Jedinstveni birački spisak – jedinstveni problem (VIDEO)
Jedinstveni birački spisak je prvi put u Srbiji korišćen za izbore 2012. godine. Jedinstveni su i problemi koji prate ovaj dokument, u čiju regularnost opozicija sumnja. Od zahteva međunarodne posmatračke misije do formiranja Radne grupe za rešavanje problema spiska, nije prošlo mnogo, ali nema razloga za veliko zadovoljstvo. Ko će i kako kontrolisati - ko je upisan, ko nije i da li preminuli još uvek imaju pravo glasa, znaćemo 2. juna na lokalnim izborima.

Otkako postoji višestranačje u bivšoj Jugoslaviji, postoji i sumnja u regularnost biračkih spiskova. Opozicija je uvek dovodila u pitanje regularnost pa samim tim i rezultate izbora. Posebno se sumnjalo u broj glasova koje je tadašnji predsednik Slobodan Milošević dobijao na Kosovu i Metohiji, gde ni tada nije bilo velike kontrole. Ništa bolje nije bilo ni u manjim mestima po Srbiji, gde su opštinske uprave imale kontrolu nad spiskovima.
Decenijama kasnije situacija nije mnogo drugačija. Iako je donet Zakon o jedinstvenom biračkom spisku pre 15 godina, a 2019. osmišljena Metodologija za reviziju biračkog spiska, ostao je jedan od glavnih problema izbornih ciklusa. Uključujući i poslednji, decembra prošle godine:
“U ovom trenutku potrebno je da se urade dve stvari, jedna kratkoročna, a to je da se urade neke urgentne stvari, da se reše neki urgentni problemi koji su se javili posle decembarskih izbora prošle godine, prebashodno u pogledu transparentnosti biračkog spiska i rešavanja nekih pitanja koje je prethodno otvorila opozicija, to je provera određenih teza o postojanju tzv. izbornih migracija", rekao je za Insajder Bojan Klačar član Radne grupe za unapređenje izbornih uslova.
Zahtevi opozicije, potpomognuti preporukama ODIHRa da se birački spisak konačno dovede u red, doveo je do formiranja Radne grupe za unapređenje izbornih uslova, koja između ostalog, radi i na sređivanju biračkog spiska – ali, novi izbori su već 2. juna.
"Za potpuno rešavanje potreban je sistematičniji rad na unapređenju kvaliteta i preciznosti biračkog spiska. I videćemo šta će radna grupa raditi u narednom periodu. Prilično je besmisleno očekivati da će ona napraviti neke pomake sada pre ovih izbora, pa je onda verovatno važnije šta će se dešavati nakon izbora i da li će se rad unutar radne grupe nastaviti", rekao je za Insajder Dušan Vučićević, profesor Fakulteta političkih nauka.
Član Radne grupe za unapređenje izbornih uslova kaže za Insajder da je pred njima obiman posao. Ostaje pitanje šta posle novih lokalnih izbora.
"Za sada postoji načelna volja vladajuće koalicije da se s ovim procesom nastavi i u budućnosti. Ideja sa kojom će civilno društvo sigurno izaći jeste da se formira jedna komisija koja bi u dugoročnom periodu se bavila verifikacijom i revizijom na toj komisiji je neophodno raditi rizumak, a ona bi faktički počela da deluje posle 2. juna, bilo bi izabrano od strane Narodne skupštine, samim tim bi imala i vrlo jasno omeđene nadležnosti", kaže za Insajder Bojan Klačar, član Radne grupe za unapređenje izbornih uslova.
Predsednica Narodne Skupštine je u međuvremenu razgovarala sa šefom posmatračke misije ODIHRa, kome je prenela utisak da je predizborna atmosfera mnogo bolja i da se nastavlja rad na svim preporukama ODIHRa.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.