Jasna Filipović za Marker: Nikada nećemo saznati koliko su zaista koštali neki kapitalni projekti (VIDEO)
Jasna Filipović direktorka Centra za primenjene evropske studije u emisiji Marker na Insajder televiziji rekla je da je u Srbiji praksa da se donese zakon u skladu sa evropskim direktivama, a da se onda, nepunih nekoliko meseci nakon toga, on derogira lex specijalisom, te da je EXPO 2027. samo nastavak svega toga.

Na konstataciju da se u Članu 14 Zakona pod naslovom Posebni izuzeci za javne naručioce navode slučajevi u kojima se Zakon ne primenjuje i pitanje kako se obezbeđuje načelo transparentnosti, ona kaže da se članom 14 predloženog Zakona za EXPO, sa kojim Član 14 Zakona o javnim nabavkama nema veze, obezbeđuje način na koji smo do sada već navikli.
"Obaveštavate javnost uobičajenom marketinškom političkom pričom (ovde nije bilo kanalizacije, ovde je izgrađen nacionalni stadion, ovde je sada zaposleno toliko ljudi). Čini mi se da je to najefikasniji metod do sada i teško ga je osporiti jer kada snimite nešto što je bilo njiva, a onda snimite autoput koji vodi do blistavog stadiona i nekakvih izložbenih paviljona, to je zaista velika razlika i ne možete reći da to nije ništa", navodi Jasna Filipović.
Lex specialis za EXPO 2027 nije prvi i dešava se da veliki poslovi izbegavaju javne nabavke. Čini se da ovoga puta nije jasno zašto se to čini, a nije jasno ni obrazloženje.
Na pitanje da li to Vlada poručuje građanima da ne mora više da im objašnjava kako se troši njihov novac, ona naglašava da se Vlada ni do sada se nije osobito trudila da objasni kako se troši naš novac, a jedan deo rezerve koja je potrošena proglašen je tajnom, tako da nikada nećemo saznati ni ko ga je trošio, ni u koje svrhe.
"Da li je to neko ministarstvo, ili ko je to uopšte? Na žalost, ni poverenik nije postavio pitanje kako je to postalo tajna, pa pretpostavljam da nikada nećemo saznati ni ovo. Na isti način nećemo znati ni koliko košta jedan spomenik Stefanu Nemanji. Do dan danas nismo saznali koliko su koštale maske, a premijerka je obećala da će to saopštiti čim prođe pandemija da će reći, i nije nam rekla. Zašto bi ovo bio izuzetak u jednoj praksi koja je ustanovljena ranije, koja je testirana, radi u javnosti, i ta javnost to više ne propituje?", pita se Jasna Filipović.
Navodeći premere Beograda na vodi, Južnog toka, autoputeva, kapitalnih projekata i velikh ulaganja koja bi trebalo da su od koristi svim građanima, ona naglašava da se Lex specijalis odnosi baš na njih.
"Ni na šta sitno, uvek na kapitalna ulaganja. Obrazloženja su još zanimljivija: 'Ovo je zbog hitnosti'. Zakon o javnim nabavkama prepoznaje hitnost, to uopšte nije obrazloženje. Pre nepunih šest meseci smo ukinuli lex specijalis za tzv. Moravski koridor Pojate-Preljina, na insistiranje EU. Da ona nije insistirala, mi bismo ostavili taj zakon, takođe lex specijalis, u kome je obrazloženje bilo: Ti imovinsko-pravni poslovi oko zemljišta dugo traju, pa ćemo da donesemo lex specijalis i sve te dozvole i imovinsko pravne-odnose stavimo pod jednu kapu i rešimo po hitnom postupku", kaže Jasna Filipović.
Na pitanje da li je lex specijalis jedini mehanizam koji je do sada korišćen da bi se izbegao zakon o javnim nabavkama, odgovara da on to u ovom rangu jeste, ali da postoje i mnogi drugi načini da se to izbegne.
"Recimo, da ne raspišete javnu nabavku. I to je prekršaj, a nije krivica. Ukoliko je raspišete, a dođe do neke sumnje za zloupotrebu, to jeste krivica. Onda je to poziv da se ona ne raspiše, jer je to prekršaj, tako da i tu ima nekih nelogičnosti. O tome govore svi izveštaji državne revizorske institucije. Elektroprivreda, Železnice Srbije i Putevi Srbije godinama unazad imaju razne vrste nepravilnosti ili uopšte ne raspisuju javne nabavke, i ništa se ne dešava", navodi ona.
Jasna Filipović smatra i da, kada je u pitanju EXPO 2027, nikada nećemo saznati da li smo dobili kvalitet adekvatan ceni.
"Ako nema nikakve transparentnosti, osim tog marketinga kako je nešto lepo i kako je uložen maksimalan napor, ne može se znati koliko je nešto koštalo. Morate imati projekat pred sobom i jasnu specifikaciju, kakve su ponude, pa reći ova je bila bolja ili lošija od ostalih. Mi ništa od toga nemamo", naglašava ona.
Na pitanje koji su mehanizmi da to sutra saznamo, odgovara da nemamo način i da je to "čar lex specijalisa"
"Kako možemo da znamo koliko je koštala jedna zgrada u Beogradu na vodi? Osnovaće preduzeća, ona će biti investitori. Da li znate koliko ljudi tamo radi, kolike su njihove plate? Nikako. Nećemo znati ni šta je opredeljeno u budžetu za 2024. godinu a to je novac svih nas. Od nas se krije ono za šta je trebalo da se svi pitamo da li se slažemo", zaključuje ona.
Podsećamo da je Transparentnost Srbija objavila je analizu u kojoj se vidi da će radovi za izgradnju izložbenog prostora za EXPO 2027 - vredni oko milijardu evra - biti ugovoreni mimo Zakona o javnim nabavkama.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.