Javni tužioci: Na papiru moćni, u praksi sputani (VIDEO)
Na papiru moćni, u praksi međutim često sputani - to su tužioci u Srbiji. Ipak, jedan slučaj i sve što su pojedini tužioci izneli u javnost doveo je do toga da njihova reč postane vest dana ali ne u svim medijima.

Prvi u borbi protiv kriminala - javni tužilac. Sa osnovnim zadatkom da goni sve one koji učine krivično delo.
Profesorka Pravnog fakulteta Vanja Bajović za Insajder objašnjava da je tužilaštvo po zakonu i Ustavu zaštitnik javnog interesa.
„Oni treba da štite interese svih nas u smislu da se efikasno bore protiv kriminaliteta, da pokreću krivične postupke za sva krivična dela“, ističe Bajović.
U tom radu moraju imati podršku nadležnih institucija, pre svega policije – koja je dužna da postupi po svakom zahtevu nadležnog javnog tužioca. I tako propisuje zakon ali praksa pokazuje drugačije.
„Ta koordinacija tužilaštva i policije je jedna slaba tačka u našem sistemu s obzirom da mi nemamo tužilačku policiju, imamo policiju koja je pod sopstvenim ministarstvom, ima sopstvena ovlašćenja. Tužilaštvu su u krivičnom postupku ruke prilično vezane ako nema dobru koordinaciju i dobru saradnju sa policijskim zvaničnicima“, naglašava proferoska Bajović.
Jer prikupljanje dokaza, po nalogu tužioca, radi policija. Kada to ne radi dovoljno brzo, tužilac može da podnese urgenciju ili pak da obavesti starešinu policijske jedinice da se ne postupa po njegovom nalogu. I tu priča staje, a tužilaštva i policija već godinama odgovornost što pojedine istrage stoje već godinama - prebacuju jedni na druge.
Profesorka Pravnog fakulteta zato dodaje, kada bi Srbija uvela da svaki tužilac svojim imenom i prezimenom odgovara za predmet koji mu je zadužen, mogla bi se povećati efikasnost.
„Zato što je drugačije kada se vi krijete iza određene institucije, a drugačije kada svojim potpisom da stanete iza nečega o čemu neposredno odlučujete i istragu koju vodite. Na taj način bi se pomoglo to da najbolji ljudi ostaju da rade u okviru tužilaštva jer ako javnost nije zadovoljna vašim radom, ako ne vodite istrage na način koji je zadovoljavajući, ako prikrivate izvršioce određenih krivičnih dela, ne pribavljate dokaze, sve to može predstavljati osnov za razrešenje i biranje boljih. Poenta je u tome da treba da biramo najbolje a, ne najpodobnije“, zaključuje Bajović.
Retko kog tužioca u Srbiji, imenom i prezimenom, trenutno zna šira javnost. Dva imena međutim, prošle nedelje – došla su u žižu – Bojana Savović i Jasmina Paunović - tužiteljke koje su iz specijalizovanog odeljenja za borbu protiv korupcije Višeg tužilaštva prebačene u Opšte odeljenje. I to, usred istrage o slučaju zloupotreba u Elektroprivredi Srbije. Njihovo istupanje u javnosti ubrzo je postala važnija vest od samog predmeta.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.