su pravnici izabrani u Parlamentu jer bi time imali puni legitimitet. 

"Da li je sastav te komisije idealan? Nije, postoje tu neki problemi, ali prosto u jednom tekstu ustavnih amandmana je to bilo predloženo i Venecijanska komisija se pozitivno o tome oglasila. Ja mislim da je recimo problematično da sadašnji postojeći Vrhovni javni tužilac učestvuje u izboru istaknutih pravnika i da potom sa tim istaknutim pravnicima učestvuje u izboru svih javnih tužilaca, jer on na neki način kreira sastav tela, u kome i on učestvuje i ima glas, to je po meni problematično", objašnjava Ilić.

Posle dva javna slušanja i izbora kandidata u Odboru za pravosuđe, poslanici su mogli da podrže osam pravnika koji bi znanjem i integritetom trebalo da doprinesu nezavisnosti i transparentnosti rada pravosudnih organa. Ta prilika je međutim propuštena.

Poslanik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović ističe da nema govora o depolitizaciji pravosuđa, ali i da se u ovoj situaciji ne može govoriti o odgovornosti Parlamenta.  

"Mislim da je pogrešno tražiti odgovornost na Narodnoj skupštini u konkretnom slučaju jer se to čita kao odgovornost opozicije što nije dala glasove nekim drugim kandidatima, kojima ja zaista nisam bio oduševljen i mislim za većinu njih da ne bi doprineli jačanju nezavisnosti pravosuđa i samostalnosti tužilaštva", smatra Grbović.

Poslanik Nove demokratske stranke Srbije Predrag Marsenić ističe da jeste bilo dobrih kandidata, ali da je falilo više razgovora vlasti i opozicije. 

"Falilo je razumevanje i vlasti i opozicije, znate u svim drugim državama sveta kada se ovako nešto radi i kada vam je potrebna dvotrećinska većina, onda vi sednete i razgovarate sa predstavnicima opozicije, to je falilo, dakle vlast je nametnula te kandidate, jeste bilo razgovora, ali ne na taj način. Ne postoji to razumevanje, jeste bilo slušanja i predloga, ali su uglavnom ti predlozi dolazili sa jedne strane i ti koji su dolazili sa te strane su prolazili", smatra Marsenić.


Da li je reforma pravosuđa dala rezultate? Stručnjaci ističu da ćemo odgovor dobiti tek za nekoliko godina, ali da je javan izbor članova najviših pravosudnih organa svakako napredak. 

Javnost će u narednih mesec dana moći da prisustvuje i trećem javnom slušanju na kojem će se kandidati ponovo predstaviti, posle čega će petočlana komisija odlučiti izabrati osmoro koji će poneti zvanje istaknutog pravnika. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.