Je li "preletačka većina" - većina: Legalno već 13 godina, ne i legitimno (VIDEO)
Ako ne bude novih izbora u Beogradu, to će značiti da su takozvani "preletači" obezbedili većinu. To im omogućava Zakon, jer su oni - a ne liste za koje se glasa - vlasnici mandata; odbornici i poslanici uglavnom prelaze iz opozicionih stranaka u vladajuće, a ponekad se odlučuju da deluju samostalno. Legalno već 13 godina, ne i legitimno.

Popularno nazvani preletači; osvoje glasove na jednoj listi, koja ima svoj program. Posle toga promene stranku, i ideologiju. Oni, na njima znanom dobitku, a oni koji su glasali za tu listu, na gubitku. Takvo nepoštovanje izborne volje glasača omogućava izborni zakon.
"Mi smo pojedincima, odnosno kandidatima za poslanike i odbornike, dali slobodu, iako u našem sistemu koji je proporcionalan, koji je sistem na kojima se glasa za liste, i koji je na nivou glasanja cele zemlje kao jedne izborne jedinice, ili u ovom slučaju celog grada ako pričamo o Beogradu, to je znači jedan depersonalizovan sistem u kojem glasači u stvari ne glasaju za nekog kandidata na listi, eventualno glasaju za stranačkog lidera kojeg znaju, ali glasaju za listu u celini. Onda je tako u takvom sistemu i moguće da neki odbornici ili poslanici koji su izabrani sa nižih mesta, vrlo lako promene političku stranu bez straha od posledica", rekao je za Insajder Dejan Bursać politikolog.
Pre 13 godina, skupštinska Radna grupa je sačinila predlog izmene Zakona o izboru narodnih poslanika, kojim je poslaniku dozvoljeno da raspolaže svojim mandatom. Predsednica Radne grupe tada je izjavila da u mnogim zemljama postoje instrumenti koji sprečavaju poslanika da prelazi iz jednog poslaničkog kluba u drugi poslanički klub.
"Mi ćemo sada uz pomoć pravnika, pretočiti to u pravne norme, vezano za zakone o izboru narodnih poslanika i opet obaviti konsultacije sa Venecijanskom komisijom i u trenutku kada dođemo do rešenja i u skladu sa standardima i prihvatljiva za Venecijansku komisiju, mi ćemo to predložiti Narodnoj skupštini", kazala je Nada Kolundžija tadašnja predsednica Radne grupe za izmenu Zakona o izboru narodnih poslanika.
Izmene Zakona o izboru narodnih poslanika, Skupština je usvojila maja 2011. Na predlog Venecijanske komisije, u kojoj su bili međunarodni nezavisni stručnjaci iz oblasti ustavnog prava, i OEBS-a, koji je takođe bio mišljenja da vlasnik mandata ne sme da bude stranka, jer to nije u skladu sa evropskim standardima.
"Došlo je do jednog, u stvari, problema, odnosno do jednog nesrazmerja između toga šta je ta mera predviđala i šta je htela da postigne i onoga šta se stvarno, realno dešava na terenu. Ta mera je u svojoj suštini naravno htela da učini dobro, a to je da poslanicima da autonomiju, da im omogući da postupaju samostalno i da osnaži demokratiju na taj način. Međutim, nisu ukalkulisane očigledno sve posledice još tada, a posledice su te da se poslanici u tom samostalnom postupanju, je li tako, često okreću onome što popularno zovemo preletanje; u podržavanju stranaka nekih drugih, najčešće stranaka vlasti, kada im zatreba mandat više", objasnio je za Insajder Dejan Bursać politikolog.
Evropski standard, po kojem je poslanik ili odbornik vlasnik mandata, odnosno nije vojnik partije, u Srbiji se pretvorio u svoju suprotnost. Preletanje iz stranke u stranku dešava se iz godine u godinu. Tako je, na primer, prema podacima Organizacije CRTA, 2017. godine 380 poslanika i odbornika promenilo stranku. Sledeće godine, pažnju javnosti privukao je slučaj odbornice Grupe građana "Za napredniji Čačak", koja je javno priznala da je prešla u SNS da bi dobila subspecijalizaciju u oblasti gastroenterologije.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.