Jedanaest dana od požara: Stanovnici "Antene" bez krova nad glavom, Grad ne odgovara na pitanje Insajdera zbog čega im nije obezbedio privremeni smeštaj

Već 11 dana, više od 30 stanovnika neformalnog romskog naselja "Antena“ u Novom Beogradu, među kojima je 21 dete, po najvećim vrućinama nema krov nad glavom, nakon što su im 4. avgusta izgorele barake u kojima su živeli. Iako su ih dan posle požara posetili opštinski zvaničnici i, kako za Insajder kažu stanovnici "Antene“, obećali mnogo toga – ništa još nije ispunjeno. Sada žive u obližnjim parkovima, iako je lokalna samouprava dužna da im obezbedi privremeni smeštaj. Iz Grada za sada ne odgovaraju na pitanja Insajdera zbog čega još nisu obezbedili privremeni smeštaj stanovnicima "Antene“ i šta, pored 100 000 dinara jednokratne pomoći, još planiraju da urade.

Naselje "Antena" Foto: Inicijativa A11

Stanovnik neformalnog naselja "Antena“ Šaban Abdula kaže za Insajder da su ih prvi, ali i poslednji put, opštinski zvaničnici posetili dan posle požara.

"Došli su iz opštine i sve su obećavali, hoćemo ovako, hoćemo onako... Samo obećanja, a od toga nema ništa, samo čekamo. Rekli su nam da će videti da nam obezbede za kontejnere (za stanovanje), ali od toga nema ništa. Rekao sam, šta god, samo da imamo krov nad glavom“, kaže Abdula.

U slučaju poput ovog, lokalna samouprava je po članu 103 Zakona o stanovanju dužna da obezbedi privremeni alternativni smeštaj stanovnicima "Antene“, kaže za Insajder pravni savetnik u Inicijativi A 11 Uroš Ranđelović. Međutim, deset dana posle požara, ništa od toga.

"Niko im nije ponudio nikakav alternativni smeštaj, ti ljudi i dalje spavaju ispred naselja, u kolima i šatorima. Tu je više od 20 dece, i tako žive dok je na snazi crveni meteoalarm, odnosno dok su velike vrućine", naglašava Ranđelović.

Naselje "Antena"
Naselje "Antena" Foto: Inicijativa A11


Pravni savetnik u Inicijativi A 11 navodi da su iz Grada pominjali jednu opciju alternativnog smeštaja, ali da bi u tom slučaju morali da razdvoje decu i roditelje.

"Navode da bi smeštaj mogao da se obezbedi za decu u nekim ustanovama koja primaju decu bez roditelja, a to bi onda bilo razdvajanje porodice, što je opet suprotno svim normama ljudskih prava. Nije rešenje stambeno ih smestiti i razdvojiti porodicu", kaže Ranđelović.

Šabana Abdulu i njegovu jedanaestočlanu porodicu, požar je 4. avgusta zatekao u baraci u kojoj su živeli pet godina.

"Bili smo unutra, u baraci, i porodica je sedela. Počelo je odjednom pozadi, u drugoj baraci, da dimi i da se hvata vatra. Izašao sam sa decom da gasimo vatru, ali već su se zapalile kuće i jedva smo spasli decu i sklonili ih napolje. Bila je vatra, katastrofa“, kaže Abdula.

Abdula je otac devetoro dece, od kojih je najmlađe rođeno pre četiri nedelje. Na pitanje kako već deset dana žive bez krova nad glavom, tokom najvećih vrućina, kaže, "nekako se snalaze“.

"Bežimo u hladovinu, u zgrade sa decom. Beba je hvala Bogu, sada u redu, ali je zbog ove vrućine... 30, 40 stepeni, to je velika vrućina za odraslog čoveka, a kamoli za bebu. Za mene je ovakav život bez krova nad glavom... ali za bebu je katastrofa", kaže Abdula.

Naselje "Antena"
Naselje "Antena" Foto: Inicijativa A11


Tokom posete neformalnom naselju „Antena“ posle požara, Centar za socijalni rad ponudio je porodicama jednokratnu pomoć od po 100 000 dinara. Međutim, i tu postoji problem - samo četiri od sedam porodica iz „Antene“ ima pravo na pomoć.

"Tri porodice nemaju formalno - pravno prijavljeno prebivalište na teritoriji Grada Beograda, reč je o interno raseljenima kojima je prebivalište i dalje na Kosovu i Metohiji, iako ofaktički žive u Beogradu. Po Zakonu o prebivalištu, možete da prijavite prebivalište ili po mestu koje je u vašem vlasništvu ili koje ste zakupili ili kod rodbine. Njima je centar životnih aktivnosti u Beogradu. Prema propisima, oni mogu da prijave prebivalište i na adresi Centra za socijalni rad, međutim, to je mrtvo slovo na papiru i to ne funkcioniše kako bi trebalo, pa su izvan sistema socijalne zaštite Grada Beograda", objašnjava Uroš Ranđelović iz Inicijative A11.

Porodica Šabana Abdula jedna je od četiri kojoj sleduje ta novčana pomoć, jer je 2005. godine prijavio prebivalište u Beogradu, nakon što se devedesetih godina, sa Kosova i Metohije preselio u Beograd.

Međutim, novčanu pomoć koja im je obećana, 11 dana nakon što su izgubili sve što su imali, još nisu dobili.

"Za jednokratnu pomoć treba da se popune dokumenta, otišla je žena da vidi za papire, ali nema od toga još ništa“, kaže Abdula.

"Danima smo napolju sa bebom od četiri nedelje, u komšiluku je isto beba... Svi smo napolju. Dobili smo hranu, hvala svima, ali bar da imamo gde da stavimo glavu“, kaže.

Više od 30 stanovnika „Antene“ sada živi od humanitarne pomoći Crvenog krsta, udruženja građana i nevladinih organizacija. Zajedno sa aktivistima koji im ovih dana pomažu, sada sakupljaju novac da plate bager koji treba da odnese ono što je ostalo od njihovih kuća.

 

Izvor: Insajder

 

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.